Deri Yüzeylerden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

24.04.2023
6.174
Deri Yüzeylerden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Deri giysilerimiz veya koltuklarımıza dökülen mürekkep lekeleri oldukça zor lekelerdir. Ancak evde uygulanabilecek birkaç pratik yöntem ile bu lekelerden kurtulmak oldukça kolay. Peki Bu lekelerden nasıl kurtulacağız? İşte yöntemleri.

Deri Yüzeydeki Mürekkep Lekesi

 

Tükenmez kalemler veya pilot kalemler günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız şeylerdendir. Ofisimizdeki deri koltuğumuzun veya en sevdiğimiz deri ceketin üzerine istemeden de olsa bu kalemlerin mürekkebi akabilir. Bu durumda telaş yapmamalı ve bu lekeleri çıkarma yöntemlerini denemelisiniz. Bu lekeler günlük hayatımızda karşımıza oldukça sık çıkmaktadır. Zorlu lekeler grubundaki bu lekelerin ardında bıraktığı izlerden kurtulmak işkence haline gelebilir. Doğru yöntemler uygulandığında ise bu izlerden kurtulmak bir o kadar kolaydır.

Mürekkep izlerinden kurtulmak için lekeye olabildiğince erken müdahale etmek önemlidir. Deri yüzeyi mürekkebi emmeden önce müdahale edilirse beyaz deriden bile bu izler kolaylıkla çıkar.

Kumaşlarda olduğu gibi deri yüzeylerden de bu izleri çıkarmak oldukça zordur ancak imkansız değildir. Deri sandalyeden veya koltuktan bu izleri çıkarmak bazen derinin boyasının atmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için kumaşın cinsini bilmek ve ona göre bir yöntem uygulamak önemlidir.

Beyaz Deriden Mürekkep Lekesini Çıkarmak

Bu izlerden en zoru da beyaz deriden çıkarmaktır. Beyaz lekeyi hemen gösterdiği için bir kat fazla ihtimam gerektirir. Bazen bu lekeyi çıkarmak çok zor olabilir. Ancak birkaç pratik yöntem ile biraz kolaylaştırılabilir. En etkili yöntem saç spreyidir. Asidik yapıya sahip ve alkol içeren saç spreyinin bileşenleri beyaz koltuğunuzdaki mürekkep lekesinin bileşenleriyle etkileşim haline girer. Doğrudan lekenin üzerine uygulanan saç spreyini biraz beklettikten sonra nemli bir bez yardımıyla temizleyin. Özellikle taze lekelerde oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanında aşındırıcı etkisi olan magic silgi de etkili olabilir. Ancak bu yöntem yüzeye zarar vereceğinden pek tercih edilmez.

 

Deri Koltuk Üzerindeki Lekeyi Çıkarmak

Deri koltuğu makineye atıp yıkama gibi bir imkan olmadığından silerek temizleme yöntemleri denenmelidir. En etkili yöntemlerden biri yine saç spreyidir. Özellikle açık renkli koltuk ve sandalyeden bu lekeleri çıkarmak için oldukça etkilidir. Bir diğer etkili yöntem ise bulaşık deterjanıdır. Yüksek çözücü özelliğe sahip olan bulaşık deterjanı bu izlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Başka bir yöntem ise tuzdur. Özellikle henüz leke ıslakken üzerine doğrudan tuz serpin. Mürekkebi çektikten sonra peçete yardımıyla tuzu temizleyin ve lekeli bölgeyi fırçalayın. Bu yöntemi uygularken yüzeyin aşınmamasına dikkat edin.

 

Özellikle suda çözünmeyen mürekkepleri çıkarmada çok etkili bir diğer yöntem ise oje çıkarıcı olarak bilinen asetondur. Doğrudan izlerin üzerine uygulayın ve temiz bir bez ile ovalayın. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz. Bir diğer etkili yöntem ise jel olamayan beyaz diş macunlarıdır. Bu macunu temiz bir diş fırçasıyla doğrudan lekeye uygulayın ve fırçalayın. Yüzeye zarar vermeyen bu yöntem de oldukça etkilidir. Özellikle alkollü ürünler mürekkep lekelerini çıkarmaya birebirdir. Deri yüzeylerde aşındırmaya sebep olmayan bu yöntem ile izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Limon kolonyası da alkol bakımından zengindir ve izlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.