Duşakabin İçindeki Kireç Lekeleri Nasıl Çıkar?

17.07.2017
6.599
Duşakabin İçindeki Kireç Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duşakabin içinde bulunan kireç lekelerinin çıkması için doğal karışımlar kullanılabileceği gibi kimyasal ürünlerde kullanılır. Bunların kullanımlarında detaylara dikkat etmek gerekir.

Bilmeniz Gereken Etkili 2 Uygulama

Jiletle Kazıma

 

Ev temizliklerinde en zor olan duşakabin temizliğidir. Özellikle de kireç lekesi ile baş etmek oldukça zordur. Duşakabin içi ne kadar sık temizlense de suyu kireçli olan bölgede yaşıyorsanız bu sorunun oluşmasından kaçınmak bir o kadar zordur. Temizlik ürünlerini kullanmak bile bazı durumlarda kar etmez. Bu sorundan kurtulmak için duşakabin kireç lekesi kazıma jileti kullanmanız gerekir. Özellikle duşakabin kireç lekesi cam kısımlarında birikiyorsa bu ürünü kullanmalısınız. Jileti tüm yapı marketlerde ve online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Yapılacak olan kazıma işleminden sonra banyonun içi ve camlar banyo temizleyici ürünleri ile silinmelidir. Silme işleminin ardından durulanmalı ve kuru havlu ile camların tamamı kurulanmalıdır.

Nanolife İle Temizlik

 

Duşakabin camındaki kireç lekeleri nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan nanolife duşakabin kireç ve leke önleyici ile uzun süre bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ürünü 2 ila 3 haftada bir kez temiz bir bez yardımı ile duşakabin içine uygulamanız yeterli olacaktır. Kimyasal temizlik ürünlerinin kullanılmasına gerek kalmadan yaklaşık olarak 2 yıl boyunca kireç ve su lekesi sorunu yaşamazsınız. Uygulama sayesinde tüm sorunlar kısa süre içinde olduğu bölgeden temizlenir ve çıkar. nanolife kireç ve su önleyici ürün seramik yüzeylerde bulunan kireç lekelerini de önler. Ürünün kullanılması için duşakabin cam ve diğer bölgelerin önceden temizlenmesi gerekir. Ardından da nanolife isimli ürün ile cam ve diğer yüzeyler temizlenir.

Diğer Uygulamalar

Sirke

 

Gerekli Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Lastik eldivenler
 • Su
 • Kabartma tozu
 • Sünger ya da bez

1 bardak sirkeyi mikrodalga fırın içinde ısıtın. Sıcak suyun içine dökün ve ellerinize eldiven geçirin. Karışımın içinde bir bez ya da sünger batırın. Duşakabin içini, cam ve diğer bölgeleri sünger yardımı ile iyice silin. Bu şekilde 30 dakika boyunca bekletin. Ardından süngerin üzerine bol miktarda kabartma tozu ekleyin ve bununla tekrardan cam ve diğer bölgeleri ovun. Ovma işlemlerinden sonra su yardımı ile durulayın ve ardından havlu ile kurulayın.

Kireç Sökücü

 

Gerekli Malzemeler

 • Pamuklu Bez
 • Bulaşık Teli
 • Cam Sil Cam Kazıma Aparatı
 • Armatör Temizleyici
 • Fayans Temizleyici
 • Cif
 • Temizlik Süngeri
 • Sert Bir Fırça
 • Kireç Çözücü

Kireç sökücü kireç olan tüm bölgelere uygulanır. Fayans ve armatör temizleyici de gerekli alanlara uygulanır. Ardından fırça ve sünger ile alanların hepsi ovulur ve bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir. Su yardımı ile tüm yüzeyler durulanır. Kireç lekesi ya da farklı bir leke kaldıysa cif ve tel yardımı ile yumuşayan lekenin üzeri iyice sürtülür. Sonra durulama ve kurulama işlemi yapılarak uygulama sonlandırılır.

İspirto

 

Bir bardak tuvalet ispirtosu ile 1 bardak suyu karıştırın. Sprey özelliği bulunan bir şişenin içine koyun ve duşakabinin her tarafına püskürtün. Elinize aldığınız gazete ile her tarafı silin. Gazete çizilmelerin önüne geçerken krom ve çeliklerinde parlamasına olanak sağlar. Durulama ve kurulama işlemi yapılarak uygulama sonlandırın.

Çamaşır Yumuşatıcısı

 

Kuru bezin üzerine çamaşır yumuşatıcısı dökün. Bu şekilde her tarafı ovun. Lekeler yumuşar ve su yardımı ile olduğu bölgeden çıkar. Ardından havlu ile kurulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.