Kot Pantolondan Çimen Lekesi Hangi Uygulamalar İle Çıkartılır?

03.07.2017
6.364
Kot Pantolondan Çimen Lekesi Hangi Uygulamalar İle Çıkartılır?

Kot pantolon ve diğer kıyafetlerden çim lekesi çıkarmak zor gibi gözükse de imkansız değildir. Bu uygulamada kumaşın özelliklerine göre hareket etmek başarılı sonuçlar verecektir.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

 

Alkol İle Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Alkol ile yapılacak olan ovma işlemlerinde alkol oldukça önemli bir çözücüdür. Çimenlerin yeşil pigmentlerini çıkarmak için oldukça çok faydalıdır. Bunun için gerekli malzemeler;

  • İzopropil alkol
  • Soğuk su
  • Sıvı bulaşık deterjanı
  • Sünger

Çimen lekesi nasıl çıkar, süngerin üzerine izopropil alkolü dökün ve lekeyi bununla ıslatın. Kumaştan ve pantolondan lekenin çıkması için kurumasına izin verin. Çimen lekesi olan bölgeye bulaşık deterjanı uygulaması yapın. Ardından soğuk su ile güzelce durulayın ve kurumaya bırakın. Bu uygulama renklilerde çimen lekesi nasıl çıkar içinde kullanılır.

Beyaz Sirke İle Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler;

  • Beyaz sirke
  • Sıcak su
  • Alkol

Kot pantolondan kurumuş ya da yeni oluşan çimen lekesi sorununu gidermek için sirkeli sıcak suya batırılır. Birkaç saat bu şekilde bekletilen keten ya da kot pantolon sonrasında alkol yardımı ile ovulur. Sirke ve sıcak su karışı direk olarak kottaki kurumuş çimen lekesi üzerine de sürülebilir. Ardında yine alkol ile çitilenir. Alkol lekenin kalan kısmını çıkarır.

Hidrojen Peroksit İle Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Gerekli Malzemeler;

  • Hidrojen peroksit
  • Soğuk su
  • Çamaşır deterjanı

Çamaşır deterjanı hidrojen peroksit ile karıştırıldığında inanılmaz bir çim lekesi giderici olur. 1/4 çamaşır deterjanı, 1/4 fincan peroksit ve 3/4 fincan soğuk su karıştırın. Lekeli alana bu karışımı çimen lekesi üzerine dökün ve 1 saat boyunca bekletin. Ardından lekeyi iyice durulayın. Ardından kot pantolonu yıkama talimatlarına göre makinede yıkayın.

Çamaşır Deterjanı

 

Su kaynatmak için büyük bir kazan alın suyu kaynatın ve 1 su bardağı çamaşır deterjanını içine dökün. Deterjan suyun içinde çözülene kadar karıştırın. Deterjanın çözülmesi ile kazanın altını kapatın. Çimen lekesi olan kot pantolonu bu karışımın içinde 1 saat boyunca bekletin. Suyun soğumasının ardından kot pantolonu kazandan çıkartın ve yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkayın.

Kuru Temizleme

Bu tarz lekeler işinizi zorlaştırıyorsa kuru temizleme götürerek de temizleme işlemini yaptırabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar

Muz Yağı ile Leke Nasıl Çıkar?

 

Muz yağı çimen lekelerini çıkarmak için oldukça etkili bir malzemedir. Muz yağı direkt olarak çimen lekesinin üzerine uygulanır. Ardından sıcak su yardımı ile hafifçe yıkanır. Leke kot pantolonların üzerinde kalırsa muz yağı, 1 su bardağı soğuk su, 2 çorba kaşığı yumuşak bir deterjan ve 2 çorba kaşığı amonyak karıştırılır. Bu karışım yağı direkt olarak çimen lekesinin üzerine uygulanır. Ardından pantolon yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkayın.

Mobilya ve Halılardan Çimen Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

 

Evdeki eşyalardan çimen lekelerini çıkarmak kolay olmasa bile imkansız değildir. Mobilya ve halılardan çimen lekesini çıkartmak için ağır olmayan bir deterjan ile su karışımı kullanılır.  Bu uygulamada çamaşır suyu ve kalitesiz olan çamaşır deterjanlarının kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde mobilyalarda ve halılarda bozulmalar meydana gelir. 1 çay bardağı çamaşır deterjanı ile 1 su bardağı su karıştırılır. Lekeli olan alan temiz bir havlu ile iyice lekenir ve fazla baskı yapmadan dilinmeye başlanır. Havlunun lekelenen kısmı ile silme yapılmaz. Temiz olan kısmı ile leke silinir. Ardından soğuk su ile iyice durulanması ve kurumaya bırakılması gerekmektedir. Doğal hava ile kurutulması en uygun sonuca sahip olmanızı sağlar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.