Evdeki Yanık Kokusu Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

14.02.2019
4.445
Evdeki Yanık Kokusu Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Evdeki Yanık Kokusu Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Yangın sonrasında daire içerisinde çok ciddi bir yanık kokusu meydana gelir. Bu kokuyu yok etmek için yapmanız gerekenler hakkında bilgi.

Yanık Kokusu İçin Yapılması Gerekenler

Daire içerisinde yanma kokusu olduğunda kurtulmak için ilk yapılan odanın havalandırılması olmalıdır. İçerde bulunan kirli havanın dışarıya çıkarak temiz havanın girmesi için mutlaka camlar ve balkon kapısı açılarak içerinin havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Temiz havanın içeriye girmesiyle birlikte kokuda azalma olacaktır. Bunun dışında şu yöntemler yapılmalıdır:

 • Klimanın çalıştırılması;
 • Vantilatör çalıştırmak;
 • Odayı boşaltarak genel temizlik gerçekleştirilmesi.

Daire içerisine sinmiş olan kokunun çok rahatsız edici olması sebebiyle ve uzun bir süre gerekli işlemler gerçekleştirilmediğinde koku çıkmayacaktır. Yangın sonrasında hemen odanın boşaltılması gerekmektedir. Bu işlem gerçekleşirken ciddi bir koku olacağından bir maske kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca bilmeniz gerekiyor ki eşyaların boşaltılması sonrasında temiz havanın içeriye girip kötü kokuyu emmesi için bütün odaların ve dışa açılan pencereleri açarak temiz havanın içeriye girmesini sağlayın.

Nemli Ortam Yaratın

 • 5 tane büyük kova;
 • Kovaları dolduracak kadar kaynar su.

Odadan kokuyu çabuk çıkarabilmek için yapacağınız ilk işlem arasında kovaların içerisine sıcak su koymak olacaktır. Buhar sayesinde kokuyu emecek ve kısa zaman içerisinde çıkmasında etkili olur. Nemin kötü kokuları emecek olması sebebiyle yapacağınız ilk işlem yangın sonrasında cam ve kapıyı açarak odayı havalandırmalısınız. Biz tarifi verirken 5 tane kova dedik fakat ne kadar çok kova bulursanız o kadar daha etkili olacaktır. Kovaların içerisine kaynar su ile doldurmalısınız. Rahatsız edici kokunun olduğu odaya koyun ve bekletin.

Suyun soğuması ile birlikte tekrardan değiştirilmelidir. Bu işlemi koku çıkana kadar tekrar etmeniz gerekiyor.

Lavanta Suyu

 • 1 su bardağı lavanta;
 • 1 tane kova;
 • 5 litre su.

Nemin oda içerisinde bulunan kokuyu emecek olması sebebiyle kötü kokunun daha hızlı çıkmasında etkili olacak bir yöntemdir. Fakat lavanta gibi güzel kokuya sahip olan bitkilerin de suyun içerisine atılarak oda içerisinde nem oluşması sağlandığında hem kokuyu emecek hem de güzel bir kokuyu ortaya yayacaktır. Bunun için ilk öncelikle gerçekleştireceğiniz işlemler arasında aktardan lavanta almak olacaktır. Kurutulmuş lavanta ile suyu hazırlamak için 5 litre suyun içerisine 1 su bardağı miktarında eklemeniz gerekmektedir. Ne kadar çok nem oluşmasını sağlarsanız o kadar çabuk kötü kokuların ortadan kalkmasını sağlamış olacaksınız.

Bu nedenle de aynı ölçülere sahip olan kova içerisinde karışımı hazırlamalı ve oda içerisine koymalısınız. Suyun soğuması ile birlikte değiştirmeniz gerekmektedir.

Sirkeli Su

 • 1 litre sirke;
 • 4 litre su;
 • 1 tane büyük kova.

Sirkenin çok çabuk etki edecek olması nedeniyle bir diğer yöntem olarak kullanabilirsiniz. Fakat sirkenin bazı insanlar için hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Böylesi bir durumda ise insanlarımız tarafından genellikle sirke tercih edilmemektedir. Fakat söylemek isteriz ki sirke her zaman için en çabuk ve hızlı kötü kokuların çıkmasını sağlamakta olan bir yöntem olarak biliniyor. Bu işlem için yapacağınız yöntem öncelikle sizlerin herhangi bir sirkeyi alarak kova içerisine koymak olacaktır. Üzerine 4 litre kaynamış su eklemeli ve karıştırmalısınız. Yangın kokusunun sinmiş olduğu odanın kapısını açarak ortamı terk etmeniz gerekmektedir. 12 saat sonrasında koku büyük oranda çıkmış olur.

Amonyak

 • 5 yemek kaşığı amonyak;
 • 3 litre su;
 •  Mikro fiber bez.

Kokunun eşyalara da sinmesi sebebiyle bu kokuları çıkarmak için gerçekleştireceğiniz ilk yöntem arasında kokunun büyük oranda çıkması için havalandırma ve odayı nemlendirip kokudan kurtulmalısınız. Daha sonradan ise evin genel temizliğini gerçekleştirme sonrasında bir kova içerisine amonyak konulmalıdır. Karıştırılmasının ardından ilk öncelikle yangın sonrasında kalan eşyalarınızın üzerinde ki kokuyu çıkarmak için mikro fiber bez kova içerisinde ki amonyaklı suya batırılmalı ve eşyalarınız silinmelidir. Böylelikle eşyalarınızın üzerinde bulunan kötü kokuyu emecek olduğundan kötü kokudan da kurtulmuş olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.