Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

05.07.2019
6.074
Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen Lekesi Çıkar Mı?

Bahar mevsiminin gelmesi ile hepimiz soluğu dışarıda yeşil alanlarda almak isteriz. En çok da çocuklar yeşil alanlarda koşup, oynamak ister.

Çocukların yeşil alanlarla aralarının iyi olmasına müsaade etmek, çocukların bu durumdan oldukça mutlu olmalarına neden olsa da, yeşil alanlarda oynayan çocukların kıyafetlerinde çoğu zaman çimen lekesi gibi zorlu lekeler görülür. Pek çok annenin kâbusu haline gelen lekeler arasında çimen lekeleri de yer almaktadır.

Ancak pek çok leke için zorlu ya da kâbus gibi leke yakıştırması yapılmış olsa da, işini bilen kadınlar için hiçbir lekenin çıkması aslında zor değildir. Öncelikle bu nokta da çimen lekesinin ne tür bir kumaşta olduğunu bilerek ona göre bir temizlik yöntemini belirlemek gerekir.

Söz konusu çimen lekesi bulaşmış olan kıyafet eğer pamuk kumaştan yapılmış bir kıyafet ise, bu durumda kıyafete bulaşan çimen lekesinin çıkması bizleri biraz zorlasa da, kıyafetlerimizin tertemiz olması tabi ki de imkânsız değildir. Kıyafetinize bulaşan Çimen lekesinin kolayca çıkması için öncelikle lekenin kıyafete bulaştığı anda beklemeden hızlıca temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde az da olsa kumaşın üzerinde kahverengiye yakın bir leke izi kalacaktır. Çimen lekesi olan kıyafeti çamaşır makinesinde yıkarken mutlaka kıyafete ön yıkama işlemi de yaptırılmalı ve bu işlem beyaz sirke yardımı ile yapmanızı tavsiye ederiz.

çimen lekesi nasıl çıkar

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Çimen lekesi yapı itibariyle oldukça zor bir lekedir, zor olmasının bir nedeni de kumaş türlerine çok çabuk nüfuz edebilen bir özelliğe sahiptir. Çimen lekesinin temizlenmesinde etkili olan alkol ve oksijenli su, deterjandan önce çimen lekesine hızlı bir şekilde müdahale edebilir. Bu malzemeleri kullanarak lekenin çıkması için çok fazla çitilemeye gerek kalmadan çimen lekesi kolaylıkla çıkabilir. Bu işlemler sayesinde kıyafetlerin çimen lekesinden dolayı yıpranması da önlenmiş olur. Çimen lekesi bulaşmış kıyafetiniz eğer Beyaz renkli bir kıyafet ise,  çimen lekesini çıkarmak için evde kullandığınız bazı çamaşır suları bu konuda etkili bir çıkarıcı olabilir.

Çamaşır suları renkli kıyafetlerin rengini solduracağı için, çimen lekesini çıkarmada etkili bir sıvı deterjan kullanmak sizin için daha faydalı olacaktır. Kıyafetinizdeki çimen lekesinin üzerine bir miktar sıvı deterjan dökerek o şekilde bir süre bekletilmelidir.

Çimen Lekesini Çıkarmanın Doğal Yolları Nelerdir?

 

Çimen lekesi bazen en sevilen ve hiç istemeyeceğimiz kıyafetlere de maalesef bulaşabiliyor. Bu yüzden çimen lekesinin temizliği gözlerde daha da büyümektedir. Böyle bir olayla karşılaşınca çimen lekesinin kıyafetinin üzerinde daha fazla yayılacağı düşüncesi ile temizlemek için kimyasal deterjan kullanmayı pek çok kişi tercih etmez. Bunun için, doğal temizleyici niteliğinde olan limon suyu kullanılır. Bir kaba bir miktar limon suyu ve sıcak su ile birlikte güzel bir şekilde karıştırın. Karışımı hazır hale getirdiğinizde çimen lekesi üzerinde hafifçe silindiğinde çimen lekesinin çıktığı görülecektir.

Temizlik işlemi sırasında yıpranmasından endişelendiğiniz kıyafetler için alkollü su yardımı ile çimen lekesine müdahale etmek, kıyafetin herhangi bir şekilde yıpranmadan temizlenmesine kolaylık sağlayacaktır. Diğer bir yandan nerdeyse her evde bulunan yemeklere lezzet katan tuz, etkili bir leke çıkarıcı özelliği olmasından dolayı, kıyafetinizin çimen lekesi olan kısmının üzerine hafif bir şekilde ıslatılıp tuzla ovulduğunda çimen lekesi kıyafetinizden kolayca çıkacaktır.

Çimen Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çimen lekesi zor bir leke olduğu için özenle temizlenmesi gerekir. Zorluğunun sebebi de bitkiye yeşil rengi veren pigmentler ve organik bileşiklerdir. Bu yüzden çimen lekelerini temizlerken en ufak bir hatada, lekenin kıyafet üzerinde kalıcı olmasına neden olabilecek ender lekeler arasında yer alır.

Çimen içeriğinde yer alan bazı bileşenlerden dolayı, çimen lekesi zor çıkan lekeler arasında yer alır. Bu özelliği nedeniyle park ve bahçelerde pek çok kişi çimen lekesinden dolayı rahat hareket edemez. Genellikle çocukların yeşillik alanlarda oynadıktan sonra kıyafetlerinde bulunan çimen lekesini tamamen kıyafetlerden çıkarmak için, en önemli püf nokta, lekeyi bekletmeden hemen temizlemeye çalışmak lekenin çıkması açısından oldukça önemlidir. Çimen lekesi bekledikçe maalesef çıkması zorlaşan bir leke haline gelir.  Bu nedenle çimen lekesi olmuş bir kıyafet kirli sepetine gitmeden önce çamaşır makinesinde etkili temizleyiciler ile ön yıkama aşamasından geçtikten sonra tekrar kir sepetine koymanız daha faydalı olacaktır.

Çimen Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı lekelerin çıkması için daha fazla bastırarak lekeye müdahale etmek, lekenin çıkması yerine kumaşa daha fazla işlenmesine sebep olur. Çimen lekesini temizlerken yavaş ve dikkatli bir şekilde temizlemeniz gereken bir leke özelliği taşımaktadır. Temizleme işlemi için kullanacağınız temizleyici malzeme çimen lekesi üzerine dikkatli bir şekilde dökülüp bekletilmesi gereken bir leke türüdür. Eğer çimen lekesi hemen temizlenmesi mümkün olmadı ise kuruyup daha da zor bir leke halini aldı ise, temizleme sırasında lekenin bulunduğu bölge hafif bir şekilde ıslatılarak lekenin tazelenmesi sağlanabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra elde bulunması önemli olan, alkol, beyaz sirke ya da oksijenli su gibi asit oranı yüksek malzemeler tercih edilerek temizlenmesi oldukça fayda sağlayacaktır.

Günlük hayatta sıkça tercih ettiğimiz kot pantolonlarda çimen lekesinden en çok nasibini alan kumaş türlerinden biridir. Eğer kot pantolonunuz çimen lekesi oldu ise bekletmeden hızlı bir şekilde o bölgeyi yıkamanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.