Duvardaki Yağ Lekelerini Temizlemenin Yolları

29.06.2017
5.819
Duvardaki Yağ Lekelerini Temizlemenin Yolları

Özellikle mutfak duvarları çok çabuk kirlenir ve yağlanır. Bu yağ izlerini engellemek mümkün olmasa da onları temizlemenin kolay yolları var. Peki duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Yağ lekeleri

 

Bayanların en çok vakit geçirdikleri yer şüphesiz ki mutfaklarıdır. orada her gün saatlerce yemek pişirirler. Pişen bu yemekler ardında yalnızca kirli bulaşıklar bırakmaz. Aynı zamanda pişen yemeklerin yağları mutfak duvarlarına sıçrar ve hoş olmayan görüntülere sebep olur. Bu izlerden kurtulmanın kolay yolları vardır elbetteki. Doğru yöntemlerle bu izleri yok etmek oldukça kolaydır. Peki ama duvara sıçrayan yağ lekesi nasıl çıkar? İşte yöntemleri…

Yağ lekelerini her yüzeyden çıkarmak zordur. Ancak duvar yüzeyinden çıkarmak biraz daha vakit alabilir. Leke tutmaz sentetik boyalar üzerinden çıkarmak daha kolaydır. Bu sebeple bu boyaları tercih etmenizde fayda vardır.

Alçı duvarlardan çıkarılması daha zordur. Alçı duvarın yapısı yağ moleküllerini emmeye müsaittir. Bu nedenle lekeleri çıkarırken çok daha fazla efor sarf etmek gerekebilir. yağ lekelerinin en büyük düşmanı alkol ve alkol içeren ürünlerdir. Özellikle izopropil alkol ile bu lekeler kolaylıkla çıkar. Duvar yüzeyinin pürüzsüz olması lekeyi çıkarmayı kolaylaştırıcı bir etkendir. Ancak boyaya zarar vermemek için sert fırçalar ve ağartıcı etkili ürünler kullanılmamalıdır.

Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar

Yağ lekesi duvardan nasıl çıkar sorusuna verilebilecek çeşitli yanıtlar vardır. Duvarın malzemesi boyanın cinsi lekenin ne kadar süredir bulunduğu lekenin zorluk derecesini belirler. Bu lekeler nasıl gider konusunda birçok farklı ürün imdadımıza yetişebilir. Bunlardan en kolay temin edilebilir olanları izopropil alkol, kolonya, saç spreyi gibi ürünlerdir. Bu ürünler her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelerdir. Bunlara ek olarak sirke de dahil edilebilir. Sirke de asit bakımından zengin bir malzemedir ve bu izlerin bir numaralı düşmanıdır. Bu yöntemler işe yaramayacak gibi olduğunda Trisodyum fosfattan yararlanılabilir. Bu madde etkin bir çözücüdür. En zorlu lekelerde bile işe yarar.

 

Bulaşık deterjanı etkin bir çözücüdür. Bu tip lekeleri temizlemekte oldukça etkilidir. Suda çözdürün ve temiz bir bulaşık süngerinin sert kısmıyla lekeli bölgeyi ovun. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer etkili yöntem ise saç spreyidir. Daha uzun süreli lekelerde kullanılması tavsiye edilir. saç spreyini bolca sıkın ve kuruyup lekeyi hapsetmesi için zaman tanıyın. Ardından ıslak bez ile silin. Duvarın rutubetlenmemesi için mutlaka kurulayın. Bu yöntem yağlı boya izleri için de işe yarayacaktır.

Yağlı boya lekeleri nasıl çıkarılır?

Bu lekeler en zorlu lekeler grubundadır. Ancak doğru yöntemler uygulandığında çıkarılabilir. Bu izleri yok etmenin yolu en başta beyaz sirkeden geçer. Beyaz sirke yüksek derecede asit içerir ve bu asit lekeleri duvar yüzeyinden atmaya yardımcı olacaktır. Beyaz sirkede ıslatılmış bir bezi duvar yüzeyine sürterek siliniz. Ardından duru su ile temizleyiniz. Lekelerden kurtulacaksınız.

 

Bir diğer etkili yöntem ise karbonat ve soda alaşımıdır. Bir fincan sıcak suya 3 çorba kaşığı karbonatı ekleyin. Karışımı duvarınızı aşındırmayacak bir fırça ile uygulayın. Ardından ıslak bez ile temizleme işlemini sonlandırın. Bu aşamada sirkeli sudan da yararlanabilirsiniz. Trisodyum Fosfat da etkili bir çözücüdür. Bu maddeyi de aynı şekilde uygulayabilirsiniz. En etkili yöntemlerden biri de amonyaktır. Amonyak asidik yapıdadır ve yağlı boya izlerini kolayca söküp atar. Böylece zorlu yağlı boya lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.