Eldeki Boya Lekelerini Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

07.07.2017
7.711
Eldeki Boya Lekelerini Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Ellerimiz gün içerisinde çeşitli boya lekelerine maruz kalabilir. Bu durumda sıradan deterjanlar ve sabunlar yeterli gelmeyebilir. Peki boya lekesi elden nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Ellerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Ellerimiz ile her işi yaparız en çok da hobilerimizi yaparken ellerimiz kolayca kirlenebilir. Boyama yapmayı hepimiz çok severiz. Özellikle de yağlı boya. Ancak ellerimiz bu faaliyetleri yaparken istenmeyen lekelere maruz kalabilir. Elbetteki bu lekelerden kurtulmanın birçok yolu var. Bu yöntemler ile elinizdeki her türlü boya lekelerinden kurtulabilirsiniz. Peki bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz? İşte pratik yöntemleri…

Elinizdeki boya lekesini kaldırabilmek için boyanın cinsini bilmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Yağlı boya lekesi için yağ moleküllerine sahip çözeltilerden yararlanırken akrilik boya lekesi gibi lekeler için su bazlı leke çıkarıcı yöntemlere başvurmamız gerekmektedir.

Bu lekeler elbetteki sadece sanatsal faaliyetlerle elimize bulaşmaz. ceviz ayıklarken, ayakkabı boyarken veya badana yaparken de cildimiz boya lekelerine maruz kalabilir. Ancak bu lekeleri çıkarmak için basit yöntemler mevcuttur. Örneğin sprey boya lekeleriyle elleriniz mahvolduysa aseton yardımınıza yetişecektir. Bu yöntem işe yaramazsa ispirto ile çözüme kavuşabilirsiniz. Yoğun nemlendirici etkili el kremleriyle de bu lekeleri elinizden uzaklaştırabilirsiniz. Yağ bazlı boyaları çıkarmada en etkili yöntem ise zeytinyağı veya bebek yağıdır. Ayrıca zeytinyağı içerisine katacağınız bir miktar su ile peeling etkisi oluşturabilir ve lekelerden hızlıca kurtulabilirsiniz.

Ayyakkabı boyasını elden çıkarma

Ayyakkabı boyası en zorlu boyalardan biridir. Yağlı yapısı ile elinize bulaştığında kalıcı izler bırakabilir. Cildinizden bu lekeleri zamanla uzaklaştırabileceğiniz gibi birkaç basit yöntem ile de bu lekelerden hızlıca kurtulabilirsiniz. Ayakkabılarımızın boyamasını kendimiz yapıyorsak bu lekelere sık sık maruz kalıyoruz demektir. Peki ayakkabı boyası elden nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

 

Ayakkabı boyası elden çıkarılması oldukça zor boyalardandır. Yağlı yapısı olmasına rağmen asidik çözeltiler bu lekeleri çıkarmada daha etkilidir. Kullanacağınız malzemelerin cildinizi tahriş etme veya alerji yapma imkanı vardır.

Taze lekeler için çok fazla efor sarf etmenize gerek kalmasa da kurumuş lekeler için biraz daha fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Ancak bu durum cildinizde tahrişlere veya alerjiye sebep olabilir. Alerji riskine karşın kullanacağınız malzemeyi önce küçük bir alanda test etmenizde fayda vardır. Ayakkabı boyalarını çıkarmak için en etkili yöntem ispirto olacaktır. Mucizevi bir şekilde bu lekeleri çıkarmaya kafi gelecektir. Tiner ile de bu lekelere müdahale edebilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa bir ölçek saf alkol ile iki ölçek su ile hazırlayabileceğiniz basit bir çözelti ile de bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Ceviz Lekesini Elden Çıkarma

Taze ceviz ellerde oldukça kalıcı izler bırakabilir. Kök boya olarak da kullanılan cevizin pigmentleri cilde sıkı sıkı tutunur ve ciddi izler bırakır. Bu pigmentleri ciltten uzaklaştırmak için birçok yöntem işse yarayacaktır. Hazırlayacağınız basit bir kür ile bu lekelere veda edebilirsiniz. Yazın ceviz toplama mevsimi geldiğinde bu zorlu lekelere maruz kalmamak imkansızdır. Ancak ellerinizden ceviz lekesini çıkarmak o kadar da zor değildir. Tabi ki ceviz lekesi için su ve sabun yeterli olmayacaktır.

 

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kür ile hem cildinize zarar vermemeniz hem de bu zorlu lekelerden kurtulmanız mümkün olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler sadece limon suyu, sıvı yağ, su ve sabun olacaktır. Öncelikle ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayınız. Cildinize önce limon suyunu uygulayın. İçerisindeki asit ile lekenin büyük bir kısmını elinizden uzaklaştıracaktır. Ardından sıvı yağ ile müdahale etmeye devam edin. Bu sayede lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.