Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

26.11.2018
5.808
Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Elinize bulaşan rahatsız edici soğan kokusunu kolaylıkla çıkarmanın pratik yollarını paylaştığımız makalemizde kolaylıkla soğan kokularını çıkarabilirsiniz.

Tuz ve Sabun

 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu;
 • 1.5 yemek kaşığı sıvı sabun.

Çıplak elle soğan doğranması ile birlikte kokusu ellere bulaşacağından ve birkaç gün çıkmayacak olduğundan rahatsız edici kokuyu çıkarmanın en pratik yollarından bir tanesi tuz ve sabunla ovmak olacaktır. Soğan içerisinde kükürt olması nedeniyle keskin bir koku ellere bulaşacaktır. Bu durumda ise kişilerin sıvı sabun ve tuz ile birlikte elde edecekleri macunu ellerine sürmeleri ile birlikte rahatsız edici kokudan kurtulacaklardır. Bu yöntem aynı zamanda da sarımsak kokuları içinde denemeniz mümkün olacaktır. Bunun için 20 gram kadar tuzu ve 15 mililitre miktarında sıvı sabunun bir kase içerisine konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir.

Daha sonrasında ise ellerinizi hazırlamış olduğunuz macun ile birlikte ovmaya başlamalısınız. Kullanmakta olduğunuz sıvı sabun evinizde olmaması halinde ise bulaşık sabunu ya da sıvı çamaşır deterjanı da kullanmanız aynı sonucu verecektir.

Tuz olarak ise deniz tuzu ya da sofra tuzu da kullanabilirsiniz. Hazırladıktan sonra tamamını ellerinize sürün ve 15 dakika boyunca bekleterek bol suyla yıkamalısınız.

Paslanmaz Çelik

Keskin kükürt kokusunun ellere bulaşması nedeniyle birçok insan rahatsız olmaktadır. Bu durumda her mutfakta bulunan paslanmaz çelik ile birlikte ellerinizi ovmaya başlamanız gerekmektedir. Bunun için kaşık ya da çatal kullanabilirsiniz. Elinizi ilk öncelikle ıslatmalı ve daha sonrasında ise bir elinize aldığınız çatal ya da bıçak gibi metal bir nesneyi ıslak ellerinize sürmelisiniz. Sürerken mutlaka musluk açık olmalı ve ellerinize su değmelidir.

 • Soğan kokusunu metal nesneler çıkarmaktadır;
 • Koku kalıntılarını gidermektedir;
 • Sadece soğan kokusu değil, balık, sarımsak gibi kokuları da metal nesnelerle çıkarabilirsiniz.

Metal bir nesne ile keskin kokunun bulaştığı ellerinizi suyun altında ortalama 3 dakika boyunca yıkamalısınız. Böylelikle koku kısa süre içerisinde çıkacaktır.

Sirke

 • 1 çay bardağı saf sirke;
 • Bez;
 • Bol su.

Kalıcı ve rahatsız etmekte olan bir kokusu olması nedeniyle soğan kokularını çıkarmak için yüksek oranda asit içermekte olan sirke ile silmeniz etkili yöntemler arasında olmaktadır. Bunun için ilk öncelikle yapacağınız saf sirke kullanmak olacaktır. Sirkenin temiz bir bezin üzerine dökülerek ıslatılması ve daha sonrasında ise sirkeli bezle ellerinizi silmeye başlamalısınız. Silme işleminin bitmesiyle birlikte hemen suyla yıkamamalı ve 5 dakika boyunca kurumasını beklemelisiniz. Sonrasında ise bol suyla durulamanız ile birlikte ellere bulaşan koku çıkacaktır.

Limon

 • 1 tane taze limon;
 • Tuz;
 • Bol su.

Çıplak elle doğranan soğanların kokusu günlerce çıkmayacak olduğundan rahatsız olmanıza neden olabilir. Bu kokuyu çıkarmak için etkili yöntemler arasında yüksek oranda asit içermesi nedeniyle limon önerilmektedir. Limon taze olmalı ve bol sulu olmalıdır. Deniz tuzu ya da normal sofra tuzu ile kullanacaksınız. İlk olarak limon ikiye kesilmelidir. Ellerinizin parmak arası tırnaklarınıza kadar limon ile birlikte ovmaya başlamalısınız. Ardından hemen tuz ile birlikte ovma işlemini tekrar etmelisiniz.

3 dakika boyunca ellerinizde bekletilmeli ve sonrasında ise bol suyla yıkamanızla birlikte kötü kokular hemen çıkacaktır.

Kabartma Tozu

 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • Yarım limon;
 • Bol su.

Kokuyu çıkarmanın en etkili yollardan bir tanesi unutulmamalıdır ki limon yüksek asit içermesi nedeniyle kullanılmalıdır. Kabartma tozu ile birlikte yapacağınız macunun kısa süre içerisinde hemen etkili olacağından o kokuyu çıkaracaktır. Bunun için bir kabın içerisine limon suyu sıkılmalıdır. Her zaman için taze kesilmiş limonun suyunu kullanarak yapmanız etkili olacaktır. Bunun için yapacağınız kase içerisine kabarma tozu ve limon suyu koymalı ve daha sonrasında ise macun kıvamına gelene kadar karıştırmalısınız. Şayet limon yetersiz kalırsa o zaman bir miktar daha limon sıkabilirsiniz. Ellerinizi ıslatmalı ve sonrasında yaptığınız macunu ellerinize sürmelisiniz. 5 dakika boyunca macun ellerinizde bekletilmeli ve sonra ise bol su yardımıyla ellerinizi yıkamalısınız.

Macunu sürerken her zaman için parmak aralarınıza ve tırnak kısımlarına da bulaşacak olduğundan kokuyu tamamen çıkarmak için bu bölgelere de sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Domates Suyu

 • 1 çay bardağı domates suyu;
 • Bol su.

Kolaylıkla rahatsız etmekte olan kokuyu çıkarabilmek için ilk öncelikle yapacağınız kokunun çıkmasında etkili olacak yollar arasında olan domates suyunu kullanmak olacaktır. Asit miktarının yüksek olması nedeniyle kokuyu kolaylıkla çıkaracak ve bu insanlarda gelişecek birçok insanın rahatsızlık duymasına neden olan o kokunun çıkmasını sağlayacak etkili yöntemlerden bir tanesi de domates suyu olmaktadır. Domatesin suyunu çıkarmalı ve yaklaşık olarak 1 çay bardağı miktarında ellerinize, parmak arası ve tırnaklarınızda dahil olmak üzere sürmelisiniz. 5 dakika boyunca beklemeli ve sonrasında bol suyla yıkmalı ve durulamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.