Demir Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

08.01.2019
6.959
Demir Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Demir Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Mutfakların vazgeçilmezi dökme demir tava ya da tencerelerin yanması durumunda temizleme yöntemleri hakkında bilgiler

Temizleme Yöntemleri

Sürekli kullanımı sonucunda yanmış yemekler ya da yağlar nedeniyle bir süre sonra siyah lekeler oluşmasına neden olur. Kabın dış kısmında daha çoğunlukla meydana gelen bu lekelerin karbon birikintisi olması sebebiyle sağlığa son derece zararlı olmaktadır.

Sağlığı tehdit edecek olan karbonları temizleme yöntemleri ile birlikte uzun kullanım ömrünün olmasını sağlayabilirsiniz. Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak rahatlıkla dökme demir tava ya da tencerelerinizin temizliğini yaparak daha uzun ömürlü kullanıma sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke Kullanımı

 • 1 su bardağı sirke;
 • Yarım litre su;
 • 2 yemek kaşığı tuz.

Sirke kullanımı aynı zamanda mikropların ölmesinde yardımcı olacağı için temizleme yöntemleri arasında son derece güvenilir bir yöntem olacaktır. Tavanın içerisine sirke ve tuz konularak üzerini dolduracak şekilde klor içermeyecek sudan eklenmelidir. Ocağa koymalı ve en az 15 dakika boyunca kısık ateş üzerinde ocakta ağzı kapatılarak kaynatmanız gerekmektedir.

Kaynadığı zaman ocaktan alınarak aşağıdaki malzemelerle genel temizliğini yapınız.  Burada dikkat etmeniz gereken çizilmesini her zaman için önlemek olacaktır.

Genel Temizliği

 • Sünger;
 • Fırça;
 • Bulaşık Deterjanı.

Sirkeli su ile birlikte karbon lekesini yumuşattıktan sonra ise genel temizliğine geçmeniz önemlidir. Bunun için evinizde bulunan yukarıda ki malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Zaten lekenin ıslatılması sebebiyle ilk öncelikle fırçalamalı ve ardından süngerin üzerine az miktarda bulaşık deterjanı dökerek ovmanız gerekiyor.

Lekenin tam olarak çıktığına emin olana kadar bu işlemi uygulamalı ve sonrasında bol su ile birlikte durulamanız gerekmektedir. Kuruması için tava ya da tencerenin ağzı aşağı gelecek şekilde koyun ve kurumasını sağlayın.

Kabartma Tozu

 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı;
 • Su;
 • Sünger;
 • Fırça;

Ayrı bir kabın içerisine ilk öncelikle kabartma tozunu ve sıvı bulaşık deterjanını eklemelisiniz. Karıştırın ve macun kıvamına gelmesi için az miktarda su ilave etmeniz gerekmektedir. Demir dökme tavalar ya da tencerelerin temizlenmesinde çok etkili olan bu yöntem için öncelikle lekeli alanı ıslatmalı ve sonra az miktarda karışımdan koyup yaymalı ve ilk öncelikle fırça daha sonrasında ise tel ile birlikte ovmaya başlayın. Bu şekilde lekeli alan çıkacaktır. Siyahlaşmış ve kötü bir görünümü olan tavaların temizlenmesinde çok etkili olan bir yöntem olacaktır. Fakat tel ile temizlemesini yaparken çizilmemesine çok dikkat etmelisiniz. Az miktarda bulaşık deterjanı sünger üzerine dökerek ovma işlemi yapılır ve genel temizliğinin ardından siyahlaşmış kısım tamamen çıkana kadar uygulamanız gerekmektedir. İşlem sonrasında bol çeşme suyu kullanarak yıkamalı ve duruladıktan sonra kurutmalısınız.

Sodayla Temizliği

 • 1 fincan soda;
 • Yarım fincan bulaşık deterjanı;
 • Su;
 • Sünger;
 • Fırça;

Demir dökme tavaların temizlenmesinde en etkili yöntemler arasında bulunan soda ve bulaşık deterjanı ile yapacak olduğunuz temizlik sayesinde siyahlaşmış yanma lekelerinden kurtulmanız mümkün olacaktır. Bu yöntemi kullanarak hem iç temizliğini hem de dış temizliğini yapmanız mümkündür. İç temizliğini yapabilmek için soda ve bulaşık deterjanı içerisine koymalı ve üzerine su ekleyip kaynatmalısınız. Soğuyana kadar beklemeli ve ilk olarak tel yardımıyla sonra fırçalanmalı ve en son sünger ile ovmalısınız.

Dış temizliğini yapabilmek için eşyanızdan daha geniş olan bir leğen içerisine kaynamış su, soda ve deterjan ekledikten sonrasında içerisine koymalı ve suyun soğuması beklenmelidir. Dış tarafının temizliğinde çok hassas olmanız önerilmektedir. Çizilmesini engellemek amacıyla mutlaka yapacağınız ilk işlemin nazik hareketler ile birlikte tel yardımıyla daha sonrasında fırça ile birlikte en son ise sünger ile ovmalı ve duruladıktan sonra kurutmalısınız.

Limon Suyu

 • 1 su bardağı limon suyu;
 • 1 tane limon;
 • 1 yemek kaşığı tuz;
 • Su;

Temizleme yöntemleri arasında olan limon sayesinde son derece kolaylıkla temizleme işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. İlk öncelikle yapacağınız işlem bir tane limonu keserek üzerine tuz dökmek ve lekeli kısımları ovalamak olacaktır. Sonrasında limon suyu tava içerisine konulmalı ve üzerine su ekleyip kaynatın. Hemen suyu dökmemeli ve tam olarak soğuması beklenmeli. Ardından su dökülerek bulaşık deterjanı sünger üzerine koyup ovmalısınız. Şayet lekeli kısım çok fazla olması durumunda ise tel ve fırça da kullanabilirsiniz.

Dış kısmın temizliğini gerçekleştireceğiniz zaman ise ilk öncelikle tavanın dış kısmını limon ve tuz ile ovmalı ve ardından kaynar suyun içerisine limon suyu eklemeli ve içerisine koymalısınız. Su soğuması beklenir. Ardından deterjan ile sünger yardımıyla ovup durulamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.