Dairedeki Pireden Kurtulma Yöntemleri ve Önlenmesi

26.01.2019
5.617
Dairedeki Pireden Kurtulma Yöntemleri ve Önlenmesi

Dairedeki Pireden Kurtulma Yöntemleri ve Önlenmesi

Daire içerisinde pire görülmesi durumunda insanlar acil çözüm aramaktadır. Daire içerisinde görülen pirelerden kurtulma yolları ve önlenmesi.

Pirenin Önlenmesi

İnsanların evlerinde görülen pire ya da böceklerin acil sorun olmasının nedeni kan emici olmaları ve özellikle evde çocuklar varsa daha da ciddi bir durum olacaktır. Pire ısırığının çok acı vermesi nedeniyle ve daha çoğunlukla çocuklarda alerjik reaksiyon gelişimine ya da bulaşıcı bir hastalık olmasına neden olabilir. Pirenin önlenmesi amacıyla her zaman nereden geldiğini bilmek önemlidir. Çoğu evlere pirenin girmesinin nedenleri arasında pirelerin nereden geldiğini bilmediği için önlem alamamaktadır. Pireler şu yerlerden evlerde görülür:

 • Kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan;
 • Kuş tüylerinden;
 • Kıyafetlerden;
 • Döşeme içlerinden;

Pireler sadece yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden dolayı evlerde görülmemektedir. Ayrıca birçok insanın evinde görülmesinin nedenleri arasında bodrum katında olması ya da komşularının evinde bulunması durumunda da olacaktır. Kan evcil olması nedeniyle ve insanları ısırdığı zaman acı verecek olması nedeniyle önlem alınmalıdır. Hayvan kürklerine yerleşerek hayvanları sürekli acı verecek şekilde ısıracaktır. Ayrıca binaların alt katında daha çok görülmekte olduğundan sağlık açısından ciddi oranda tehdit oluşturmaktadır. Hepatit, veba ya da tifo gibi hastalıklar oluşabilir.

Evcil hayvan aşılarını aksatmamalı ve evin temizliği düzenli yapılmalıdır. Önlenmesi için düzenli olarak özellikle alt katlarda oturanlar evlerini ilaçlandırabilir.

Pireden Ot Karışımıyla Kurtulma Yöntemi

 • 1 yemek kaşığı pelin otu;
 • Okaliptüs yaprakları;
 • 1 yemek kaşığı solucan otu;
 • 1 yemek kaşığı nane yaprağı;
 • 1 tatlı kaşığı karanfil;
 • 1 yemek kaşığı anason;
 • 1 litre su.

Pire insan kanını emerek ve zamanla insan etini de yediği için özellikle ev içerisinde çocuk varsa mutlaka pirenin yok edilmesi gerekmektedir. Bitkilerin kokusu olması nedeniyle bu kokudan rahatsız olacağı için bulunduğu ortamı hızla terk edecektir. Bitkilerin her zaman için özel olarak hazırlanması gerekmektedir. Yukarıda yazmış olduğumuz bitkiler ile birlikte yapacak olduğunuz karışım sonucunda hızla pireden kurtulmanız mümkün olur. Fakat evcil hayvana sahipseniz ya da komşularınızda da pire varsa mutlaka özel ilaçlar ile birlikte apartmanın ilaçlanması gerekmektedir.

İlk olarak karışımı hazırlamanız için evinizde bir adet sprey şişeye ihtiyacınız olacaktır. 1 litre suyun ılık olması halinde sırası ile birlikte belirtilen miktarda suyun içerisine atılmalı bir iki taşım kaynaması ağzı kapalı olarak beklenmelidir. Daha sonrasında ise ocağın altını kapatarak beklemeniz gerekmektedir. Bu bitkiler ile birlikte hazırlamış olduğunuz karışımın kokusunu asla sevmeyecek olduğundan pireler hızla bulunduğu ortamı terk edecektir.

Suyun soğuması ile birlikte sprey şişe içerisine koyun ve ilk olarak mobilyalarınıza daha sonradan parkelerin üzerine doğru ve en son oda içerisine püskürtmeniz sonucunda hızla ortamı terk edecektir.

Esansiyel Yağlarla Pireden Kurtulma

 • Okaliptüs yağı;
 • Nane yağı;
 • Karanfil yağı;
 • Anason yağı.

Evinizde pire görmeniz durumunda ev ortamından çıkarmak için ilk olarak eczanelerden ya da aktarlardan yukarıda yazmış olduğumuz uçucu yağları almanız gerekmektedir. Pirenin bu yağların kokusunu sevmemesi nedeniyle hızla bulunduğu ortamdan uzaklaşacak ve bir daha da gelmeyecektir. Pirenin kanınızı emmesini ya da ısırmasını durdurmak amacıyla ev ortamı içerisinde bulunan bütün dış yüzeylerin ilk olarak uçucu yağlar ile birlikte yağlanması gerekmektedir. Özellikle de parke gibi ahşap olan yüzeyler arasında açıklık bulunması halinde bu kısımlara uygulamanız gerekmektedir. Mobilyalarınızın hepsini bu yağlar ile birlikte yağlayın. Bir kabın içerisine odanın büyüklüğüne göre miktarı siz belirlemelisiniz. Her bir yağdan eşit miktarda konulmalıdır. Yüzey üzerine sürülmeli ve kan emiciler ortadan uzun süre kaybolarak sizleri rahatsız etmeyecektir.

Sarımsak ve Bira Mayası

 • Sarımsak;
 • Bira mayası.

Evde görmüş olduğunuz, sizlere acı vererek kanınızı emmekte olan pireden kurtulmak için kokudan yararlanmanız önemlidir. Bunun için en keskin kokulardan bir tanesi olarak bilinen sarımsak ve bira mayasından yararlanmanız son derece etkili olur. Bunun için ilk olarak çok ince kıyılmış ya da dövdüğünüz sarımsakları bir kaba koymalı ve üzerine bira mayası koyup karıştırmanız gerekmektedir. Zemin yüzeyde daha çok yaşamayı seven pirenin ortamı terk ederek uzaklaşması için zemin yüzeye sürmeniz gerekmektedir. Birkaç gün kaldıktan sonra kuruyacak olması nedeniyle kolaylıkla temizlik yapabilirsiniz. Elektrik süpürgesi ile çekerek zemini silmeniz sonucunda sarımsak ve maya karışımının temizliğini de yapmış olacaksınız. Ardından ise nemli bezle yerleri silmelisiniz. Özellikle bütün bir gece kalması durumunda ve oda içerisinde sigara içmemeniz halinde pirelerin bulunduğu ortam içerisinden uzun bir süre uzaklaşmasını sağlayacak etkili bir yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.