Deri Eldivenlerin Bakımı ve Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

14.01.2019
5.802
Deri Eldivenlerin Bakımı ve Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Deri Eldivenlerin Bakımı ve Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Çekici ve zarif bir görünüme sahip olan deri eldivenlerin bakımını ve genel temizliği hakkında pratik bilgiler sayesinde kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Deri Eldivenlerin Bakımı

Gösteriş bakımından son derece zarif bir görünümü olan deri eldivenlerin temizliğinde ve bakımında dikkatli olunması durumunda kullanım ömrünün uzamasını sağlarsınız. Bu nedenle de belirli aralıklarla bakımını ve kirlendiğini düşündüğünüz zaman ise temizliğini yapmalısınız. Gerçek deri doğal olması sebebiyle hassas davranılması gerekmektedir. Temizleme konusunda bilgisi olmayanların ya da evde temizleme yöntemleri ile ilgilenmeyenler makineye atmak yerine kuru temizlemeye vermeleri gerekmektedir. Deri eldivenler için her zaman için şu kurallara uymanız kullanım ömründe uzama olmasını sağlayacaktır.

 • Eldiven bakımında yıkama sonrasında kuruması için saç kurutma makineleri, ısıtıcılar kullanılmamalıdır;
 • Dış temizliğini gerçekleştirirken, iç temizliğini de ihmal etmemelisiniz;
 • Kimyasal ürünler yerine doğal ürünler kullanarak temizliğini gerçekleştirin;
 • Silerken pamuklu bir bez ya da mikrofiber bir bez tercih etmelisiniz.

Deri eldivenlerin iç kısımlarında bulunan kürklerin temizliği önemlidir. Bu kürkler genellikle açık renkte olduğundan elde olan kirler nedeniyle ya da ellerin terlemesi sebebiyle bir süre sonrasında kirlenme ciddi oranda görünecektir. Bu durumda mutlaka içinde bulunan kürk temizliğinin aksatılmadan yapılması önemlidir. Her ne kadar sık sık ellerinizi yıkayacak olsanız bile ellerinizin bakteri ve mikroplara maruz kalacak eldivenler nedeniyle sağlığınızın tehdit altında olmaması için eldiven temizliğini ve bakımını asla aksatmamalısınız.

Her hafta bakımını yapmanız çatlamalarını engelleyeceği gibi, kirlenmeden temizliğini yapmak ise gerçek derinin çatlamasının önüne geçmiş olacaksınız.

Sabun Çözeltisiyle Temizliği

 • 1 yemek kaşığı sıvı deterjan;
 • 2 su bardağı su;
 • Sünger;
 • Fırça;
 • Yünlü ya da mikrofiber bez.

Deri eldivene sahip olanların temizlemek için silme yöntemini kullanabilirler. Birçok insanın kullanmakta olduğu bu yöntem hem pratik, hem de genel temizliğini yapmış olmanızı sağlayacaktır. Sizlerde evinizde jel deterjan kullanarak temizlemeniz, toz deterjan kullanarak yapacak olduğunuz deterjan gibi kalıntıların olmasına engel olacaktır. Ilık suyun içerisine jel deterjan koyup bir çatal ya da kaşık ile birlikte karıştırılarak köpürtülmelidir.

Fırça ile birlikte hem iç kısmını hem de dış kısmını fırçalamalı ve üzerinde olan tozların çıkmasını sağlamalısınız. Ardından ise sünger ıslatılmalı ve yapmış olduğunuz sabun çözeltisi içerisine batırılarak eldiven silinmelidir. Silme işlemi sırasında süngeri sık sık yıkamalı ve çözeltiye batırıp bu şekilde sildikten sonra süngeri çok iyi yıkayın ve deterjan kalıntılarını yok etmek için temizlediğiniz sünger ile birlikte silin. İç temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini birazdan açıklayacağız. Herhangi bir kurutucu içerisinde kuruması sağlanmamalı ve odanın içerisinde asılarak doğal olarak kurutun.

Sirkeyle Temizliği

 • 1 fincan bardağı sirke;
 • 1 yemek kaşığı amonyak;
 • 1 su bardağı su;
 • Bez, Sünger ve Fırça.

Ellerinize giymiş olduğunuz deri eldivenlerin mikroplardan arındırmak ve hijyen sağlamak için bu karışım ile sık sık temizlemeniz sağlığınız açısından çok önemli olacaktır. Ellerinize takmış olduğunuz sağlığınıza zararlı bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. İlk öncelikle eldiveninizi kuru ve sert bir fırça ile fırçalamalısınız. Bir kabın içerisine hem mayasız olan hem de renksiz olan sirke kullanmalısınız. Belirtilen miktarda sirke ve amonyak konulmasından sonra ise karıştırılmalı ve ilk olarak nemli bir bez ile birlikte deri eldiven silinmeli ve sünger bu karışımın içerisine batırılmasının ardından silinmeye başlanmalıdır. Hemen durulama işlemine geçilmemeli ve 10 dakika boyunca bekleterek zararlı mikropların ölmesini sağlayın. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de sirkeli su ile silerken süngeri çeşme suyu ile yıkayıp temizlemeli ve tekrardan sirkeli suya batırıp silmelisiniz. Nemli bir bez ile birlikte durulamalı ve odanın içerisinde bekleterek kurumasını sağlayın.

Pudrayla Temizliği

 • 2 yemek kaşığı talk pudra;
 • Fırça;
 • Nemli Bez.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi deri eldivenlerin iç kısımlarında çoğunlukla kürk bulunmaktadır. Bu kürklerin temizliği dış kısımdan daha önemli olacaktır. Bu nedenle de genel temizliğini sizlerde sirkeli su ile yapacağınız gibi talk pudrası ile birlikte yapabilirsiniz. Talk pudrası aynı zamanda da kirli kısmın temizlenmesinde etkili olur. Eldiven ters çevrilmeli ve fırçalanmalıdır. Bu sayede tozlarından kurtulmuş olacaksınız. Talk pudrasından çok az miktarda kürk kısmın üzerine dökülerek fırçalanmalı ve 45 dakika boyunca beklemeniz yeterli olur. Nemli bir bezle talk pudrasının kalıntılarını silmek için siliniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.