Deri Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

04.04.2023
5.390
Deri Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Deri koltukta oluşan tükenmez kalem lekelerini kolay çıkarabilmeniz için bazı püf noktaları uygulamanız yeterli olacaktır.

Koltuklarınızdaki Lekeleri Çıkarmanın Püf Noktaları

Evinizde özenerek aldığınız deri koltukların kullanımı bazen zor olabiliyor. Hele de evde çocuk varsa ya da çocuklu misafirleriniz çoksa. Koltuğunuz beyaz deri ise işiniz bir adım daha zor olabiliyor. Derinin temizliği kumaşa göre daha kolaydır fakat bu durumdan duruma değişiklik gösterebilir.

Eğer beyaz deri bir koltuğunuz var ise ve üzerine keçeli kalem veya tükenmez kalem boyası sürülmüş ise deri koltuğunuzun temizliği sizi zorlayabilir. Deri koltuk kullanımı son yıllarda daha da çok popüler oldu ama suni derilerin boya ve yapıları gereği  biraz daha narin oldukları da bilinen bir gerçek. Zorlu lekelerin temizliği sırasında suni deri renk değişimine uğrayabilir. Bazı kimyasalların renk ağartma özelliği beyaz deride sararma koyu renk deride ise renk açılmaları yapabilir.

Ama evdeki doğal veya daha az zarar veren malzemeler ile renginde bozulma olmadan kolayca temizlenir.

Beyaz Deri Koltuktan Keçeli Kalem Ve Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuğunuzun beyaz suni deri olduğunu düşünürsek keçeli ve tükenmez kalem lekesini üzerinden hasar vermeden nasıl çıkarabiliriz bir bakalım. Öncelikle koltuktan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için nemli bir beze ihtiyacımız var. Nemli bez üzerine birkaç damla limon sıkalım ve lekenin üzerinden yavaşça ovalayarak temizleyelim. Bu yöntem ile hem lekeden kurtulursunuz hem de suni deri olan beyaz koltuğunuz yıpranmamış olur.

Beyaz suni deri koltuktan keçeli kalem ve tükenmez kalem lekesini çıkarmanın başka bir yolu ise aseton ile keçeli bölgeyi hafifçe ovalamak bu işlemi dikkatli yapmanız gerekiyor. Koltuğun derisinin yıpranmaması için yavaşça temizleyelim ve lekeden kurtulmuş olalım. Bu aseton uygulaması suni deri üzerinde hafif çatlamalar yapabilir bunu önlemek için vazelin sürüp kuru bezle üzerinden silin ve koltuğunuz pırıl pırıl olacaktır.

Koyu Renk Suni Deri Koltuktan Tükenmez Ve Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğunuzun derisi koyu renkli ise işiniz biraz daha kolay. Tükenmez ve keçeli kalem lekesini koyu renkli koltuktan çıkarmak için limon kolonyası ve kuru bir bez kullanmamız yeterli olacaktır. Kuru bir bez üzerine limon kolonyasını dökün ve lekenin üzerinden ovalayın bu işlemi dikkat ederek ve kontrol ederek yapmalısınız limon kolonyası sizi lekeden kurtaracaktır.

Daha sonra işlem uygulanan bölgeyi badem yağı veya vazelin ile silin deriniz yıpranmadan lekesi çıkmış olur. Koyu renk koltuktan tükenmez kalem izi ve keçeli kalem izi çıkarmak için yarım limona ihtiyacınız olacak. Yarım limonu lekeli bölgenin üzerinde gezdirin arada bir kaldırıp lekenin çıkma durumunu kontrol edin bu işlemi bir iki dakika gerçekleştirmeye devam edin yavaş ve dikkatli bir şekilde ve lekeden kurtulmuş oldunuz. Ama limon içindeki asit nedeni ile suni deri olan koltuğunuzun derisini çatlatabilir diğer yöntemlerde olduğu gibi bunda da badem yağı veya vazelin ile işlem uyguladığınız yeri silin ve böylece lekeden kurtulurken koltuğunuz da yıpranmamış oluyor.

Sizde bu yöntemleri deneyerek tükenmez kalem lekesinden kurtulabilirsiniz. Evinize gelen misafir çocuk ta olsa kendinizde olsanız tükenmez kalemi koltuğa bulaştıran bu yöntemleri bildiğiniz takdirde paniklemenize gerek kalmayacaktır.

YORUMLAR

  1. Aysun dedi ki:

    Suet kalem boyasi nasil temizlenir