Dondurma Lekesi Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

04.07.2017
6.577
Dondurma Lekesi Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Dondurma lekesini kıyafetinizden ya da döşemenizden çıkartmanız için bilinmesi gereken en önemli kural işlemlerde her daim soğuk suyun kullanılmasıdır.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Dondurma lekesi nasıl çıkar, dondurma kıyafetinize dökülene kadar her şey oldukça iyi gider. Bu leke oldukça zararsız bir leke gibi gözükse de protein bazlı olduğundan ve kuruyunca zor çıkacak lekeler içinde olduğundan dolayı işinizi zorlaştırabilir. Islak bir bezle silindiğince tamamen yok olduğunu düşünseniz bile vakit geçtikçe lekenin kaybolmadığını görebilirsiniz. Dondurma lekelerini çıkartmak için aşağıdaki adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu adımlar;

 • En sonucu almak için dondurma lekelerini mümkün olan en kısa sürede temizlemeye çalışın. Kurumuş vişneli, kakaolu ya da farklı meyveli dondurmalı kıyafetleri 10 dakika boyunca soğuk suyun içinde bekletin. Protein lekesi olan bu ürünün sıcak suyun içinde durması zararlıdır.
 • Soğuk suyun içinde bekletilen kurumuş dondurma lekesi gözünüze halen çarpıyorsa sıvı çamaşır deterjanı ile sorun olan alanı çitileyin. Sıvı çamaşır deterjanınız bulunmuyorsa bulaşık deterjanı uygulaması da yapabilirsiniz.
 • Ardından soğuk su ile iyice durulayın ve leke çıkarıcı bir ürün dökerek 10 dakika boyunca bekletin. Çikolatalı ve diğer dondurma lekesi sorunları bu sayede çıkar.
 • Kıyafetlerde leke kalmayıncaya kadar yukarıda bulunan tüm işlemleri tekrarlayın.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler

 • Bir kaşık veya spatula
 • Sıvı çamaşır deterjanı
 • Soğuk su
 • Çamaşır makinası

Spatula ya da kaşık yardımı ile lekenin fazla olan kısımlarını iyice alın. Bu işlemi yaparken kumaşa zarar vermemeye özen gösterin. Sıvı çamaşır deterjanını lekenin üzerine dökün ve 30 dakika bekletin. Bu süre zarfında deterjan lekenin içine nüfus edecektir. Sonra parmaklarınız ile lekenin üstünü sürtün ve çitileyin. Çitileme işlemi bittikten sonra soğuk su ile durulayın ve kıyafeti yıkama talimatlarına göre çamaşır makinasında yıkayın.

Dondurma Lekesi Döşemeden Nasıl Çıkar?

 

Döşemelerde meydana gelen sorun için temiz bir bez ve soğuk su ile lekeleme yapılması gerekir. Bu işlem esnasında lekenin yayılmaması çok önemlidir. Ardından 1 yemek kaşığı bulaşık yıkama sıvısını, 2 fincan soğuk su ile karıştırın. Bu karışım için temiz bir bez ya da sünger hazırlayın. Sonra karışımın içine bezi sokun, sıkın ve lekeli olan alanı silin. Lekeler tamamen yok olana kadar silme işlemine devam edin. Lekeler tamamen yok olduğunda temiz bez ve soğuk su ile alanın durulama işlemlerini yapın. Durulanan alanı doğal kuruma yolları ile kurutmaya bırakın. Bu sayede birçok leke döşemeden çıkar.

Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Çikolatalı dondurma lekesi nasıl çıkar kapsamında aşağıdaki tüm detaylara en ince ayrıntısına kadar dikkat etmek ve bunları uygulamak gerekir.

 • Leke meydana geldiğinde hızlı davranmak gerekir. Lekelenme olduğunda elinizde bulunan dondurmayı bırakmak lekelerin çoğalmasının önüne geçer.
 • Kakaolu dondurma lekesi nasıl çıkar kapsamında her daim soğuk su kullanımı yapmak gerekir. Sıcak su ile ilk müdahale lekenin kumaşa daha çok işlemesini sağlayabilir. Hatta oluşan ilk lekeyi hafifçe sildikten sonra su üzerine hafif hafif dökmelisiniz.
 • Çikolatalı dondurmadan kaynaklı lekelerde sıvı çamaşır deterjanı kullanımı yapılır. Eğer sıvı deterjan yoksa sabun kullanımı da yapabilirsiniz. Sabunu lekenin üzerine sürün ve su ile iyice lekeleyin. Ardından soğuk su ile durulayın. Lekenin kısa süre içinde çıktığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Kıyafetlerde meydana gelen bu sorunlarda her daim kıyafetin etiketlerindeki yıkama talimatlarını okuyun. Bu talimatlara uygun olan yıkama şekillerini tercih edin. Bu sayede lekelerin hızlı, kolay ve pratik şekilde çıktığını gözlemleyebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.