Deniz Kabukları Nasıl Temizlenir? Yöntemleri ve Püf Noktaları

15.02.2019
7.066
Deniz Kabukları Nasıl Temizlenir? Yöntemleri ve Püf Noktaları

Deniz Kabuklarını Nasıl Temizlenir? Yöntemleri ve Püf Noktaları

Evlerde dekor olarak kullanılan deniz kabuklarını, denizden topladığınız zaman hoş olmayan kokusunu ve kirini temizleme yöntemleri hakkında genel bilgi.

Deniz Kabuğunun İçinin Çıkartılması

Deniz kabuklarının toplandıktan sonra kokusunu çıkarmak için canlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Canlı olması halinde içindeki dokuyu çıkarabilmek için yapacağınız ilk işlem dokuyu kolaylıkla tamamen çıkarabilmek için organik maddeyi yumuşatmak olacaktır. Bunun içinde kabuğun tencereye doldurmuş olduğunuz suyun içerisine konularak kaynatılması gerekmektedir. Şu aşamaları gerçekleştirmeniz önemlidir:

 • Büyük bir kabın içerisine kaynar su doldurun ve içerisine denizden topladığınız kabukları koyarak 1 saat boyunca bekletmelisiniz;
 • Su soğuduğu zaman ocağa konularak kısık ateş üzerinde 30 dakika boyunca kaynatılmalıdır;
 • Ucu sivri olan herhangi bir şeyle birlikte kabukların içindeki organik madde yumuşadığı için çıkarın. Çıkarmakta zorlanırsanız cımbız kullanabilirsiniz.

Organik dokuyu çıkardıktan sonra en iyi yöntem bir poşetin içerisine koyup buzlukta dondurmak olacaktır. Bu işlem için birkaç gün boyunca buzdolabında kalan kabukların içindeki organik madde kaynattığınız için yumuşayacaktır.

Dondurduktan sonra çıkartın ve cımbız yardımıyla birlikte kalıntıları çıkarmalısınız.

Kokuyu Çıkarmak

Deniz kabukları uzun bir süre denizde kalması sebebiyle kötü bir kokunun olması da görülecektir. Bu kokuyu çıkarmak biraz zamanınızı alacaktır. İlk olarak içindeki organik maddeyi çıkarmadığınız zaman ne yaparsanız yapın, kötü koku asla çıkmayacaktır. İçindeki organik maddenin çıkartılması sonrasında ise buzlukta bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Ardından da yapmanız gereken ilk işlem şu olacaktır:

 • 1 su bardağı sirke;
 • 2 litre su.

Sirkeli su her zaman için oluşan kötü kokunun çıkmasında yardımcı olacaktır. İlk olarak ılık suyun içerisine beyaz sirke konulalı ve karıştırılması gerekmektedir. Ardından bütün kabukları içerisine koyun ve bütün bir gece boyunca bekletmelisiniz. Suyunu süzmeli ve ardından da bol su ile birlikte suyun altında yıkamalı ve yıkadıktan sonra ise kurutmanız gerekmektedir.

Bulaşık Deterjanıyla Temizlemek

 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • Sünger;
 • Mikro fiber bez;
 • 1 litre su.

Demiz kabuklarına kesinlikle çamaşır suyu içerisine konulmamalıdır. Çamaşır suyu içerisine konulması durumunda kireç yapısı olması nedeniyle bu durumda çamaşır suyu içerisinde ki maddeler nedeniyle ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Kabukta bozulmalar meydana gelecektir. Bu nedenle de temizlemek için öncelikle içindeki maddeyi çıkarmalı ve daha sonradan ise sirkeli su içerisinde bekletilmeli ve tam olarak kötü kokunun çıkması gerekmektedir. Ardından ise temizliğini gerçekleştirmek için bulaşık deterjanı bir suyun içerisine koyup karıştırılmalıdır.

Bütün deniz kabuklarını bulaşık deterjanı ile birlikte hazırlamış olduğunuz suyun içerisine koyun ve biraz bekletmeniz gerekmektedir. Çıkardıktan sonra bir sünger ile birlikte bulaşık deterjanı ile birlikte sünger ıslatılmalı ve silinmelidir. Çeşme suyunun altına tutulmalı ve bol su yardımıyla deterjan artığı kalmaması için yıkanması gerekmektedir. En son yapacağınız ise kuru bir mikrofiber bez ile birlikte silinmesi sonucunda oldukça etkili olacaktır.

Deniz Kabuklarının Parlatılması

 • Bebek yağı;
 • Parlatıcı oje.

Deniz kabuklarının yukarıda ki bütün işlemleri yaptıktan sonra sıra parlatılmaya gelmektedir. Bunun için bebek yapı ve parlatıcı oje sürmeniz gerekiyor. Deniz kabuklarının üzerine bir miktar bebe yağı sürülmelidir. Fakat bebe yapının deniz kabuğunun iç kısmına da sürmek gerekiyor. Birkaç dakika beklenmesinden sonra ise tırnakları parlatmak için kullanılan şeffaf renkte olan ve parlatıcı oje olarak geçen parlatıcı alınmalıdır. Yumuşak fırçası olması nedeniyle bebe yağı sürdüğünüz ve beklettiğiniz deniz kabuklarını tek tek parlatma işlemine geçmeniz gerekmektedir. Parlatıcıya fırça batırılmalı ve kabukların üzerine sürülmelidir. Hem iç kısmına hem de dış kısmına sürerek parlatmanız durumunda deniz kabuklar dekor olmaya hazır hale gelecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.