Deri Ceketleri Parlatma ve Temizleme Yöntemleri

17.01.2019
6.131
Deri Ceketleri Parlatma ve Temizleme Yöntemleri

Deri Ceketleri Parlatma ve Temizleme Yöntemleri

Severek kullanmakta olduğunuz deri ceketlerin parlaklığını tekrardan kazandırmak ve temizliğini yapabilmek için uygulayacağınız pratik bilgiler.

Deri Ceketlerin Bakımı

Deri ceketlerin soğuk havalarda insanları korumak amacıyla giyinmektedir. Uzun süre bir kullanımı olması için insanların evlerinde bakım yapması gerekmektedir.  Şayet kuru temizlemeye vererek temizliğini gerçekleştirememe durumunda ise insanların kirden, tozdan ve oluşan lekelerden kurtulmak amacıyla temizliğini gerçekleştirmeleri ve bakımlarını da yapmaları önemlidir. Deri ceketler üzerinde gözle görülür bir leke olmaması demek, temizliğinin ve bakımının yapılmaması gerektiği anlamına gelmemektedir. Düzenli bakımını şu yöntemle yapabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı Arap sabunu;
 • 1 yemek kaşığı alkol;
 • 2 su bardağı su;
 • Sünger, Fırça ve Temiz bez.

Doğal deri bakımını yapabilmek için mutlaka Arap sabunu kullanarak yapılmalıdır. Ortalama bir deri ceket için bir kabın içerisine ılık su doldurmalı ve içerisine temizlik için alkol ve Arap sabunu ilavesi edilmelidir. Deri bakımını yapmaya başlamadan önce ilk olarak fırçalanarak tozunun alınması önemlidir. Ardından sünger yapmış olduğunuz suya batırılmalı ve sıkılarak deri ceketin silinmesi gerekmektedir.

Silme işlemi sırasında süngerin kirlenecek olması sebebiyle sık sık yıkamanız ve temiz sünger ile silmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda dış kısmı temizlediğiniz gibi iç kısmı da temizlemeniz önemlidir. Bunun için yapacağınız yöntem ilk öncelikle kollarının içe çevrilmesi ve hazırladığınız aynı karışım ile birlikte sünger ile silinmelidir. Bez ıslatılmalı ve sabunlu suyun temizlenmesi için silinmelidir. Yine bezin kirlenmesi engellenmesi için sık sık yıkanmalıdır.

Dikkatli olmanız noktalardan bir tanesi de deri temizliği gerçekleştirildiği zaman kuruması için herhangi bir ısıtıcı kullanmanız durumunda deforme olmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de doğal yöntemlerle kurutmalı ve oda sıcaklığı içerisinde sadece kuruması sağlanmalıdır.

Amonyak ve Sabunla Temizliği

 • 2 yemek kaşığı amonyak;
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • 3 su bardağı su;
 • Sünger, bez ve Fırça.

Deri ceketlerin temizlenmesi için yapacağınız ilk işlemin amonyak ve bulaşık deterjanı ile birlikte bir karışım hazırlamanız olacaktır. Genel temizliği için sıklıkla kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bunun için ılık suya bulaşık deterjanı koyup karıştırmalı ve amonyak ile birlikte bir su çözeltisi hazırlamanız gerekiyor. Üzerinde bulunan tozları fırça yardımıyla fırçalamalısınız. Yaptığınız çözeltinin sık sık sünger yıkayıp temizliğini gerçekleştirmeli ve sonrasında temiz bez ile birlikte deterjan kalıntısını silmelisiniz.

Sirkeli su ve Tuz

 • 1 su bardağı sirke;
 • 2 yemek kaşığı sofra tuzu;
 • 1 su bardağı su;
 • Fırça ve Sünger.

Ilık suyun içerisine öncelikle tuz konulmalı ve karıştırılıp eritilmelidir. Ardından içerisine beyaz sirke konulmalı ve karıştırılmalıdır. İlk önce giymiş olduğunuz ceketin tozunu alınması gerektiğinden bunun için elbise fırçası ile birlikte fırçalanmalıdır. Sünger hazırlamış olduğunuz karışıma batırılmalı ve silinmelidir. 15 dakika boyunca beklemeli ve sonra bir bez su ile birlikte nemlendirip silinmelidir. Hem dış temizliğini hem de iç temizliğini aksatmadan yapmalısınız. Ayrıca bu yöntem ile birlikte temizliğini gerçekleştirdiğiniz zaman üzerinde bulunan zararlı mikroplardan da kurtulmuş olacaktır.

Hint Yağı ve Gliserin

 • 2 yemek kaşığı Hint Yağı;
 • 2 yemek kaşığı Gliserin;
 • Fırça ve Sünger;

Bir kabın içerisine koyacak olduğunuz Hint yağının ve Gliserinin Derinin yumuşak olmasını ve parlaklığını sağlamakta olması nedeniyle her temizleme sonrasında bu uygulama yapılmalıdır. Derinin yumuşaması için ilk öncelikle karışım hazırlanarak karıştırılmalıdır. Daha sonrasında ise şayet temizliği yapılmamış bir deri çantanın temizliği gerçekleştirmek için mutlaka fırça ile birlikte tozlarının alınması önemlidir. Ardından ise hazırladığınız karışıma bir çok az miktarda batırılmalı ve silinmelidir.

Limon Suyu

 • 2 su bardağı taze sıkılmış limon suyu;
 • Sünger ve Bez.

Ceketlerin parlaklığını kaybetmesi durumunda oldukça kolay bir yöntem ile birlikte parlaklığını sağlamanız mümkün olur. Her zaman yapacağınız taze limonları keserek suyunu çıkarmak olacaktır. Ayrıca bu yöntem ile birlikte yeni alınmış bir derinin kokmasına neden olur. Bu nedenle de kokunun deri ceketi giyecek olanların rahatsızlık duymaması için yapılmalıdır. Taze kesilmiş limonun suyunu çıkardığınız zaman daha önceden fırçalanarak tozunu aldığınız ceketin üzerine sünger limon suyuna batırılmalı ve ceket silinmelidir. 2 saat boyunca beklemenin ardından ise ceketin nemlendirilmiş bir bezle birlikte silinmesi ile birlikte kokunun çıktığını ve parlaklığını kazandığını göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.