Elde Kalan Nar Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

17.04.2023
5.862
Elde Kalan Nar Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Nar lekeleri nar severler için kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bu lekelerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle ellerde ayıklarken oluşan lekeler su ve sabun yardımıyla geçmeyebilir. Peki eldeki nar lekesi nasıl çıkar?

Eldeki Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar hepimizin severek tükettiği oldukça faydalı bir besindir. Ancak nar yemek biraz zahmetlidir. Ayıklarken suyu elimize akar ve uzun süre kalıcı lekeler oluşmasına sebep olur. Bu lekelerden kurtulmak bazen çok zor olabilir. Ancak yöntemleri bilindiğinde aslında çocuk oyuncağıdır. Bu lekelerin oluşmaması için önlem olarak eldiven takabilirsiniz. Ancak yinede bu izlere maruz kaldıysanız işte size bir kaç ip ucu…

Nar içerdiği yoğun pigmentler nedeniyle deri gibi gözenekli yüzeylerde izlere neden olur. Bu lekeler oluştuğunda bekletmeden müdahale etmek lekelerden kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

Nar lekeleri püf noktaları bilindiğinde elden kolayca çıkar. Ancak bu lekelerden kurtulmak için su ve sabun yeterli olmayabilir. Bu pigmentlerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için alkol içeren ürünlerden yardım almanız gerekecektir.

Nar Lekesi Neden Oluşur?

Nar içerdiği asidik yapıdan dolayı gözenekleri açar ve yoğun pigmentler yüzünden gözenekli alanlara çokca nÜfuz ederek lekeler oluşmasına sebep olur. Bu lekeler özellikle ellerde kaçınılmazdır. Eldiven takılarak bu lekeler önlenebilir. Ancak eldiven bulunamayan durumlarda bu lekelere maruz kalınır. Bu durumda çözüm yolları aranır. İstenmeyen bir görüntü oluşur ve bu görüntüden kurtulmak bazen uzun zaman alabilir. Gözeneklerin içine nüfuz eden nar suyunun izlerinden kurtulmak için yine gözeneklerin içerisine nüfuz edecek bir çözeltiden yararlanılmalıdır. Benzer asidik yapıdaki çözeltiler bu lekelerle etkileşime geçecektir ve lekeleri yok edecektir.

Nar Lekeleri Elden Nasıl Çıkar?

İstemesek de bu meyveyi ayıklarken ellerimiz kırmızıya boyanacaktır. Bu lekeler pek de hoş görünmez ve çıkarılması da bazen güç olabilir. Bu izlerden kurtulmanın bir kaç püf noktası vardır. Bunları bilmekte fayda vardır. Bunlardan ilki limon kolonyasıdır. Bu meyvenin asidik yapısına benzerlik gösteren limon kolonyası pigmentlerin çözülüp izlerin yok olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle yağları çözmek için geliştirilen güçlü formüllü bulaşık deterjanları da bu izlerin baş düşmanıdır. Bu ürün ile de izlerden kurtulabilirsiniz.

 

Unutulmamalıdır ki benzer asidik çözeltiler birbiri içerisinde çözülür. Dolayısıyla bu izler asidik çözeltiler ile kolaylıkla çıkar. Bu yöntemlerin daha kolay işe yaraması için izlerin kuruması beklenmeden müdahale edilmesi önemlidir.

Ne kadar erken temizlenirse izler kadar çabuk deriyi terk eder ve çıkar. Ellerinizi soda ile yıkamak da izlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sodadaki asidik yapı da bu meyve ile benzerlik göstermektedir. Bu izlerden kurtulmanın bir diğeryolu da el dezenfektanlarıdır. Yoğun asidik yapıdaki bu dezenfektanlar sayesinde elinize nüfuz eden bu izler kolayca çıkar. Bu dezenfektanlar içerik olarak kolonya ve bulaşık deterjanıyla benzerlik gösterir ve her ikisinden de daha etkili olabilmektedir. Ayrıca oksijenli su da bu meyvenin izlerini çıkarmada etkili bir çözeltidir. Bu yöntemlerden herhangi birisini uygulayarak ellerinize zarar vermeden bu izlerden kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Burak dedi ki:

    Merhaba benim elime nar lekesi bulaştı silmek için bir bardak sirke doktum elime ardından sabun. Sürdüm ellerim çok neml eniyor nasıl geçer bu sürdüğüm sabun zeytinyağli sabundu yardım lütfen iyi günler