Evde Örümcek Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

05.02.2019
7.872
Evde Örümcek Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Evde Örümcek Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Her yerde karşılaşabileceğimiz örümcekler büyük korkuya neden olmaktadır. Örümceklerin eve neden girdiği ve nasıl önlenir?

Evde Örümcek Neden Olur?

Doğal yaşam alanlarında sıklıkla görülen ve insanların büyük korkuya kapılmasına neden olan örümceklerin apartmanların en alt katlarında ya da en üst katlarına kadar ulaşabilirler. Bir örümcek eve her türlü yoldan girebilir. Özellikle de yaz mevsiminde kapı ve pencerelerin açık olması durumunda ev ortamı içerisinde karşılaşabiliriz. Eklem bacaklıların evinize en çok giysileriniz aracılığıyla girdiğini biliyor musunuz? İnsanlar dışarıda zaman geçirirken ve çok küçük boyutlarda olan ve çoğunlukla gri bir renkte olan eklem bacaklıların sizler dışarıda zaman geçirirken üzerinize tırmanması ile birlikte evinize geldiğiniz zaman hiç farkına varmadığınız için kolaylıkla içeriye girebilirler. Bunların dışında en sıklıkla şu yollarla içeriye girmeleri mümkün olur.

 • Açık kapı ve pencerelerden;
 • Rüzgarlı havalarda hava akımı ile;
 • Yiyecek bulmak için;
 • Sebze ve meyvelerden;
 • Küçük deliklerden.

Örümceklerin bilindiği üzere 40 binden fazla türünün olması nedeniyle bunların bazıları zehirsizken bazıları ise zehirli olmaktadır. Fakat hangisinin zehirli, hangisinin zehirsiz olduğunu bilmediğiniz için görülen ortamda büyük bir korkuya neden olmaktadır. Ayrıca örümceklerin çoğunlukla tavan gibi yerlere ağ yapması da görüntü kirliliğinin olmasına neden olur.

Böylesi bir durumda da insanlar örümceklerden nasıl kurtulacak olduğunu düşünür. Örümcekler çok hızlı ürediği için görüldüğü zaman önlemler alınması gerekmektedir.

Örümceklerin Önlenmesi

Çok sayıda örümcek olması durumunda bunlardan kurtulma yollarını aramanız gerekmektedir. Üremesi diğer böceklere göre daha az olmaktadır. Evinizde bulunan örümceklerin olması durumunda ise alacak olduğunuz önlemler şunlardır:

 • Örümcekler her zaman için evlere yiyecek yemek için gelmektedir. Bu sebeple de onların yiyecek olduğu her şeyi ortadan kaldırmalısınız;
 • Eski örümcek ağlarını temizleyin;
 • Sivrisinek ya da tahta kurusunu yemek için evinize gelir, bunların olmadığına dikkat edin;
 • Bütün boşlukları kapatın.

Her zaman için evin temizliği aksatılmadan gerçekleştirilmesi önemlidir. Ayrıca tozlu ortamlarda daha hızlı yuva yaparak ağlarını bırakacak olması sebebiyle tozlu bir ortam bırakılmamalıdır. Havalandırmalardan sıklıkla girecek olması sebebiyle böylesi bir durumda ise yapacağınız ilk öncelikle bu havalandırma boşluklarını açık bırakmamak olacaktır. Yaz aylarında kapı ve pencerelerin açık olması sebebiyle içeriye çok sayıda girmesini engelleyebilmek için yapmanız gereken ilk işlemin her daim bu eklem bacaklıların girmesini engellemek olur. Bu sebeple de mutlaka sineklik ya da tül örtü her daim işinizi görecektir.

Örümcekler keskin kokulardan hiç hoşlanmazlar. Özellikle de vernik ya da boya kokusundan pek haz etmeyeceklerdir. Bu sebeple de yapmanız gereken sık sık odanızın yüzeyinde parkenin cilalanması olacaktır. Birçok insan bütün önlemlerine rağmen örümceklerin eve girmesini engelleyememektedir.

Kestane ve Fındıkla Örümceklerin Eve Girmesini Önlemek

 • 3 tane kestane;
 • 10 tane fındık.

Evlere örümceklerin girmesi durumunda ciddi problemler yaşanması ve temizlik sorunlarının gelişmesine neden olacağından mutlaka yapmanız gereken önlem almaktadır. İnsanlarımız yüzyıllar boyunca birçok yöntem denemiştir. Bunlardan bir tanesi de kestane ve fındık ile bulunan çözüm olmuştur. Bunun için ilk olarak kestanelerin ve fındıkların dövülerek toz haline getirilmesi gerekmektedir.

Ardından ise özellikle kapı ve pencere kenarlarına dökmelisiniz. Bunların yaymış olduğu özel kokular örümceklerin kaçmasını sağlayacaktır.

Nane ve Okaliptüs Yağı

 • 2 yemek kaşığı nane yağı;
 • 2 yemek kaşığı okaliptüs yağı.

Örümcekleri evden uzaklaştırmak için öncelikle genel bir temizlik yapmanız şart olduğunu unutmamalısınız. Keskin kokular her zaman için içeriye girmesini önleyecek olması sebebi ile mutlaka evinizde sizlerde bahçe katında daha çoğunlukla oturmanız halinde yapacağınız bir miktar okaliptüs yağından ve nane yağını bir kabın içerisine koyun ve karıştırmalısınız. Ardından ise yapacağınız ilk işlemin pencere kenar kısımlarına ve kapı kenarlıklarına sürmeniz gerekmektedir. Keskin koku sayesinde içeriye girmeyi de engellemiş olacaksınız.

Sirke

 • 1 litre su;
 • 1 su bardağı sirke.

Bakterilerin ölmesini sağladığı kadar yerleri ve duvar kenarlıklarını ve köşe kısımlarını da özellikle silmeniz durumunda sirke kokusu kalacaktır. Bu kokuyu duyması ile birlikte örümceklerin içeriye girmesi ile birlikte sirkenin keskin kokusunu duyar duymaz anında kaçacaklardır. Böylelikle de artık içeriye örümceklerin girmesini de engellemiş olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.