Dilde Oluşan Kırmızı Lekelerin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

15.04.2023
7.477
Dilde Oluşan Kırmızı Lekelerin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Dilde oluşan kırmızı lekeler dengesiz beslenmeden kaynaklanabilir. Bundan dolayı düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca dile zarar veren baharatlardan da uzak durulmalıdır.

Kırmızı Lekenin Belirtileri

Dil yüzeyinde bulunan kırmızı renkteki lekeler, neredeyse her 10 kişiden 7 sinde görülmekte olan bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu yazımızda sizlere dilde çıkan lekelerin nasıl oluştuğu, nasıl tedavi edilebileceği ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği anlatılacaktır. Çoğu zaman bu dil lekesi herhangi bir sağlık sorununu teşkil etmez; ancak bu ve buna benzer sorunlar oldukça yaygınlaşmıştır ve olumsuzluklara neden olmaktadır. Dilde görülen kırmızı leke farklı sebeplere bağlı olarak çıkar.

Bu kırmızı dil lekesi çoğu kişide genellikle benzer nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Kırmızı dil lekesi sayısı arttıkça dil üzerinde sızlama şeklinde etkisini göstermektedir. Genellikle yaz mevsiminde karşılaşılan bu gibi problemler, çoğu zaman dilin uç ya da üst kısımlarında görülerek kişiye rahatsızlık verirler. Normal şartlarda dil üzerinde birçok kırmızı leke bulunmaktadır. Fakat bu lekeler çok net bir şekilde görülmezler.

Bahsettiğimiz leke sorununda ise dilde bulunan bu lekeler gözle görülebilir duruma gelmektedirler. Bebeklere nazaran gençlerde ve yetişkinlerde daha sık görülen bu problem kesinlikle özen gösterilmesi gereken bir durumdur.  Dilin üzerinde bulunan kırmızı kabarcıklar, dilin aşırı baharatlı ya da acı gıdalara, sıcak yemeklere veya içeceklere karşı verebildiği tepkiler sonucu ortaya çıkmışlardır.

Bu kırmızı renkteki kabarcıklar çoğu zaman ciddi bir sorun yaratmaz ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaksızın kendiliğinden iyileşirler. Ancak bu kabarcıkların iltihaplanması aft adı verilen açık yaralara yol açabileceği için dikkatle takip edilmesi ve birkaç gün içerisinde iyileşme görülmezse doktora gidilmesi önerilir.

Dilde Kırmızı Noktalar Nasıl Oluşur?

Dilde çıkan kırmızı lekeler, alınan gıdaların etkisi ile oluşan renk değişimleri ya da kabarcıklar olarak çıkar. Bu sebeple kırmızı dil lekesi incelenirken gıda tüketiminin ardından değerlendirmek kesin sonuç vermeyebilir. En garanti yöntem, sabah kalkar kalkmaz bir şey yemeden bakılıp incelenmesi ile çıkar.

Dilde çıkan yaranın yanı sıra ağız kokusu, pis koku ve rahatsızlık veren pürüzler bulunuyor ise bu durum bir hastalığın sebebi olabileceği gibi, bir iltihap durumu da olabilir.Bu durumun oluşmasına sebep olan en büyük neden, ağız içinde ve özellikle de dildeki oluşan bakterilerdir. Bu bakteriler çoğu zaman dil üzerinde yoğunlaşırlar ve hızlı bir şekilde de çoğalırlar. Bu duruma sebep olan bir başka neden ise kişinin vücut değerlerinde başta C vitamini olmak üzere diğer bazı vitaminlerin de eksikliklerinin görülmesidir. Vitamin eksikliği sorunu yaşayan kişilerde oldukça sık olarak görülen bu tarz ağız sağlığı problemleri arasında dilde oluşan kırmızı lekeler de örnek olarak verilebilir.

Kişilerin yoğun bir şekilde asitli içecek tüketmeleri sonucu ilk olarak dil üzerinde kırmızı lekeler çıkar. Asit, kişilerde ağız sağlığını ve diğer sindirim sistemini bozarak sorunlara neden olmaktadır. Bu tarz problemlerle karşılaşmamak için asitli içeceklerden uzak durulması sağlık açısından faydalı olmaktadır.

Dildeki kırmızı kabarcıklar ağrıya sebep oluyorsa sebebi iltihaplı papilla olabilir. İltihaplı papillalar genelde sıcak yemekler veya içecekler sebebiyle dilin yanması, ya da yanlışlıkla dilin ısırılması gibi yaralanmalar sonucunda çıkar. Sigara dumanı gibi dilde tahrişe yol açan diğer faktörler de papillarda iltihaplanmaya yol açabilir. Sigaranın içeriğinde bulunan birçok zararlı madde tüm vücudu etkilediği gibi dildeki ve ağız içindeki hastalıkları da tetiklemektedir. Eğer düzenli sigara kullanıcısı iseniz bu duruma dikkat etmeniz gereklidir. Dil lekesi şikayetçisi iseniz sigara kullanımına en azından sorun geçene kadar ara vermekte fayda vardır. Bunun yanı sıra sigara kullanımı sonucu ağız içinde sigara kaynaklı lekeler çıkar. Sigara lekesi konusunda, bu lekelerden kurtulmak için dil temizleyici ürünleri kullanmak ve elbette sigara kullanma alışkanlığından vazgeçmek gerekmektedir.

En çok rastlanan dil lekesi sebepleri iltihaplı papillalar olmasına karşın, alerjik reaksiyonlar, şeker hastalığı, vitamin eksikliği, aşırı derecede ağız kuruluğu, cilt hastalıkları, kansızlık (anemi), stres, uçuk veya ağız kanseri dildeki bu tip yaralara yol açabilir.

Dildeki Lekeler Nasıl Tedavi Edilir

İltihaplı papillalar, dili tahriş etmiş olan acı, baharatlı, asitli ya da sıcak gıdalardan uzak durulduğunda kendiliğinden geçer. Doktor ağrıların şiddetine göre nasıl bir tedavi izleneceğini söyleyebilir ve ağrı kesici önerebilir. Eğer dilinizi zor hareket ettiriyorsanız ve ağrılarda şiddetlenme görülüyorsa ek tedavi için doktorunuza danışabilirsiniz. Kabarcıkların oluşumunu engellemek için ağız hijyenine özen göstermeli, düzenli olarak diş macunu ve diş ipi yardımıyla gerekli temizliği yapmalısınız. Bu tedavinin yanında alternatif tedavi şeklinde bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Eğer herhangi bir bitkisel alerji durumunuz yok ise bazı bitkisel maddeler ile de dilde kırmızı leke sorununun nasıl çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabildiğini göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.