Duvardaki Küf Lekelerini Temizleme Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

02.07.2017
6.277
Duvardaki Küf Lekelerini Temizleme Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Duvarlarınızda rutubet sonucu oluşmuş küf lekeleriyle başınız dertte mi? Endişelenmeyin evde uygulayacağınız basit yöntemler ile bu izlerden kurtulmanız mümkün. Peki duvardaki rutubet lekesi nasıl çıkar?

Duvardaki rutubet nasıl temizlenir?

 

Özellikle yalıtımsız evlerde yaşayanların en büyük dertleridir rutubet. Duvarlarda terleme sonucu rutubet oluşur ve bu istenmeyen lekelere sebep olur. Aynı zamanda bu durum sağlık açısından da oldukça tehlikelidir. Özellikle astım hastaları bu nemli havadan çok kötü etkilenir. Peki bu durum nasıl önlenir? Öncelikle binanıza yalıtım yaptırmayı denemelisiniz. Bu sayede dışarıdaki nemli hava evinizi etkileyemez. Bunun dışında klima kullanımı da bu durumları önlemeye yardımcıdır. Tabi ki düzenli havalandırmayı da unutmamak gerekir. Eğer düzenli olarak evinizi havalandırmazsanız bu durumlara maruz kalmanız kaçınılmazdır.

Nemli ve sıcak ortamlarda rutubet oluşur ve bu durum özellikle astım hastaları için oldukça tehlikelidir. Ayrıca bu durumda duvarınızda su izine benzer lekeler oluşacaktır. Bu lekeler havalandırma sonucu azalsa da tamamen giderilemez. Bu durumda alternatif yöntemlere başvurulmalıdır.

Tüm önlemleri almanıza rağmen bu lekelerle başınız dertte mi? Endişelenmeyin. Duvarlarınızdan bu izleri çıkarmanın pratik yolları mevcuttur. Ancak bu lekelerin oluşumunu önlemek için mümkün olduğunca hassas davranmanızda fayda vardır. Peki rutubetli duvar nasıl temizlenir? Küf lekesi duvardan nasıl çıkar? Duvardaki küf nasıl yok edilir? Hepsi ve daha fazlası bu yazıda.

Duvardaki küf nasıl temizlenir?

Rutubetli evlerde duvarlarınız kaçınılmaz şekilde küf lekelerine maruz kalır. Ancak evde kendinizin uygulayabileceği birkaç basit yöntem ile bu izlerden kurtulmanız o kadar da zor değildir. Bu izler için kesin çözüm olabilecek birkaç yöntemi sizler için derledik. Öncelikle bu lekeler oluşmaya başladığında hemen müdahale etmeniz ve duvarınızı tahrip etmesine izin vermemeniz gerekir. Bu lekeleri yok etmenin yolu güçlü leke çıkarıcılardan geçer. Kesin olarak bu izlerden kurtulmak için güçlü bir leke çıkarıcı edinin. Bu sayede yüzeydeki izler kolaylıkla giderilir. Ancak bu yöntem kesin etkili olur diyemeyiz. Bu nedenle daha kesin sonuçlar alabileceğiniz yöntemleri sizin için sıralayacağız. Peki küflü duvar nasıl temizlenir? İşte yanıtı…

 

Asitli çözeltiler bu siyah ve rahatsız edici lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Asitli çözeltiler derinlemesine nüfuz ederek bu lekeleri kesin olarak sonlandıracaktır. Ancak bu lekelerin oluşumunu yok etmek için yalıtım gibi önlemler almalısınız.

Duvar küfü nasıl temizlenir sorusu için size özel bir çözelti tarifi vereceğiz. Bu güçlü çözelti sayesinde bu izler kolaylıkla çıkar. Öncelikle cildinizi korumak için bulaşık eldiveni edinin.Ardından gözlerinizi korumak için bir gözlük edinin ve son olarak nefes yoluyla zehirlenmemeniz için bir adet maske edinin. Bu önlemleri aldıktan sonra karışımı hazırlayabileceğiniz ve duvarınıza püskürtebileceğiniz bir şişe edinin.Malzemeler hazırsa lekeleri yok etmeye başlayalım. Bir su bardağı beyaz sirke, bir su bardağı hidrojen peroksit ve yarım çay bardağı borik asit edinin. Bu malzemeleri şişenin içerisine alın. Bu karışımı şişenin püskürtme aparatıyla doğrudan duvarınıza püskürtün. Çözeltiyi yüzeyde 10 dakika bekletin ve ardından kuru bir bez ile temizleyin. Böylece lekeler duvara zarar vermeden çıkar.

Diğer Yöntemler

Yeni oluşmaya başlamış lekelerde fırçalama yöntemi işe yarayabilir. Rutubet lekeleri oldukça zorlu lekelerdir ve boyanıza zarar vermeden çıkarabilmeniz mucizedir. Ancak taze lekelerde fırçalama taktiği işe yarayacaktır. Sert naylon bir fırça yardımıyla yüzeyi fırçalayın. Ardından kalıntılar için sirkeli su kullanın ve silme işlemi bittikten sonra mutlaka kurutun. Kurutma işlemini hızlı uygulayabilmek için fön makinesinden yararlanabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise çamaşır suyudur. Ancak yüksek ağartıcı özelliği olan bu ürün duvar boyanıza zarar verebilir. Bu nedenle bu yöntemi genelde fayans duvarlar için tavsiye ediyoruz. Bu lekeleri çıkarmada etkili bir diğer madde de klor içeren ağartıcılardır. Bu maddeyi su ile karıştırıp fırça yardımıyla uygulamalısınız. Böylece küf lekelerine veda edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.