Eyeliner Lekesini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

05.12.2018
6.896
Eyeliner Lekesini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Eyeliner Lekesini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Eyeliner ya da diğer makyaj malzemelerinin kıyafet veya halı gibi eşyalarınıza bulaşması durumunda çıkarmak için uygulamanız gereken püf noktaları.

Renkli Kıyafetten Eyeliner Lekesini Çıkarma

 • Pamuk;
 • 1 su bardağı misel su;
 • Deterjan;
 • Su.

Eyeliner ve diğer makyaj malzemelerinin kıyafetlere bulaşması halinde normal çamaşır makinesinde yıkarsanız, lekenin çıkmadığını göreceksiniz. Bulaştığı zaman yapmanız gereken makyaj temizleme de etkili olan misel su kullanarak lekeyi kıyafetlerinizden çıkarmak olacaktır. Bunun için öncelikle yapacağınız işlem yukarıda ki malzemeleri bulundurmanız olacaktır. Bayanların yaptığı makyajları kolaylıkla çıkarması ve gözenekleri temizlemesi için misel su tavsiye edilmektedir. Bu suyun aynı zamanda da kıyafetlerinize bulaşması halinde de kullanabilirsiniz. Renkli kıyafetlere de uygulanması durumunda lekeyi çıkarırken kıyafetin renginde solma yapmayacak olması nedeniyle güvenerek kullanabilirsiniz.

Pamuk üzerine ya da makyaj çıkarma için özel üretilmiş pamuklu pedler üzerine bir miktar misel su dökülmelidir. Lekenin olduğu bölgeye sadece uygulamalısınız.

Lekenin dağılmasını önlemek amacıyla tampon yaparak uygulamanız daha etkili bir sonuç verecektir. Leke üzerine bastırılmalı ve bir dakika beklendikten sonra kaldırıp, tekrardan bastırmalısınız. Bu işlem eyeliner lekesinin hızla kıyafetleriniz üzerinden çıkmasını sağlayacaktır. Fakat koyu renkli olan eyelinerin tamamen çıkmaması halinde ise sadece kıyafetinize bulaştığı alanı elinize alarak suyun altına tutup ıslatın. Sonrasında sıvı bulaşık deterjanı dökerek yıkamalısınız. Elde yıkamak istemeyen misel suyla yaptığı işlem sonrasında çamaşır makinesine kıyafetini atarak yıkamalıdır.

Beyaz Renkli Giysiden Eyeliner Lekesini Çıkarma

 • Amonyak;
 • Pamuk;
 • Sünger;
 • Deterjan;
 • Ilık su.

Renkli kıyafetlerden eyeliner lekesini çıkarmak daha zahmetli bir işlemdir. Fakat beyaz renkte olan bir giysinize bulaşan lekeyi temizlemek ise daha kolay ve zahmetsiz bir işlem olmaktadır. Lekenin yayılmaması için çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Leke üzerine amonyak dökülerek beklenmeli ve ılık suyla nemlendirdiğiniz sünger ilk öncelikle tampon yapılarak lekenin çıkmasını sağlamalısınız. Bu işlemi yaparken lekenin çıkması amacıyla ovalamanız geniş bir alana yayılmasına neden olur. Lekenin kısa bir süre sonra tampon yaptığınız için azaldığını göreceksiniz. Bir kabın içerisine ılık su ve sıvı deterjan koyup köpürtmeli sonra ise lekenin üzerinde olan kısmı süngeri deterjanlı suya batırıp silin. Birkaç dakika sonra ise lekenin tamamının çıktığını ya da çok az kaldığını göreceksiniz. Çeşme suyunda sadece lekeli bölge ıslatılmalı ve üzerine sıvı deterjan dökülerek yıkamaya başlayın. Leke tamamen çıkacaktır. Durulamalı ve giysinizi asarak ıslattığınız bölgenin kurumasını sağlamalısınız.

Amonyak asla renkli kıyafetlere uygulanmamalıdır. Aksi takdirde renkli kıyafetlerin renginde açılmaların olmasına neden olacaktır.

Halıdan Eyeliner Lekesini Çıkarma

 • Bulaşık deterjanı;
 • Sünger;
 • Ilık su;
 • Bez.

Halıya bulaşmış eyeliner lekesini çıkarmanın en kolay yolunun bulaşık deterjanı ve ılık su olacağını unutmamalısınız. Yün olması sebebiyle temizlenmesi daha kolay olmaktadır. Bir kabın içerisine ılık su konularak içerisine bir miktar sıvı deterjan koyun ve karıştırın. Deterjanın tamamen erimesi önemlidir. Suyun köpürmesi ile birlikte sünger yaptığınız karışıma bastırılarak ıslatılmalıdır. Süngerin ıslatılması ile birlikte en önemli püf noktalarından bir tanesi hemen bastırıp ovmak değildir. Bu şekilde bir temizleme yöntemi yanlış olacağından, lekenin daha da genişlemesine ve yayılmasına neden olur. Öncelikle süngeri bastırın ve kaldırın. Böylelikle lekeli bölge ıslanacaktır. Sonrasında çok geniş bir yayılmamasına dikkat ederek bastırıp ovmalısınız. Eyeliner lekelerinin çıkması zor ve inatçı bir leke olacağından mutlaka lekeli alanın daha sonrasında normal suyla silinmesi ile birlikte birkaç defa bu işlemi uygulamanız ile birlikte gerek eyeline lekesinin gerek diğer makyaj izlerinin halıdan kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Duvardan Eyeliner Lekesi Çıkarma

 • 1 yemek kaşığı amonyak;
 • 1 su bardağı su;
 • Deterjan;
 • Sünger;
 • Bez.

Yanlışlıkla makyaj yaparken ya da çocuğunuzun oynarken eyeliner duvara sürülmesi ve lekenin olması halinde iz kalmadan ve yayılmadan temizliğini yapmanız önemlidir. Bunun için öncelikle yapacağınız ilk işlemin bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı miktarında amonyak dökmek ve üzerine ılık su ekleyip karıştırmak olacaktır. Süngeri bu karışımın içerisine batırmalı ve duvarınıza tampon yaparak çıkarmaya çalışmalısınız. Tampon yapmadan silerek çıkarmaya çalışmanız halinde lekenin yayılmasına neden olur. Büyük oranda lekenin azaldığını gördüğünüzde ılık su ve deterjan ile birlikte yapacağınız süngeri tekrardan deterjanlı suya batırmak ve duvarınızı silmek olacaktır. İşlemle birlikte leke çıkacaktır. Kuru bezle duvarınızı silerek lekeden kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.