Duvar Yüzeyindeki Tükenmez Kalem Lekeleri Nasıl Çıkar?

20.04.2023
7.114
Duvar Yüzeyindeki Tükenmez Kalem Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duvardaki tükenmez kalem lekeleri özellikle çocuklu ailelerin oldukça sık karşılaştığı bir durumdur. Bu inatçı lekeler bir çok kadının ise kabusudur. Peki tükenmez kalem lekesi duvardan nasıl çıkar? İşte yöntemleri…

Duvardaki kalem izleri

 

Özellikle çocuklu aileler bilir ki çocukların en sevdiği oyuncakları renkli kalemlerdir. Bu kalemlerle rengarenk hayal dünyalarını yansıtırlar. Ama bazen kağıtların sınırları onlar için yeterli olmaz. Evlerin boş duvarları hayal güçlerini yansıtmak için sınırsız alan sunar onlara. Çoğu zaman kaşla göz arasında duvarları boyarlar ve ebeveynlerini çileden çıkarırlar. Bu duruma bir son veremiyorsak çözüm üretmeliyiz elbetteki. Peki bu izlerden kurtulmak mümkün müdür? Duvardan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Duvar yüzeyi sünger gibi yabancı maddeleri içine çeker.Duvardaki kalem lekeleri nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Özellikle çocuklu evlerde sıklıkla yaşanan bir sorundur tükenmez kalem lekeleri. Sanıldığının aksine bunlardan kurtulmak mümkün.

Mürekkep duvar yüzeyince emildiğinde istenmeyen lekelere yol açar ancak bu izlerden kurtulmanın pratik yolları vardır. Evinizdeki ürünlerleri doğru kullanarak duvardaki kalem lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Duvardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Duvar yüzeyindeki lekeleri çıkarmanın birçok yolu vardır. Bu izler dolma kaleme ait ise birkaç pratik bilgiyi bilmek gerekiyor. Anlatacağımız yöntemler ile duvar kağıdından da mürekkep izlerini çıkarmak mümkün.

 

Diş macunu

Evet yanlış okumadınız. Diş macunu ile bu çizikleri temizlemek oldukça pratik ve etkili bir yöntem. İzlerin olduğu bölgeye jel olmayan klasik beyaz diş macunlarından yeterli miktarda uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra nemli bir bez yardımıyla temizleyin. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz. Duvar kağıdı ya da alçı panel gibi yüzeylere de zarar vermeyen bu yöntem oldukça etkilidir. Ayrıca boyalı duvarında boyasına herhangi bir zarar vermez. Evinizdeki basit bir malzemeyle uygulayacağınız oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Alkol

Diş macunu beklenen sonucu vermezse alkol ile yüzeyi temizlemek de oldukça etkili bir yöntemdir. Alkolün içindeki bileşenler izlerin kaynağını yok edecektir. Alkollü bir pamuğu izlerin üzerine bastırarak uygulayın. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz. Evde bulunan malzemeler arasında en iyi sonuç veren alkoldür. Alkolün güçlü kimyasal yapısı birçok dezenfekte işlerinde de kullanıldığı gibi bu tip izlerin silinmesinde de etkilidir. Özellikle İzopropil alkolü tercih etmenizi öneririz.

 

WD-40

WD-40 adı verilen madde etkin bir kimyasaldır ve özellikle çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu tip izlerin çıkarılmasına yardımcı olan bu maddeyi çocukların olmadığı bir ortamda uygulamanızı tavsiye ederiz.

 

Saç Spreyi

Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Evet saç spreyi de oldukça ilginç duvar lekesi çıkarma yöntemlerinden. Tükenmez kalem izlerinin üzerine yeterli miktarda sıkın ve kuru bir bez yardımıyla ovun. Mürekkep lekelerini çıkardığını göreceksiniz.

 

Magic silgi

Mürekkep lekelerini çıkarmada birebir bir yöntemdir Magic silgi. Bazı büyük ev gereçleri satan yerlerde bulabileceğiniz bu ürün mürekkep lekeleri üzerine uygulandığında etkin çözüm yollarından biridir.

 

Aseton

Bayanların bu nasıl aklıma gelmedi dediğine eminim. Evet aseton da tırnak cilalarını çıkardığı gibi pamuk yardımıyla mürekkep izi üzerine uygulandığında lekeleri tek seferde çıkaran ürünlerden. Neredeyse her evde bulunan bu ürün sayesinde tükenmez kalem izlerinden kolayca kurtulmak mümkün.

 

El dezenfektanı

Evet el dezenfektanları da bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. El dezenfektanını yeterli miktarda alıp kuru bir bez yardımıyla uyguladığınızda lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

 

Tüm bu yöntemler test edilmiş ve faydaları kanıtlanmış yöntemlerdir. Neredeyse her evde bulunan bu ürünlerle inatçı mürekkep izlerinden kurtulmanız mümkün. Bu yöntemler sayesinde duvarlarınızı yeniden boyamak zorunda kalmayacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.