Evde Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır? Kirpik Uzatma Yöntemleri

28.05.2022
3.481
Evde Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır? Kirpik Uzatma Yöntemleri

Evde Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde kirpik bakımı nasıl yapılır? Kişisel bakımına önem verenler özellikle kirpik bakımı için evde doğal tarifleri tercih ediyorlar. Kirpik bakımı için evde denenebilecek birçok tarif vardır. Kirpi bakım tarifleri ile kirpik sağlığınızı iyileştirerek daha canlı ve daha sağlıklı kirpiklere ulaşabilirsiniz.

Kirpiğin %97’si keratin %3’ü sudan oluşur. Buna bağlı olarak mevsim değişimlerinde dökülmeler yaşanabilir. Aynı zamanda hassas kirpikler de sıkça dökülme ve incelme gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu gibi sorunların önüne geçmek için bazı kremleri ve yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Kirpik sağlığı için uygulanabilecek yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • Bir fincan zeytinyağı ve bir tutam fındığı ezerek karıştırın. Karışımı her gece uyumadan önce bir pamuk yardımı ile kirpiklerinize sürebilirsiniz.
 • Badem yağını ve hint yağını (eşit miktarlarda) bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışım 15 gün boyunca uyumadan önce kirpiklerinize masaj yapar şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Özellikle soğuk algınlık ve eklem ağrıları için tavsiye edilen vazelin aynı zamanda kirpik sağlığına olumlu yönde etkiler. Bir pamuğa vazelin sürün ve kirpiklerinize uygulayın. Bu uygulama kirpiklerin daha uzun olmasını ve daha canlı olmasını sağlar.
 • Özellikle saç, tırnak ve cilt vitamini olarak bilinen biotin, ayrıca kirpiklerin uzamasına da yardımcı olur. Her gün biotin alarak 2 ay gibi bir süre içerisinde kirpikleriniz uzamasını sağlayabilirsiniz.

Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpik uzatma yöntemleri ile kirpiklerinizin uzamasını sağlayabilir ve daha güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Yüzün en önemli ve dikkat çekici aksesuarlardan biri olan kirpiklerinizi çeşitli yöntemler ile uzatabilmeniz mümkündür.

Kirpik uzatmak için birçok kimyasal kozmetik ürünü bulunuyor. Ancak bu ürünler kimyasal olduğu için kirpik ve cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Kirpiklerinizi doğal yollar ile uzatmak için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

Evde doğal yollar ile kirpik uzatma yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • Maskaralar kirpikleri kurutur buna bağlı olarak uzamasını engeller. Bu nedenle maskara kullanımında olabildiğince uzak durun.
 • Kirpiklerinizi bir kaş fırçası yardımı ile büyümesini hızlandırabilirsiniz.
 • Kirpiğinize bir pamuk topu ile yeşil çay uygulaması yaparak kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Vazelininin en büyük faydalarından biri de kirpik sağlığı üzerindeki etkisidir. Vazelin kirpiklerin hızlı uzamasına yardımcı olur.

Daha Uzun Kirpikler İçin Yapılması Gerekenler

Uzun, sağlıklı ve gür kirpiklere sahip olmak birçok kişinin hayali olmaktadır. Maskara ve takma kirpiklerle uğraşmak yerine doğal olarak kirpiklerinizi canlandırmak ve uzatmak için birçok yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemlere örnek vermek gerekirse;

 • Maskara güç içerisinde kirpiklerinizi forma kavuştururken uzun süre yapılması halinde kirpiklerin nefes almasına neden olur ve buna bağlı olarak kirpik sağlığının zayıflamasına yardımcı olur. Daha uzun ve canlı kirpikler için maskaradan olabildiğince uzak durun.
 • Badem yağı ve Hint yağı gibi sağlıklı yağlar kirpiklerinizi besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Vücut sağlığınız, cildiniz ve saçlarınız beslenme şeklinizde oldukça etkilenir. Aynı zamanda kirpik sağlığınızda yeme şeklinizlede bağlantılıdır.

Kirpik Bakım Yağları Nelerdir?

Kirpik sağlığınızı güçlendirmek, kirpiğinizi uzatmak ve daha canlı görünmesini sağlamak için birçok doğal yağ kullanabilirsiniz. Kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasallar nedeniyle kirpikleriniz zarara görebilir. Aynı zamanda takma kirpikler gibi ürünlerde kirpik sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kirpikleriniziz daha canlı ve daha sağlıklı olması için önerilen bakım yağları şu şekildedir;

Badem yağı;

Badem yağı kaş ve saç bakımında olduğu gibi kirpik bakımında da oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan A, B ve E vitaminleri kirpik sağlığını olumlu anlamda etkiler. Badem yağını bir kirpik fırçası ile uyumadan önce kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Zeytin yağı;

Zeytin yağı kirpik sağlığını olumlu anlamda etkileyen önemli yağlardan biridir. Zeytin yağını küçük bir kap içerisine ekleyin ve yatmadan önce kirpikleriniz kulak çubuğu yardımı ile sürerek uygulayın. Kısa sürede farkı görebileceksiniz.

Lavanta yağı;

Kirpik sağlığı için en çok önerilen yağlardan biri de lavanta yağıdır. Hoş kokusu ile bilinen lavanta yağı aynı zamanda antibakteriyel bir özelliğe sahiptir. Bu sayede cilt sağlığı, saç sağlığı, kaş sağlığı ve kirpik sağlığına iyi gelir. Lavanta yağını 1-3 damla arası makaranıza damlatarak kullanabilirsiniz.

Kirpik Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Kirpik bakım serumu ile dökülen ve canlılığını kaybeden kirpikleri eski görünümüne kavuşturmanız mümkün haldedir. Birçok sağlıklı yağın bir araya gelmesi ile hazırlanan bakım serumunun tarifi vermek gerekirse;

Kirpik bakım serumu için malzemeler

 • Hint yağı (2 kaşık)
 • Argan yağı (5 damla)
 • Badem yağı (2 kaşık)
 • Üzüm çekirdeği yağı (6 damla)
 • Hindistan cevizi yağı (6 damla)

Kirpik bakım serumu hazırlanışı;

 • Temiz bir kap içerisine tüm yağları ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Karışımı döktüğünüz kabın ağzını kapatın ve 10 15 dakika kadar bekletin.
 • Hazırlanan karşımı bir kirpik fırçası yardımı ile kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.