Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar? Pratik yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

14.07.2017
6.270
Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar? Pratik yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Ceviz tatlılarımızda ve ekmeklerimizde çokça kullandığımız bir malzemedir. Ancak bu faydalı gıdanın lekeleri ellerimizden çıkmak bilmez. Peki ele bulaşan ceviz lekesi nasıl çıkar?

Eldeki Ceviz Lekesi

 

Oldukça yağlı bir yapıya sahip olan ceviz ellerimizde kahverengi lekeler bırakır. Özellikle taze yeşil cevizin lekesi oldukça zor çıkar. Ceviz kabuğu genellikle kök boya olarak kullanıldığından yeşil yüzeyi altındaki bölümde ciddi pigmentler barındırır. Bu lekeleri cildimize zarar vermedin çıkarmak biraz zahmetli bir iştir. Ancak doğru yöntemler uygulandığında bir o kadar da kolay olduğunu göreceksiniz. Peki taze ceviz lekesi nasıl geçer?

Bu tip yağlı lekeler için uygulayabileceğiniz yöntemlere asidik yapıdaki çözeltilerle başlayabilirsiniz. Bu çözeltileri doğal yollarla elde edebileceğiniz gibi eczanelerden de temin edebilirsiniz. Bu çözeltiler sayesinde lekeler kolaylıkla geçer.

Lekeye tazeyken müdahale etmek çok önemlidir. Aksi takdirde cilt pigmentleri kolayca emecek ve lekeler kalıcı bir hal alacaksın. Leke çıkarma yöntemleri arasında en kesin sonuç alacağınız maddeler doğal asidik yapıdaki limondur. Ellerinizi limon ile ovarak bu lekeleri büyük ölçüde çıkarabilirsiniz. Ancak tazeyken müdahale etmediyseniz ve leke yerleştiyse bu yöntem yetersiz kalacaktır. Bu durumda aşağıdaki diğer yöntemler ile bu lekeler gider.

Limon ve Karbonat

Bu mucize formül evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve cildinize zarar vermeyecek bir yöntemdir. Yeşil ve kara lekeleri elinizden çıkarmak için oldukça etkilidir. Bu lekelerle başınız dertte ise başvuracağınız ilk yöntem bu olmalıdır. Bu yöntemi uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca; yeşil limon suyu (asidik bakımdan daha zengindir) bir çay kaşığı karbonat ve bulaşık deterjanıdır.

 

Yeşil limon tercih etmeniz asitli çözelti oluşturacağınız için daha etkili olacaktır. Tam olgunlaşmamış bu limon türünün suyu asit bakımından oldukça zengindir.

Eldeki ceviz lekesini çıkarma yöntemleri arasında en etkili yöntem bu süper ikilidir. Karbonat ve limonun oluşturacağı çözelti bu yağlı lekeleri alt edecektir. Yapmanız gereken öncelikle sıvı bulaşık deterjanı ile ellerinizi iyice yıkamak. Geriye sadece izler kaldığında elinize biraz karbonat alın ve limon suyunu yavaşça üzerine dökün. Kabarcıklar çıktığını göreceksiniz. Bu işlem sırasında elinizi iyice ovalayın ve lekelerden kolayca kurtulun.

Diş Macunu

Eldeki ceviz karası nasıl çıkar diye merak ediyorsanız ve ilk adımlar yeterince sonuç vermediyse bu yöntem ile sonuç sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk olarak yine bulaşık deterjanı ile ön temizliği yapmanızdır. Ardından geriye kalan izler üzerine bir miktar jel olmayan beyaz diş macunlarından sıkın. Daha etkili olması için elinizi aşındırmayacak bir diş fırçası ile iyice fırçalayın. Ardından tekrar yıkayın ve lekelerin ne kadarının gittiğini kontrol edin. Tamamen yok olmadıysa yapmanız gereken bu işlemi birkaç kez daha tekrarlamaktır.

Aseton

Oje çıkarıcı olarak kullanılan aseton bu lekeleri için oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer yöntemler işe yaramadıysa vakit kaybetmeden tırnaklarınız için kullandığınız bir asetonu elinize uygulamaya başlayın. Aseton yüksek miktarda alkol içerir. Alkol ile müdahale bu lekelerde kesin sonuç verecektir. Bu yöntemi uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Kalan izler üzerine asetonu pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Temiz beyaz bir bez ile uygulamanız etkisini arttıracaktır.

 

Sirke

En doğal asidik çözeltilerden biri olan sirkenin bir çok lekeyi çıkarmada başarılı olduğunu biliyoruz. Ancak ciltteki ceviz lekesi gibi zorlu bir lekenin de üstesinden geleceğinden emin olabilirsiniz. Bu lekeleri elinizden çıkarmak için öncelikle bulaşık deterjanıyla iyice yıkayın. Ardından bir miktar sirkeyi temiz bir beze döküp elinize uygulayın. Bu işlemi lekeler tamamen kaybolana kadar tekrarlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.