Deri Mont Temizliği Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

31.05.2018
6.834
Deri Mont Temizliği Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Deri mont ve deri kıyafetlerin temizliğinde zorlu lekeleri çıkarmak için her zaman ılık su ve nemli bir bez kullanmalısınız. Deri kıyafetlerin kolaylıkla temizliğini yapmanız için püf noktaları…

Deri Mont Temizliği

Deri mont sonbahar ya da kış mevsimi olduğu zamanlarda soğuktan korunmak için giydiğimiz kıyafetler arasında olmaktadır. Bütün bir yaz dolabımız içerisinde kalan deri mont temizliği yapmak için püf noktalar vardır. Deri mont her zaman için temizlemek ve yıkamak için elde yıkanması gerekmektedir. Çamaşır makinesinde deri mont lekesi çıkarmak için yıkadığımız zaman deforme olacak ve rengi solacaktır. Bu nedenle de deri mont üzerinde hasar gelmemesi için makineye atmamak gerekmektedir. Bu durumda deri mont sevenlerin akıllarına deri mont nasıl temizlenir sorusu gelmektedir. Deri montun çatlamaması ve yırtılmaması için her zaman için elde yıkamamız ya da kuru temizlemeye vermemiz gerekmektedir. Çamaşır makinesinde yıkamak montun zarar görmesine neden olacaktır.

Deri mont üzerinde oluşan lekeyi evde çıkarmak istiyorsanız ilk olarak deri montun çok küçük bir yerinde deneme yapmanız gerekmektedir. Çünkü bazı derilerde lekeyi çıkarmak için kullanacak olduğunuz yöntemler sonucunda lekenin çıkmayıp monta hasar vermesi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle de temizliği yaparken her zaman için elde yıkama yapmanız ve deterjan yerine sabun kullanmanız önerilmektedir. Rutin olarak deri mont temizliği yapabilmek için ılık suya batırmış olduğunuz bir sünger ile deri montu silmeniz önerilmektedir.

Ayrıca nemli olan bir bezle de silmeniz rutin olarak deri mont temizliğini yapmanız için etkili bir yöntem olacaktır. Daha sonradan deri montı temiz hava alacak bir yerde asarak kurumasını sağlamalısınız.

Deri mont lekesini çıkarmak için boyamak istiyorsanız bunun için özel olarak üretile boyaları tercih etmelisiniz. Asla çamaşır makinesine atarak yıkamamanız gerekmektedir. Ayrıca ayakkabı boyası gibi boyalar ile deri mont boyaması yapamayacak olduğunuzu da unutmamalısınız.

Deri Mont Leke Temizliği

Leke mont üzerinde oluşması sonucunda bunu çıkarmak için lekenin türü her zaman için önemli olduğu unutulmamalıdır. Lekenin olması sonucunda bunun için lekenin mürekkep, yağ, su, boya gibi lekeler olduğunu ayırt etmeniz durumunda lekenin daha kolay bir şekilde çıkacak olduğu unutulmamalıdır.

Mürekkep Lekesini Çıkarma

  • İzopropil Alkolü;
  • Bir parça pamuk.

Eczanelerde satılmakta olan izopropil alkolünü satın almalısınız. Deri mont üzerinde bazı zamanlarda tükenmez kalemin akması sonucunda mürekkep lekesi oluşmaktadır. Bu durumda oluşan lekeyi çıkarmak için mürekkep lekesini izopropil alkolü ile silmeniz gerekmektedir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir husus izopropil alkolünün yanıcı bir madde olmasıdır. Bu nedenle de mürekkep leke mont üzerinden çıkartıldıktan sonra ıslak bez ile çok iyi bir şekilde silmelisiniz. Deri mont üzerinden mürekkep lekesi çıkmaması durumunda birkaç kere işlemi tekrar etmelisiniz.

Yağ Lekesini Çıkarmak

Yemek lekesi ya da yağ lekesi olması durumunda bunu kesinlikle mont üzerinden lekeyi çıkarmak için ıslak su ile silmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Mümkünse deri mont üzerinde oluşan lekeyi çıkarmak için lekenin kurumadan çıkarma işlemi yapmanız gerekmektedir. Su ile silmeye kalkmanız durumunda lekenin daha da yayılmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de koyu lekeleri deri mont üzerinden çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Tartar kremi;
  • Limon suyu.

Bir kase içerisine bir miktar tartar kremi eklemeli ve üzerine de limon suyu sıkmanız gerekmektedir. Her zaman için taze sıkılan limonun suyunu kullanmanız önerilmektedir. Kremin üzerine sıktığınız limon suyu ile karıştırılmalı ve macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Daha sonradan lekenin üzerine sürülmeli ve en az 10 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise leke üzerine sürmüş olduğunuz macunu ıslak bez ile silerek temizliği yapılır.

Boya Lekesini Çıkarma

  • 1 yemek kaşığı toz deterjan;
  • 500 gram su.

Deri mont üzerinde meydana gelen boya lekelerini çıkarmak için ilk olarak ıslak olan boya lekesini kağıt havlu ile emmesi gerekmektedir. Bu sayede fazla boyanın emilerek alınması sağlanmış olacaktır. Daha sonradan bir kabın içerisine deterjan ve ılık su konularak karıştırılmalıdır. Bir sünger alınarak bu suya batırılmalıdır. Daha sonrasında leke ovularak çıkartılır. Sonrasında ise doğal bir şekilde kuruması için temiz havada kuruması beklenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.