Evde Süet Çanta Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

12.02.2019
6.935
Evde Süet Çanta Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evde Süet Çanta Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Süet çantalar her mevsim bayanların severek takacakları şık görünüme sahip olan en iyi ve güzel aksesuar olması nedeniyle temizliği ve bakımı.

Süet Çanta Bakımı

Süet temizliğini daha geç yapmak için her daim bakım konusunda bilgilenmeniz gerekmektedir. Bu nedenle de bir süet çanta temizliğini gerçekleştireceğiniz zaman üzerinde kir varsa kirin türünü bilmeniz temizlik açısından önemlidir. Kirin türünü bilmeden temizleme işlemini gerçekleştirmeniz durumunda ise çantaya zarar vermiş olacaksınız. Bir süet çanta bakımının ise şu şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Tozu almak için her zaman fırça kullanılmalıdır;
 • Mikro fiber bez kullanarak temizliğini gerçekleştirin;
 • Talk pudrası ile lekeleri çıkarmalısınız;
 • Makinede yıkamak yerine her zaman doğal yöntemlerle temizliği yapılmalıdır.

Temizliğini ve bakımını gerçekleştireceğiniz zaman her daim dikkatli olmanız gerekmektedir. Bir çantanın bakımını yaparken şayet dikkatli olmadığını takdirde çantanın deforme olmasına neden olacaktır. Ayrıca bakımını düzenli aralıklarla yapmanız sonucunda kirlenmesini de engellemiş olacaksınız.

Çamaşır makinesinde yıkama işlemini gerçekleştireceğiniz zaman ise her daim bir torba içerisinde temizliğini yapmanız deforme olmasını da engellemiş olur.

Sirke

 • 3 yemek kaşığı sirke;
 • 2 su bardağı su;
 • Bez;
 • Fırça.

Çantayı dışarıda kullanmanız sebebiyle muhakkak temizlemeye başlamadan önce üzerinde bulunan tozlardan arındırmanız gerekmektedir. Bunun için ilk işlem her daim sert kıllara sahip olan bir fırça ile birlikte üzerinde bulunan tozları almak olur. Fırçaladıktan sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz. Bir kabın içerisine belirtilen miktarda sirke ve ılık su koyun karıştırın. Şayet süet çantanın açık renkli olması durumunda her daim beyaz ve mayasız sirke kullanın.

Beyaz sirkenin diğer sirkelere göre daha pahalı olması nedeniyle çoğu insan tarafından alınmamaktadır. Fakat temizleme işlemi yaparken açık renkli süet çantalar için kullanacağınız zaman koyu renkli sirkelerin renk değişikliğine neden olacağından önermiyoruz. Hazırlamış olduğunuz sirkeli suya mikrofiber özelliği olan bir bez batırılmalı ve çanta silinmelidir. Biraz bekletin. Ardından bezi yıkadıktan sonra tekrardan siliniz. Böylelikle süet çantanın temizliği gerçekleşmiş olacaktır.

Deterjan

 • 2 yemek kaşığı deterjan;
 • 3 su bardağı ılık su;
 • Fırça;

Genel temizliğini yapabilmek için süet çantaları temizleme konusunda sizlerde deterjan ve su ile temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak jel deterjan kullanmanız, toz deterjan gibi deterjan lekelerinin kalmasını engelleyecektir. Sıvı deterjan koyun ılık su koyun ve deterjanın erimesi için karıştırın. Temiz bir bezi ıslatın. Fakat öncesinde çantanın üzerinde bulunan tozların yok olması için yapacağınız işlem her daim fırçalamak olacaktır. Bunun için sert kılları olan bir fırça ile fırçalamak her daim iyi olur. Islattığınız bez sıkılarak fazla suyu sıkılmalı ve ardından bastırılarak silinmesi gerekmektedir. Bu işlemi uygularken sık sık çantanın temizlenmesi için bezi önce musluk suyunda ardından da hazırladığınız deterjanlı su ile birlikte yıkayın ve temizliğini gerçekleştirin.

Sonrasında deterjan kalıntılarını silmek için bez tekrardan musluk suyu ile yıkanarak deterjan kalıntılarını çıkarın ve sade su ile ıslattığınız bezle çanta silinmeli ve oda sıcaklığı içerisinde kuruması için bırakılmalıdır.

 Amonyak

 • 3 yemek kaşığı amonyak;
 • 2 su bardağı su;
 • 1 tane fırça;
 • Bez;
 • Sünger;
 • Sprey şişesi.

Amonyak ile temizliğini gerçekleştirecek olanlar çok dikkatli olmalıdır. Süet çantanın şayet çok küçük olması durumunda yukarıda yazdığımız malzemelerin kullanım miktarı azaltılmalıdır. Herhangi bir leke olması durumunda ve çok kirlenmiş çantaların temizlenmesi için etkili bir yöntem olacaktır. Karışımı hazırlamak için sprey şişesi bulundurmalısınız. İçerisine amonyak koyun ve su ekleyin çalkalamalısınız. Fırça ile birlikte tozların alınması gerekmektedir. Asla süet çantanızın temizliğini gerçekleştirme işlemi sırasında tozu alınmadan yapılmamalıdır. Çantanın içi boşaltılmalı ve sonrasında iç temizliği gerçekleştirmelisiniz. İçinin temizliği için bez ıslatılmalı ve önce duru su ile birlikte silmeniz gerekmektedir. Sonrasında spreyde bulunan amonyaklı su ile biraz püskürtülmeli ve süngerle birlikte siliniz. Dış tarafının temizliğini gerçekleştirebilmek içinse amonyaklı su püskürtülmeli ve birkaç dakika beklenmelidir. Sünger ile birlikte silinmeli ve özellikle de lekeli olan kısım daha dikkatli silinmeye başlanmalıdır. Silme işlemi bittiği zaman birkaç dakika boyunca bekleyin. Sonra ise ıslak bir bezle silinmeli ve oda içerisinde çantanın kuruması için beklenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.