Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

02.02.2019
23.952
Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Eve giren sürüngenler rahatsızlık vereceği için evdeki karıncaları çıkarmak ve girmesini önlemek için alacağınız önlemler hakkında bilgiler.

Eve Karıncaların Girmesini Önlemek

Ev içerisinde karıncaların olması ciddi bir problem olması nedeniyle bunun önlenmesi için insanlar arayışa girmektedir. Karıncalar her yerde olacağı için tedbir alınması gerekmektedir. Karıncalar yapısı gereği sadece alt katlarda görülmeyecek ve en üst katlarda bile görülebilir. Karıncaların evlere girdiği anlaşılması ile birlikte bir an önce tedbir almak önemlidir. Yoksa yuva yapacağı için daha büyük sorunlar oluşmasına neden olur. Karıncaların eve girmesini önlemek için şu yöntemler uygulanmalıdır.

 • Bulaşık bırakılmamalıdır;
 • Yüzey kısım sirke ile silinmelidir;
 • Çöp bırakılmamalı ve kutusunu sıkı kapatın;
 • Zemini sık sık süpürün;
 • Yiyecek kırıntıları bırakmayın;
 • Yiyeceklerinizi kapalı kaplarda saklamalısınız.

Karıncaların nereden geldiğini çok iyi gözlemlemek gerekmektedir. Bu sebeple de sürü halinde ve bir izi takip ederek hareket ettikleri için ilk olarak onların nereden evinize girdiğini önlemelisiniz. Fakat alçı ya da tahta koymanız sonucunda kemirecek ve içeriye girecektir.

İlaçlama yaptıracağınız gibi aynı zamanda da doğal yöntemlerle de önlem alabilirsiniz.

Pudra

 • Talk pudrası;
 • Tarçın.

Yaz mevsiminde insanların rahatsız olmasına neden zararsız karıncaları evinize girmesini önlemek için ilk öncelikle talk pudradan faydalanmanız önemli olacaktır. Bunun için yapacağınız ilk işlem karıncaların nereden çıktığını anladıktan sonra ise yapacağınız bir karışım onların kaçmasını sağlayacaktır. Evdeki karıncalarla başa çıkmak için ilk olarak yapacağınız işlem 1 yemek kaşığı talk (bebek) pudrası koyup üzerine 1 tatlı kaşığı miktarında tarçın eklenmelidir. Karıştırıldıktan sonra karıncaların evinize girdiği yere eşit miktarda dökmelisiniz. Karıncalar bunların kokusunu sevmediği için gelmeyecektir. Fakat onların tamamen evine girmesini engelleyecek olması sebebi ile, bu onları durdurmayacaktır.

Belirli aralıklarla açık olan ve girecek olduğunu düşündüğünüz yerlere az miktarda dökmeniz oldukça etkili olur.

Borik Asit

 • 1 tatlı kaşığı borik asit;
 • 1 su bardağı su;
 • Sprey şişesi.

Borik asit karıncalar için son derece etkili olması ile bilinmektedir. Evinizde hazırlayacak olduğunuz bir karışım sonucunda karıncalar evinize gelmekten vazgeçecektir. Aynı zamanda borik asit ile birlikte evinize girecek olan karıncaların ayaklarına bulaşacak olması sebebiyle karıncalar yuvalarına götürecektir. Borik asit son derece etkili olacak ve karıncaların yok olmasıyla sonuçlanacağı için çoğu kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak yapacağınız işlem 1 su bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında borik asit ekleyerek sprey şişesi içerisine koyun. Çalkaladıktan sonra karıncaların girmekte olduğu yerlere ve birbirinin izini sürecektir.

Maya

 • 1 yemek kaşığı kuru maya;
 • 1 yemek kaşığı yaş maya;
 • 1 çay bardağı su.

Yaş ve kuru maya ile yapacak olduğunuz mayanın karıncaların ilgisini yoğun olarak çekecektir. Bu sebeple de insanların her daim evlerine giren karıncaların yemek istediği için sizler yaş ve kuru mayayı birbirine karıştırmalısınız. Ardından ise üzerine bir miktar su koyun ve karıştırın daha sonradan ise bunu karıncaların yiyecekleri yerlere koymalısınız.

Karıncalar tarafından hazırlamış olduğunuz maya karışımını yedikleri an itibari ile birlikte bu maya karışımı karıncaların karnında şişecek olması nedeniyle yok olmalarını da çok etkili olarak sağlamış olacaktır.

Yumurta Karışımı

 • 3 tane yumurta;
 • 3 tane aynı boyutta patates;
 • 1 tatlı kaşığı borik asit.

Kabuklarını soymadan 3 tane yumurtayı ve aynı boyutlarda olan patatesleri bir kabın içerisine koymanız gerekmektedir. Kısık ateşte kaynatmanız gerekmektedir. Haşlanması ile birlikte Yumurtanın sadece sarısını alın. Ayrıca patatesleri soymalısınız. Yumurtanın sarısı ile patatesleri birbirine karıştırmalı ve püre haline getirmeniz gerekmektedir. İçerisine az miktarda borik asit koymalısınız ve karıştırıp karıncaların gelecek olduğu kısımlara koymanız gerekmektedir. Karıncalar her zaman için evinize yemek yemek amacıyla gelecektir. Yumurta ve patatesin kokusu onların ilgisini çekecektir. İçerisinde ise borik asit olması nedeniyle yediği zaman zehirlenecek ve yok olacaktır. Fakat evinde küçük çocuğu olanların çok dikkatli olması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.