Evde Kene Görülürse Ne Yapılmalıdır? Alınacak Önlemler

16.02.2019
5.580
Evde Kene Görülürse Ne Yapılmalıdır? Alınacak Önlemler

Evde Kene Görülürse Ne Yapılmalıdır?

Kene daha çoğunlukla ilkbahar mevsiminde daha çoğunlukla görüşen ve tehlikeli bir böcek olduğundan evde görülen keneden kurtulma yolları

Tehlikeli Bir Böcek Midir?

Kan emen çok küçük boyutları olan bir böcek olmasına rağmen tehlikeli bir parazit olarak bilinmektedir. Kene insanları ısırması sonucunda vücudunun bir kısmını deri altından sokarak insan kanını emmeye başlayacaktır. Kenenin beslenme şeklidir. Kırmızımsı ve kahverengi renkleri olan ve gözleri olmayan ama koku duyusu aşırı gelişmiş olan bir böcektir. Zıplaması ile bilinir ve çok küçük boyutuna rağmen bir kere zıpladığında 8 metre yüksekliğe çok hızla zıplamaktadır. Kenenin tehlikeli olmasının nedenleri şunlardır:

  • Isırdığı zaman ciddi bir acı hissedilmesi söz konusu olur;
  • Lima, Ensefalit hastalığı bulaşıcıdır;
  • Isırma sonrasında Yüksek ateş, kusma meydana gelir;
  • Ciddi bir baş ağrısı.

Kenenin burun kısmı sivridir. Burunlarını cilt altından sokarak deri altına girerler. Bu sekilde de cilt altında kanı emmeye başlayacağı gibi aynı zamanda da ağzında olan ve tehlikeli olan salgısını da insanlara bulaştırmaktadır. İlk ısırdığı zaman çok şiddetli bir acı hissedilmektedir. Bir anda aniden ısırması nedeniyle hissedilecektir.

Bir kene insanları ısırdığı zaman doğru şekilde çıkarmalı ve deri altında kalan kısmının içeride kalmamasına dikkat edilmelidir.

Kenelerin Cımbızla Çıkartılması

Kene sokması sonucunda kesinlikle çok dikkatli çıkartılması gerekmektedir. Isırdığı yer içerisinde asla parçası kalmadan komple çıkarmanız gerekiyor. Kenenin çok yoğun olduğu kırsal bölgelerde özellikle keneyi çıkarmak için farklı yöntemler kullanılması gerekmektedir. Kenelerin çıkartılması için kullanacağınız özel cımbızlar bulunmaktadır. Eczanelerde satılan özel cımbızlar bulunmaktadır.

Özel üretilen cımbız olması sebebiyle insan derisinden daha kolaylıkla çıkarması da kolay olacaktır. Fakat keneyi çıkarırken her zaman için çok yavaş hareketler yaparak çıkarma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için çok yavaş bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İlk olarak cilt dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Ardından ise dikkatli bir şekilde kan emici ve hala canlı olan böceğin dışarda kalan kısmı tutularak yavaş hareketler ile birlikte çekilmesi gerekmektedir.

Kene çıkartılması sonrasında hemen öldürmeniz ve yok etmeniz gerekmektedir.

Kenenin çıkartmanız sonrasında öldürülmemesi durumunda çok hızlı hareket edecek olduğundan hızla uzaklaşarak kaybolacaktır. Bunun için kaynar suyla dolu bir kabın içerisine koymanız gerekmektedir. Keneyi hızla bu kaynar suyun içerisine koyun ve kendiliğinden ölmesini beklemeniz gerekmektedir. Şayet acil bir durum söz konusu olması halinde ve kaynamış su bulamıyorsanız o halde yapmanız gereken ilk işlem ise cımbızla tuttuğunuz keneyi çıkarmak olacaktır.

Kenelerin İple Çıkartılması

Keneler için özel olarak üretilen cımbız her evde bulunmayacaktır. Bu durumda ise yapılacak başka yöntemler bulunmaktadır. En az 40 santim uzunluğunda olan bir ip elinize almalısınız. İp ince olmalı ama dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için paylaştığımız resimdeki gibi bir şekilde kenenin görünmekte olduğu kısmından bağlamanız gerekmektedir. Halk arasında bilinen kement atılarak kene bağlanması gerekmektedir. Kenenin baş kısmını da koparmadan çıkarmak gerekmektedir. Bu nedenle de yavaş hareketlerle çıkartılması ve döndürerek dikkatle çekilmesi önemli olacaktır. Kene cildi delecek ve baş kısmını içine sokarak kan emmeye başlayacaktır. Çıkartılması sonrasında ise bölgede bir miktar delik olacaktır. Deliğin dezenfekte edilmelidir. Aksi takdirde açık yara olması sebebiyle enfeksiyon oluşma riski artar.

Şırınga Yöntemiyle Kenenin Çıkartılması

Kenenin çıkarmak için etkili yöntemler arasında vakum uygulamak olur. Uyarmak istiyoruz ki bunu gerçekleştireceğiniz zaman çok yavaş hareketler yapmalı ve şırıngayı deriye bastırarak yerleştirmeli herhangi bir açık olmamalıdır. Herhangi bir açık olması durumunda vakum gerçekleşmeyecektir. Şırınganın alt kısmının kesilmesi gerekiyor. Şırınganın alt kısmını kolaylıkla kesebilmek için yapacağınız bir bıçağı ocakta ısıtmak ve daha sonrasında kolaylıkla plastik malzemeden yapıldığı için kesmek olur.

Kesilen şırınganın içerisine keneyi yerleştirin ve biraz bastırın. Tekrar ediyoruz ki hiçbir şekilde açık olmadığına dikkat edin. Sonrasında yavaşça şırınganın hareket eden kısmını yukarıya doğru çekmeniz gerekiyor. Bu işlem ile birlikte vakum gerçekleşecek olması nedeniyle kene çıkacaktır. Çıkan kene hemen imha edilmeli ve bölge dezenfekte edilerek enfeksiyon oluşmaması için bölge kapatılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.