Dizel Yakıt Kokusu ve Lekesi Nasıl Temizlenir?

19.01.2019
5.882
Dizel Yakıt Kokusu ve Lekesi Nasıl Temizlenir?

Dizel Yakıt Kokusu ve Lekesi Nasıl Temizlenir?

Giysilerinize ya da elinize dizel yakıt bulaşması durumunda bir an önce lekeyi ve kokuyu çıkarmak için temizleme yöntemleri hakkında genel bilgiler.

Amonyak ve Tuzla Temizliği

 • 1 fincan amonyak;
 • 1 yemek kaşığı tuz;
 • Sünger ve Deterjan.

Giysinize dizel yakıt dökülmesi durumunda bunu ilk olarak çıkarabilmek için uygulayacak olduğunuz yöntem üzerine henüz kurumadan tuz dökmek olacaktır. Lekeli bölgenin büyük olması durumunda ise miktarı her zaman için çoğaltmanız size kalmıştır. 1 yemek kaşığı miktarında tuz dökülmeli ve üzerine yayılması gerekmektedir. Birkaç saat boyunca bekletilmeli ve üzerine amonyak dökülmelidir. Bu şekilde bütün bir gece boyunca bekletmeli ve ardından ise tuzlu bölgenin bir kaşık yardımıyla kazınması gerekmektedir. Sünger ıslatılmalı ve üzerine deterjan dökülerek köpürtmelisiniz. Lekeli bölge ilk olarak bu şekilde silinmelidir. Daha sonrasında ise ister çamaşır makinesinde isterseniz de elde yıkamanız uygun olacaktır.

Sodayla Temizliği

 • 1 yemek kaşığı soda;
 • 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı;
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;

Dizel yakıt lekesini ve kokusunu çıkarmak oldukça zor olması nedeniyle öncelikle yapacağınız ilk işlem bu lekeli alan çok hafif ıslatılması gerekmektedir. Daha sonradan üzerine bir miktar çamaşır deterjanı dökülmeli ve yayılmalıdır. Aynı miktarda yine bulaşık deterjanı da dökün ve yayın. En son çamaşır sodasının dökülerek yayılması gerekmektedir. Bir süre beklenmelidir. Sonrasında ise üzerine bir miktar su dökerek bir sünger ile birlikte çok yaymadan silmeniz gerekmektedir.

En son elde lekeli alan tutularak çeşme suyunun altında yıkanmalı ve çamaşır makinesine atarak yıkamalısınız.

Ayçiçek Yağı ve Limon Suyu

 • 1 yemek kaşığı ay çiçek yapı;
 • 1 çay bardağı limon suyu;
 • Sünger ve deterjan.

Dizel yakıt lekesi olması durumunda yapacağınız işlemler bu lekeyi kokusu kalmadan bir an önce çıkarmak olacaktır. Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır. Bir yöntem ise Ay çiçek yağı ve limon suyu karışımını uyguladıktan sonra deterjanlı sünger ile birlikte silmek ve çamaşır makinesinde yıkamak olur.

Her zaman için Ay çiçek yağının 5 katı limon suyunu bir kabın içerisinde eklemeli ve karıştırdıktan sonra lekeli bölge üzerine sürmeniz gerekmektedir. 4 saat en az bekleterek daha sonrasında ise bu bölgenin sünger ıslatılmasının ardından üzerine deterjan dökerek silmeniz gerekmektedir. Elde tutarak çeşme suyunun altında yıkayın ve çamaşır deterjanına atarak yıkayıp kuruması için asın.

Dizel Yakıt Kokusu Nasıl Çıkar?

Giysilerinize dizel yakıt bulaşması durumunda kötü kokusuna maruz kalacağınız için bundan kurtulmak için evinizde bulunan malzemeler ile birlikte çıkarmanız mümkün olacaktır.

 • 1 yemek kaşığı pudra;
 • 1 yemek kaşığı gliserinli nemlendirici.

Yakıt kokusundan kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmaması nedeniyle giysilerinizi istediğiniz kadar yıkasanız bile bu kokudan kolay kolay kurtulamayacaksınız. Fakat yıkamadan önce evinizde bulunan birkaç malzeme ile birlikte bakımını yapıp daha sonradan yıkamanız durumunda ise kolaylıkla çıkacaktır. Bunun için ilk önce bir kabın içerisine talk pudrası konulmalıdır. Şayet lekeli kısım daha fazla olması durumunda miktarını sizler çoğaltabilirsiniz. Üzerine gliserin bakımından yoğun olan bir nemlendirici krem koyun ve karıştırın. Dizel yakıt lekesinin olduğu bölgeye sürün ve en az 2 saat boyunca bekletmelisiniz. Ardından ise karışımı bir kaşık yardımıyla birlikte çıkarın ve süngerin üzerine bir miktar sabun koyun. Bölgeyi bu sünger ile birlikte silmelisiniz. Sonrasında ise çamaşır makinesine atarak yıkayabilirsiniz.

Diş Macunu

 • 1 yemek diş macunu;
 • Sünger;
 • Sıvı Deterjan.

Diş macunu ile birlikte temizliğini yapmak kokunun çıkmasında etkili olacaktır. Bunun için yapacağınız ilk yöntem bir bez ıslatılmalı ve lekeli bölge bastırılarak silinmelidir. Daha sonrasında ise diş macunu lekeli bölge üzerine sürülmelidir. Bütün bir gece boyunca bekletilmeli ve daha sonrasında ise sünger ıslatılarak üzerine sıvı deterjan dökülmelidir. Diş macunu ile birlikte sürdüğünüz bölgenin silinmesi gerekmektedir. Ardından ise sizlerin evinizde uygulayacak olduğunu ve kokunun çıkması için etkili olması için lekeli bölgeyi ilk olarak elde daha sonrasında da giysinizi makineye atarak yıkamanız uygun olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.