Diş Beyazlatma Ve Evde Diş Taşı Temizliği

12.04.2021
5.361
Diş Beyazlatma Ve Evde Diş Taşı Temizliği

Diş Beyazlatma Ve Evde Diş Taşı Temizliği

Diş Beyazlatma Ve Evde Diş Taşı Temizliği için farklı yöntemler ve teknikler kullanılabilir. Bembeyaz dişler, insanlar için oldukça önemli bir husustur. Dişlerde meydana gelen sararmalar, kişilerin sosyal hayatları açısından rahatsız edici bir durumdur. Bembeyaz dişlere sahip kişiler, sosyal hayatta daha mutlu ve başarılı olur.
Diş beyazlatma için uzman bir diş doktoru ile irtibata geçerek diş beyazlatma işlemi yaptırmak mümkündür. Uzman doktorun uygulayacağı yöntemlerle daha beyaz dişlere kavuşulabilir. Ancak bu durum hem maliyet olarak pahalı hem de zaman bakımından uzun bir süreçtir. Evde bulunan malzemeler ile hazırlanan karışımlarla kısa süre içerisinde dişlere beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Anında Diş Beyazlatma

Anında diş beyazlatma evde yapılabilen doğal ve bitkisel karışımlarla gerçekleştirilebilir. Evde diş beyazlatma için yapılabilecek doğal karışımlardan bazıları şunlardır:

 • Kabartma tozu ve limon karışımı
 • Yarım limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Yapılışı
Bir kap içerisine, yarım limon suyu sıkın. Daha sonra kabartma tozunu yavaş yavaş limon suyu içerisine dökerek güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışım, diş fırçası üzerine alarak dişlerinizi fırçalayın.

Zerdeçal ve Hindistan yağı karışımı İle Diş Beyazlatma

 

 • Bir çay kaşığı zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1-2 damla nane esansiyel yağı

Yapılışı
Tüm malzemeleri bir kap içerisine alarak güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışım ile dişlerinizi güzelce fırçalayın. Fırçalama işlemi bittikten 5 dakika kadar bekledikten sonra ağzınızı su ile iyice çalkalayın.

evde diş temizliği nasıl yapılır
Evde Doğal Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma evde doğal yöntemlerle yapılabilecek bir işlemdir. Herkesin evinde uygulayabileceği diş beyazlatma yöntemleri bulunur. 2-3 kez kullanılan bu yöntemler ile diş temizliği yapılır. Evde uygulanan bu doğal yöntemlerle dişlerde, en az 5-6 ton arası renk farkı olacaktır. Daha güzel gülüşler ancak bembeyaz dişlerle olur. Evde diş beyazlatma için çilek, karbonat, tarçın, tuz, elma sirkesi, limon gibi herkesin evinde bulunan malzemelerden hazırlanan karışımlar tercih edilebilir.

Vanilya ile Diş Beyazlatma

Vanilya ile diş beyazlatma en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Vanilya, hem kokusu ile insanları cezbeden ve pastaların vazgeçilmez malzemesidir. Bunun yanı sıra vanilya, diş beyazlatma için kullanılan bir üründür.

Dişler Nasıl Beyazlar Doğal Yöntemler

Dişler nasıl beyazlar doğal yöntemler ile bunu yapmak mümkün müdür sorusu, birçok kişinin merak ettiği konulardan birisidir. Evde yapılan doğru uygulamalar ile dişleri beyazlatmak çok zor değildir. Evde diş beyazlatmak için tercih edilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Karbonat tozu Hindistan cevizi yağı karışımı
 • Bir yemek kaşığı kabartma tozu
 • Yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı
Kabartma tozu ile Hindistan cevizi yağı bir kap içerisine alın ve güzelce karıştırın. Homojen bir yapı elde ettikten sonra bu karışımı diş fırçası üzerine alarak dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra ağzınızı bol su ile durulayın.

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

 • 1 adet muz kabuğu

Yapılışı
1 adet muz kabuğunun beyaz kısmını, dişlerinizin üzerine güzelce sürün. Daha sonra dişinizi güzelce fırçalayın. Magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyve olan muz kabuğu yöntemini haftada en az 2-3 kere tekrarlayın. Düzenli olarak uygulanan kabuğu diş beyazlatma yöntemi ile dişlerdeki beyazlama kısa süre içerisinde oluşacaktır.

Çilek Ezmesi İle Diş Beyazlatma

 • 3 adet çilek

Yapılışı
Çilekleri bir kabın içerisine alarak güzelce ezin ve macun haline getirin. Daha sonra diş fırçası üzerine alarak dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemde 5 dakika sonra ağzını suyla çalkalayın. Bu işlemin haftada bir veya iki defa uygulayın.

Diş Beyazlatma Zararlı mıdır?

Diş beyazlatma zararlı mıdır konusu ile ilgili halk arasında bilinen bazı yanlışlar bulunur. Diş beyazlatma diş için herhangi bir zararı yoktur. Dişlerde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen renk değişikliği, kişilerin kendilerini kötü hissetmesine sebebiyet verebilir. Kontrollü bir şekilde yapılan diş beyazlatma işlemi sonrasında, olumlu ve başarılı sonuçlar elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken husus, diş minesine ve dış yüzeyine zarar verilmemelidir. Ağız ve diş sağlığı kişilerin sağlığı açısından da önemli bir husustur. Doğal ve kaliteli ürünler ile gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemi, zararsız ve acısız işlemlerdir.

Dişlerde Renk Değişikliği Neden Olur?

Dişlerde renk değişikliği ve sararma, birçok nedenden kaynaklanabilir. Özellikle dişlerde meydana gelen renk değişikliği; aşırı sigara, kahve, çay tüketimi, alkol, asitli içeceklerin kullanımından kaynaklanır. Bunun yanı sıra dişlerde meydana gelen renk değişikliği, sağlıksız beslenme ve kalitesiz diş macunları gibi durumlardan kaynaklı oluşabilir.
Dişlerde meydana gelen sararma, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliği sebebiyet verebilir. Dişlerde meydana gelen renk değişikliği, her yaşta görülebilecek bir durumdur. Yanlış diş beyazlatma yöntemleri sonrasında dişlerde hassasiyet oluşabilir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için doğru yöntemler kullanılarak ve hazırlanacak karışımlar usulüne uygun olarak uygulanarak çözüme ulaşılabilir. Yapılması gereken tek işlem, doğru bilgiler ve doğru tercihlerle bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.