Duvarda Bulunan İs Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

17.07.2017
7.250
Duvarda Bulunan İs Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Duvarda meydana gelen is lekelerinden kurtulmak için hem doğal hem de kimyasal çözümler kullanılmaktadır. Sağlık açısından doğal çözümlerin kullanılması fayda sağlar.

Doğal Çözümler

Limon Suyu

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 Limon suyu
 • Su
 • Temiz mikrofiber bez

Limon suyu 2 bardak suyun içine karıştırılır. Temiz bez bu karışımın içine batırılır ve sıkılarak kullanılır. Duvardaki is lekesi silinerek çıkarılır. Gerekirse is lekesi olan bölge birkaç kez silinmelidir. Ardından mutlaka su ile durulama yapılması gerekir.

Sirke

Gerekli Malzemeler

 • Sirke
 • Su
 • Arap Sabunu
 • Bulaşık Deterjanı
 • Bez

 

İsli duvarların silinme ve temizlenme işlemleri oldukça yorucudur. İs lekesi olan dubarlarda yukarıdan aşağıya kadar silmek gerekir. Duvardan is lekesi nasıl çıkar kapsamında yukarıda bulunan malzemeler bir kovanın içinde karıştırılır. Ardından bez yardımı ile tüm duvarlar temizlenir. Bu karışım oldukça etkili olduğu için yormadan temizliğin bitmesine olanak sağlar. Ardından mutlaka durulama yapılmalıdır. Durulama sonrasında kurulama atlanmaması gereken bir adımdır.

Karbonat ve Arap Sabunu

 

Gerekli Malzemeler

 • Arap sabunu
 • Karbonat
 • Su
 • Kova
 • Bez

Bir kovanın içine doldurulan ılık suyun içinde Arap sabunu belli bir miktar dökülür ve karıştırılır. Ardından karışımın içine bol miktarda karbonat dökülür. Temiz bir bez karışıma batırılır ve silme işlemi yapılarak duvardan is lekeleri temizlenir. Karbonat beyazlatma özelliğine sahip olduğu için is lekeleri nasıl çıkar kapsamında oldukça etkilidir.

Kimyasal Çözümler

Çamaşır Suyu

 

Beyaz olan duvardaki is lekeleri için kullanılacak olan ürünlerden bir tanesi de çamaşır suyudur. Çamaşır suyu su ile seyreltilerek kullanıldığında duvardan is lekesi çıkar. Hazırlanan karışım temiz bir yardımı ile is lekesi için kullanılır. Uygulama ardından mutlaka duru su ile birkaç kez durulama yapılmalıdır. Çamaşır suyunun duvardan uzaklaştırılması için durulama yapılması gereklidir. Durulama sonrasında kurulama atlanmaması gereken bir adımdır.

Benzin

 

İs lekesi konusunda eski dönemlerden bu yana kadar kullanılan bir uygulamadır. Duvardaki is lekeleri benzin sayesinde kolay ve kalıcı olarak çıkar. İs lekeleri benzin yardımı ile nasıl çıkar;

Temiz bir bezin üzerine ( mikrofiber bez ) çok fazla olmayacak şekilde benzin dökülür.  Lekelerin olduğu bölgeler bu bez yardımı ile iyice silinir. Hatta bastırmaya gerek bile kalmayabilir. Bastırmadan silinen bölgelerden is lekeleri kolayca çıkar. Benzin yanıcı bir madde olduğu için uygulama esnasında etrafta kesinlikle yanıcı bir madde olmamalıdır. Aksi halde yangın tarzında zor bir durum ortaya çıkar. Silme işlemleri bittikten sonra benzini duvardan uzaklaştırmak için mutlaka durulama işlemleri de yapılmalıdır.

Boyama

 

Lekeler yapılan uygulamalar sonrasında geçmemişse ya da temizlik ile alakalı bir işlem yapmak istemiyorsanız boyama yapabilir ya da boyatabilirsiniz. Özellikle soba olan evlerde boyama yapmak oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Tüm lekeler boyama ile ortadan kaybolur ve çıkar.

Duvarların Az Kirlenmesi İçin

Duvardaki lekelerin daha az meydana gelmesi için temizlik yaptıktan sonra duvarların nişastalı su yardımı ile silinmesi gerekmektedir. Lekelerin duvarlara yerleşmesi ve bu şekilde kalıcı bir hale gelmesine olanak sağlar. Nişastalı su ile temizlik sonrasında ara ara silinirse lekeler duvarlara yerleşmez ve is lekeleri daha az meydana gelir. Bu işlemin düzenli yapılması fayda sağlar. Düzenli şekilde tekrarı yapılmazsa lekeler kısa sürede yeniden oluşur.

YORUMLAR

 1. X? dedi ki:

  Limon suyu ile denedim oldu