Fayanstaki Pas Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

09.07.2017
7.102
Fayanstaki Pas Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Fayanslarımız gün içerisinde en çok suya maruz kalan yerlerdir. Bu durumda kolayca paslanabilir ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilirler. Peki pas lekesi fayanstan nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Fayanstaki Pas Lekeleri

 

Evimizin bir çok alanında kullandığımız fayans döşemeler genellikle suya maruz kalan yerlerde tercih edilir. Uzun süre dayanıklı olmasına karşın su ile fazla teması halinde paslanma belirtileri gösterebilir. Pas lekesi en zor lekelerden biridir. Yüzey üzerinde kalın bir tabaka oluşturur ve temizlenirken çok fazla efor sarf ettirir. Ancak bu lekeleri temizlerken doğru yöntemleri uyguladığınızda kolayca temizlenebileceğini göreceksiniz. Fayans üzerindeki lekeler nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. İşte pratik yöntemleri…

Pas lekesi asitler sebebiyle oluşmuş olsa da ancak asidik çözeltilerle yüzeyden uzaklaştırılabilir. Bu tabakayı fayansınızdan sökebilmek için asitlerden yararlanmanız gerekecektir. Sıradan deterjanlar veya yağ çözücüler bu lekelerde fayda etmeyecektir.

Fayanstaki pas lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız burada anlatacaklarımız işinize yarayacaktır. Bu yüzeyleri temizlerken fazla yorulmamanız için tavsiyelerimize kulak vermeniz gerekmektedir. Gelin bu yöntemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım…

Limon suyu ile çıkarma

Bu lekelerle başınız dertte ise en basit ve işe yarar yöntem limon suyudur. Asidik yapısıyla özellikle çok kalın olmayan tabakaları kolaylıkla yüzeyden söküp atacaktır. Mutfağınızda veya banyonuzda çeşitli sebeplerden kaynaklanan bu izler mevcutsa işe limon suyu ile başlayabilirsiniz. Eğer bu yöntemi bu lekeler henüz yeni oluşmaya başlamışken uygularsanız işe yarama olasılığı daha yüksektir. Limon suyu ile bu lekeler yüzeyden kolayca çıkar.

 

Mutfaktaki veya banyodaki fayanslarınız bu lekeler yüzünden kötü görünüyorsa asitli çözeltiler ile bu kötü görüntüden kurtulabilirsiniz. Ancak bu çözeltileri uygularken cildinizi, solunum yollarınızı ve gözlerinizi korumalısınız.

Lekeler üzerine Biraz limon suyunu uygulayın ve en az 10 dakika beklemeye bırakın. Bu süre zarfı içerisinde asit molekülleri bu tabakayı etkisiz hale getirip yüzeyden uzaklaştıracaktır. Ardından sert kıllı bir fırça ile fırçalama işlemine geçebilirsiniz. Bu işlemi lekenin tamamı yüzeyi terk edene kadar tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede bu zorlu leke kolayca çıkarılır.

Diş macunu

Kulağa biraz garip gelebilir ama bu lekeleri çıkarmada en etkili yöntemlerden biri de diş macunudur. Tabakayı kolayca yumuşatır ve yüzeyden söküp atar. Bir miktar diş macununu yüzeye uyguladıktan sonra sert kıllı bir fırçayla fırçalayınız. Fırçalama işlemi bittiğinde su ve sabunla temizleme işlemini sonlandırın ve yeni gibi parlak fayanslarınıza merhaba deyin.

Sirke

Sirke yüksek dozda asit içeren bir maddedir. Bu madde bir çok lekeyi çıkardığı gibi pas lekelerinde de oldukça etkilidir. Sirkedeki asit lekeyi inceltmeye ve hafifletmeye faydalı olacaktır. Leke üzerine uyguladıktan sonra temiz bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır.

Gaz yağı

Diğer adı kerosin olan bu madde yer ve duvardaki fayans yüzeylerden bu lekeleri çıkarmanın en etkili yoludur. Bu madde tabakayı kolayca yüzeyden söküp atmanızı sağlayacaktır. Bu yöntem ile yüzeye kesinlikle zarar vermeden ideal temizliğe ulaşabilirsiniz. Bir miktar gaz yağını sprey şişesine dökün ve leke üzerine püskürtün. Ardından birkaç saat bekletin ve fırça yardımıyla lekeyi yüzeyden uzaklaştırın.

Boraks

Boraks en etkili asidik çözeltilerden biridir. Bir miktar boraksı su ile karışım haline getirin ve doğrudan lekeler üzerine uygulayın. Bu lekelerin yumuşamasını ve yüzeyden akıp gitmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi uygularken ellerinizi ve solunum yollarınızı korumak için eldiven ve maske kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

YORUMLAR

  1. BÜNYAMİN dedi ki:

    Limon suyu ve diş macununu denedim sonuç mükemmel

    1. Zeynep pa dedi ki:

      Bende denedim şimdi ama yeni cıkmış olan pas lekesinde faydalı oldu senelerce duran Bi pas lekesi vardı o hiç cıkmadı Aceba ona ne yapsam?