Deri Mobilyadan ve Deri Ürünlerden Kalem Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

11.04.2023
6.625
Deri Mobilyadan ve Deri Ürünlerden Kalem Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

Deri olan koltuktan ya da deri ürünlerden tükenmez kalem lekelerini çıkartmak için kullanılacak olan birçok yöntem bulunur. Bunların nasıl uygulanacağını bilerek kullanmak gerekmektedir.

Deri Mobilyadan ve Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Deriden tükenmez kalem lekesi çıkartma işlemi için püf noktaları bilmek gerekmektedir.  Bu püf noktalar dolma ve ispirtolu kalemler için kullanmak gerekir. Bu püf noktalar arasında;

 • Derinin çıplak olup olmadığına bakın. Çıplak derinin aşırı emici olması ve el değmemiş olmasından dolayı profesyonel yardım almadan temizlenme yapılması zordur. Deri olan eşyanın üzerine bir damla su koyun.Su deriden içeriye doğru sızarsa, deri tamamlanmamıştır. Yani profesyonel yardıma ihtiyaç duyulacaktır.Su boncuk yaparsa, deri işlem görmüştür ve temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Bitmemiş yani işlem görmemiş olan deriler için işlem yapmak profesyoneller için bile oldukça zordur.
 • Lekenin boyutunu ve derinliğini belirlemek gerekir. Tükenmez kalem lekesi sadece deri ürünün yüzey kısmında ise aşağıda bulunan adımları takip edin. Kalem lekesi eski dönemlerden kalmışsa lekenin çıkması için deri yüzeyi boyama bile yapmanız gerekebilir.
 • Temizleme ürünlerini kullanmadan önce alanın kuru bez yardımı ile temizleyin. Göze çarpmayacak bir bölgesinden deri alan bulun. Deneme için kullanacağınız her türlü ürünü bu bölgede ve küçük bir alanda deneyin. Renk değişimleri ve hasar belirtileri olup olmadığını detaylı şekilde gözlemleyin. Bu sayede tükenmez kalem lekesi çıkarma işlemlerinde deri olan ürününüzü mahvetmezsiniz.
 • Derideki tükenmez kalem lekesi çıkarma işlemi için sabun içerikli temizleme ürünlerini kullanmayı tercih etmelisiniz. Deri sandalyeden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan sabun bazlı solventler daha naziktir ve lekeleri temizlemek için daha uygundur.
 • Deri sandalyeden tükenmez kalem lekesi ve ispirtolu kalem lekesi deriden nasıl çıkar kapsamında kuru temizlemecilerin ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler pahalı olan ürünlerdir ama leke konusunda uzmandır.
 • Sabun bazlı leke çıkarıcı olan ürünler lekeyi çantadan, koltuktan ya da diğer ürünlerden daha kolay çıkartır. Bu ürünler lanolin ve gliserin tarzında içeriklere sahiptir. Bu ürünleri kullandıktan sonra kesinlikle su ile durulama yapılması gerekir. Bu sayede yüzey üzerindeki leke çıkar.

Evde Çözüm Bulma

Saç Spreyi Kullanımı

Saç spreyini pamuklu kulak çubuğunun üzerindeki yüzeye sıkın. Çubuğa sıkılacak olan spreyin uzaktan sıkılması gerekmektedir. İzi çıkarmak bu işlem gereklidir. Kalem izinin olduğunu bölgeye çubuk hafif hafif uygulanmalıdır. Spreyin fazla sıkılmaması da çok önemlidir. Çünkü fazlası deriyi çatlatabilir. Yüzeydeki leke çıkıncaya kadar çubuk yardımı ile silin.

Alkol Kullanımı Deneyin

Alkol kullanımı çok fazla tercihe dilmeyen bir uygulamadır. Geçmiş dönemlerde sık şekilde tercih edilen bir uygulamadır. Lekeli bölgeye alkolü sürmeden önce pamuklu kulak çubuğu alkol içine bandırılır. Alkol kurutan bir ürün olduğundan dolayı kullanım esnasında kulak çubuğuna mutlaka az düzeyde kremde sürülmelidir. Leke izi çıkmazsa uygulama birkaç sefer hafif hafif bastırılarak tekrarlanmalıdır.

Sihirli Silgi Kullanın

Özellikle kuru temizleme yapan iş yerlerinde satılan ürünler içinde yer alır. Melamin köpüğü içeren bu silgiler zorlu leke izi çıkarma konusunda kullanılır. Deri bölgeye krem uygulaması yapılır ve ardından havlu yardımı ile hafif şekilde silinir. Sihirli silgi ile leke izi silinerek tekrardan havlu ile temizlenir. Havlunun temiz olması çok önemlidir.

Tırnak Cilası Kullanımı

Aseton içermeyen tırnak cilaları özellikle mürekkep lekelerini çıkartma işleminde tercih edilen ürünler içinde bulunur. Bu cila leke üzerine hafif şekilde dökülür. Ardından temiz bir bez yardımı ile hafif hafif ovarak silinir. Cilanın deriyi kurutma özelliğinin önüne geçmek için temizleme işleminden sonra mutlaka saç kremi kullanılmalıdır.

Deri Üzerindeki Mürekkep lekelerini Önleme İçin Diğer Önlemler

 • Eczanelerde satılan izopropil alkolü leke izi için oldukça faydalıdır. Leke izi üzerine bu ürün dökülür. 15 dakika boyunca bekletilir ve temiz bir bez yardımı ile silinir. Koltuktan kalem boyasının kolay şekilde çıktığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Evde olan sirke ile de leke izi çıkar. Yarım bardak beyaz sirke yine yarım bardak süt ile karıştırılır. Temiz bir bez bu karışıma batırılır ve leke izi silinir. Leke izini en doğru şekilde çıkarır. Ayrıca bu uygulama koltuğa hiç zarar vermeyecektir.
 • Deterjanlı temiz bir bez leke izi iyice silip yumuşatılır. Yumuşayan lekenin üzerine uzaktan saç spreyi sıkılır ve diş fırçasına az düzeyde macun sıkılır. Fırça yardımı ile fırçalanır ve pamuk ile silinir.
 • Çamaşır suyu ile alkolü temiz bir bezin üzerine dökün. Leke izi bu bez yardımı ile kuvvetli şekil ovalanır. Arkasından ise temiz su yardımı ile güzelce durulanmalıdır.
 • Deri ürünler düzenli bir şekilde krem tarzında koruma ürünleri ile silinmelidir. Kullanılacak olan ürünler derilerin çatlamasının, kurumasının ve leke tutmasının önüne geçer. Deri alımlarında dikkatli seçim yapılması gerekir. Bazı ürünler leke tutmama özelliğine sahiptir. Bu tarz ürünlerin seçilmesi uygun olacaktır.
 • Derilerinize her daim iyi bakın. Derilere daha iyi bakabilmek için yapılacak olan işlemleri bilmek gerekir. Özellikle deri koltuk kullanımı yapan kişiler derilerin dış yüzeyini nemlendirme banyosu yapmalıdır. Korunması en doğru şekilde yapılan deriler uzun süre boyunca kullanılır. Ayrıca derileri koruma konusunda aldığınız yerden mutlaka püf noktalar konusunda bilgi almanız gerekmektedir.  Bu sayede lekelerden, kirden ve pislikten korumanız sağlanmış olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.