Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

14.07.2022
3.170
Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde gebelik testi nasıl yapılır? Kişinin hamile olup olmadığını öğrenmek için bir doktor kontrolünden geçebileceği gibi herhangi bir eczaneden kolay bir şekilde satın alabileceği gebelik testleri sayesinde de öğrenebilirler. Bazı durumlardan dolayı doktor kontrolüne gidemeyen ve eczanelerden gebelik testi alamayan kişiler geleneksel yöntemleri deneyerek hamileliklerine dair ipucu alabilirler. Evde uygulayabileceğiniz gebelik test yöntemleri ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak bu sonuç tamamen doğru olamayabilir. Bunu göz önüne alarak test uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Hamileliğin ilk belirtisi, cinsel ilişkiye girdikten sonra adet gecikmeleri olması ve sonrasında mide bulantısının meydana gelmesidir. Böyle bir durumun olması halinde evde uygulayabileceğiniz ve “Kocakarı yöntemleri” olarak bilinen geleneksel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Korumasız cinsel ilişki sonrasında adet gecikmesi yaşayan kadınların hamilelik testi yaptırmaları öneriliyor. Ancak hamilelik testini yanlış zamanda yapmak gebelik durumunu kesinlikle göstermez. Bu nedenle doğru zamanda hamilelik testi yapmak hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kesin şarttır.

Evde hamilelik testi yapmak kesin bir sonuç vermeyeceği için mutlaka bir uzman doktora başvuru yaparak test yaptırmak kesin sonuç için gereklidir. Hamlelik testi, adet gecikmesinin ilk gününden daha erken veya beklenen hamile kalma gününden yaklaşık olarak 2 hafta sonrasına yapılır.

Hamilelik testinin doğruluk payını arttırmak için testi sabah saatlerinde ilk idrar ile yapmak gerekir. Bu durumun haricinde hamilelik testi kitinin içerisinde çıkan kullanım talimatlarına uymak da son derece önem taşır.

Şeker ile Hamilelik Testi

Evde uygulayabileceğiniz hamilelik testlerini adet gecikmesinin olduğu ilk günden sonra uygulamanız sonuçların daha kesin çıkması için önemlidir. Eski dönemlerde çok sık uygulanan şeker ile hamilelik testi günümüzde ise nadirde olsa uygulanmaya devam etmektedir. Şeker ile uygulanan hamilelik testini sabah yataktan kalktın sonra uygulamanız daha doğru sonuç almak için gereklidir.

Gerekli malzemeler;

 •  Şeker (1 yemek kaşığı)
 •  Plastik kap

Uygulanışı;

 •  İdrarınızı uygun bir plastik kap içerisine ekleyin.
 •  Ayrı bir kap içerisine 1 yemek kaşığı şeker ekleyin.
 •  İdrarınızı şekeri koyduğunuz kap içerisine ekleyin ve 3-4 dakika kadar bekletin.
 •  Eğer şeker idrar ile karışır ise sonuç negatiftir. Karışmaz ise sonuç pozitiftir.

Çamaşır Suyu ile Hamilelik Testi

Evde uygulayabileceğiniz hamilelik testlerinin başında çamaşır suyu ile yapılan yöntem gelmektedir. Çamaşır suyu ve uygun bir kap ile kolay bir şekilde yapabileceğiniz hamilelik testinin sonucuna göre hamile olup olmadığınızı anlamanız mümkündür. Çamaşır suyu ile evde gebelik testi şu şekilde yapılır;

Gerekli malzemeler;

 •  Çamaşır suyu (3 yemek kaşığı)
 •  Uygun bir plastik kap

Uygulanışı;

 •  Plastik kap içerisine 3 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin. Ardından idrarınızı, çamaşır suyunun bulunduğu kap içerisine ekleyin. İşlemin sonucunda eğer köpük oluşursa sonuç pozitiftir. Köpük oluşmuyor ise sonuç negatiftir.

Diş Macunu ile Hamilelik Testi

Diş macunu ile hamilelik testi. Hamileliği kesin olarak doğrulamanın tek yolu onaylı gebelik testleridir. Ancak ultrasyon, gebelik testi gibi malzemelerin olmadığı eski zamanlarda çeşitli yöntemler ile gebelik öğrenilirdi. Bu yöntemler çoğu zaman doğru olarak çıksa da yanılgı payı da oldukça yüksektir. Eski zamanlardan hamilelik testinde kullanılan yöntemlerden biri de diş macunu ile yapılan yöntemdir.

Malzemeler;

 •  Diş macunu
 •  Uygun bir plastik kap

Uygulanışı;

 •  Plastik kap içerisine beyaz renkte olan diş macununu sıkın.
 •  İdrarınızı diş macununun bulunduğu kap içerisine ekleyin.
 •  Diş macunu köpüklenir veya rengi değiş maviye dönüşür ise pozitiftir. Rengi değişmez veya köpüklenmez ise sonuç negatiftir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.