D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Nelerde Bulunur?

26.04.2022
3.420
D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Nelerde Bulunur?

D Vitamini Nedir? D vitamini, cildin güneş ışığına maruz kalmasından sonra kolesterol kullanılarak üretilir. Yağda çözünebilen yağlar arasında yerini alan D vitamini diğer vitaminlerden daha farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca D vitaminin üretilmesinden sonra aktif hale geçebilmesi için 2 farklı aşamadan geçer. Bu aşamalardan birincisi karaciğer içerisinde, aşamalardan ikincisi ise böbreklerde gerçekleşir.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini eksikliği nedir? İnsan vücudu temel anlamda vitaminlere ve minerallere çok fazla ihtiyaç duyar. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve mineraller yeterli kadar alınmaması durumuna çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar görülebiliyor. D vitamini de vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden biridir. D vitamini vücudun sağlıklı kalabilmesi için gerekir ancak D vitamini eksikliği olması durumunda vücut sağlıklı kalmayı tam olarak başaramaz.

Kemiğin yapı taşlarında biri olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitamini gerekir. Ayrıca sinir sisteminin ve kasların sağlıklı olarak çalışması için de D vitamini gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarı yaş, kilo ve boy gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir.

Yaş ilerlendikçe vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini de artar. Ayrıca vücuttaki vitaminlerin azalması durumuna kemikler kırılgan ve ince hale gelir. Bu nedenle D vitamini gibi vitaminlerin düzenli olarak alınması uzmanlar tarafından öneriliyor.

d vitamini nedir

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği nedir? D vitamini eksikliği bazı kişilerde tam olarak görünmeyebiliyor. Kişinin D vitamini eksikliği olsa bile bu belirtiler bazen yorgunluk ve vücut ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkabiliyor. D vitaminin ciddi bir şekilde eksilmesi durumunda ise kemik ağrısı ve yürümekte zorluk gibi kuvvet kayıpları ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminin görevini tam olarak yerine getirmemesi halinde enfeksiyon sıklığı artışı görülebilir. El ve ayak bilekleri, değişken ruh hali, vücut ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı ve saç dökülmesi gibi belirtilerde D vitamini eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini birçok meyve ve gıda içerisinde bulunabilir. Bu meyve ve gıdalar şu şekildedir;

  • · Ringa, uskumru, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar
  • · Tavuk ve kırmızı et
  • · Sığır karaciğeri
  • · Yumurta sarısı
  • · Karides ve güneş gören mantarlar
  • · Elma ve muz
  • · Mercimek
  • · Tahıllı ekmek ve badem gibi kuruyemişler içerisinde de D vitamini bulunur.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamini ne işe yarar? Kalsiferol olarak da bilinen D vitamini, yağ içerisinde çözülebilen vitaminler arasında yer alır. Kalsiyum ve fosforun emilmesi için oldukça önemli rol oynar. Aynı zamanda D vitamini kas zayıflığına karşı vücudu korur ve kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir.

D vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosforun karşılanması, güçlü kemiklerin oluşması ve kemik bozuklukların tedavi edilmesi için önemli vitaminlerden biridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.