Derideki Kırmızı Lekeler Neden Oluşur

23.03.2023
5.376
Derideki Kırmızı Lekeler Neden Oluşur

Deri üzerinde oluşan kırmızı lekelerin birçok nedeni bulunmaktadır. Eğer uzun süren lekeler mevcut ise mutlaka bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Deride Kırmızı Lekeler Belirtileri

 

Deride birden oluşan kırmızı lekeler çoğu zaman aklımıza bir alerjik reaksiyon olabileceğini göstermektedir. Bu da genellikle bir deterjan yani ağır kimyasal içeren bir deterjan, bazen bir sabun veya şampuanla bile olabilmektedir. Yahut ta hiç kullanmadığımız bir ilacın ilk kullanımında vücudumuzun buna karşı alerjik reaksiyon vererek deride kırmızı lekeler oluşmasına yol açabilir.

Bu gibi deride oluşan kırmızı lekeler basit alerjenlerle kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Hatta sağlık sektöründe olanlar daha iyi bilirler; bazı alerji yapma ihtimali yüksek ilaçlar vardır. Bunlar uygulanırken tedbir olarak yanında mutlaka anti alerjen içeren ilaçlarla uygulanır ki hasta bundan olumsuz yönde etkilenmesin. Alerjen maddeden kaynaklanan bu kırmızı lekeler genellikle alerjenle temastan 1-2 saat içinde kendini gösterir. Bu nedenle kendimizi bilmeli ve neyin bizde alerji yapıp yapmadığını takip ederek bunlardan uzak durmalıyız.

Bu gibi alerjenlere bağlı olarak gelişen kırmızı lekeler genelde alerjen ortadan kaldırınca geçer. Aynı zamanda pullanma ve kaşıntı da olabilir.

Vücudumuzdaki Kırmızı Lekeler Başka Neden Oluşabilir?

Eğer bu kırmızı lekeler uzun süreli devam ediyor ve alerjen diye tahmin edilen şeyin ortadan kaldırılmasına rağmen geçmiyorsa bu kez mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çünkü  bu basit gibi görülen hastalık bazen çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu tür rahatsızlıkların ise bir çok sebebi olabilmektedir. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz:

Uyuz: Deri üstündeki kırmızı ve pul pul olan kaşıntılı kızarıklardır. Genellikle parmak içlerinden başlayarak bütün vücuda yayılabilir. Tedavisinde kremler kullanılır.

Akne: Bilindiği üzere akne sivilcedir. Bu da genellikle ergenlik çağlarında çıkmaktadır. Çeşitli kremlerle tedavisi mümkündür.

Kurdeşen: Çoğunlukla gıda alerjilerinde ortaya çıkmaktadır.

Haşere ısırığı: Genelde sivrisinekler tarafından ısırılma yoluyla oluşur ve 1-2 saatte geçer. Sadece ısırılan noktada değil de etrafında ki alana yayılan bir şekilde gelişir. Eğer geçmez ise de hekime başvurulabilir.

Kızamık: Vücuttaki enfeksiyona bağlı olarak oluşur. Genellikle de enfeksiyondan 11 – 12 gün sonra ortaya çıkmaktadır . Yüz bölgesinden başlayarak bütün vücuda yayılabilir. Doktor gözetiminde takip edilmesi gerekir.

Zona hastalığı: Eğer oluşan bu kırmızı lekeler kaşınıyor ve aynı zamanda da ağrıyorsa bu da zonanın belirtisidir. Doktora başvurmak gerekir .

Güneş ışığı Diğer alerjenlerde olduğu gibi güneş ışığı da bir alerjendir ve bu da kırmızı lekeler oluşmasına neden olabilir. Dik faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılarak da bundan korunmak mümkündür.

Görüldüğü üzere vücudumuzda aniden veya biraz zaman geçtikten sonra oluşan bu kırmızı lekeler çok basit ve hemen önlenebilen basit bir alerjik reaksiyon olabileceği gibi çok ağır seyreden lösemi veya buna benzer bir hastalığın habercisi de olabilir. Dolayısıyla tedavilerde de etkene göre tedavi uygulamak gerekmektedir. Kalıcı olan ve bir türlü geçmeyen kırmızı lekeler görüldüğünde mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Lekelerin ortaya çıkması veya hemen kaybolması tamamen altında yatan nedene bağlıdır. Küçük noktalar halinde de olabilir kocaman ve genele yayılan bir portre de çizebilir. Kaşınırken aynı zamanda ağrı da yapabilir. Renkleri ise pembe, kıpkırmızı veya platonik kırmızı dediğimiz bir renk te olabilir. Yine iğne ucu kadar küçük noktalar halinde görülen bu kırmızı lekeler derinin altındaki kılcal damarların patlaması sonu ortaya çıkabilmektedir. Bu lekelerin beraberinde yükselen ateş, boyun sertliği, dışkıda kanama, nefes almakta zorluk çekme, yüzde veya dilde şişlik te eşlik ediyorsa bu da menenjit gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu durumda da acil olarak bir doktora görünmek gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.