Gardıroptaki Kötü Kokuların Nedeni ve Engellenmesi?

27.01.2019
5.936
Gardıroptaki Kötü Kokuların Nedeni ve Engellenmesi?

Gardıroptaki Kötü Kokuların Nedeni ve Engellenmesi?

Gardırop içerisindeki kötü kokular zamanla giysilere de sinecek olması nedeniyle kokuyu kolaylıkla çıkarma yöntemleri hakkında bilgiler.

Gardıroptaki Kötü Kokuların Nedeni

Dolaplardaki kötü kokuların giderilmesi için neden kaynaklandığını ilk olarak bilmek gerekmektedir. Bazı kötü kokuların nedenleri arasında içinde bulunan giysilerden kaynaklı olacağı gibi, aynı zamanda da dolabın kendisinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle kokuyu gidermek için ilk olarak neden olduğunu anlamak gerekmektedir. Bu kokular sıklıkla aşağıda bulunan nedenlerden dolayı oluşmaktadır:

 • Nem;
 • Sigara kokusu;
 • Kirli kıyafetler;
 • Eşyaların çok uzun süre durması;
 • Mobilyanın yeni olması.

Dolap içerisine koymuş olduğunuz giysilerin sürekli olarak ıslak olması durumunda dolap içerisinde havasız kalarak kuruması ile birlikte küflenme olacağı için kötü kokunun etrafa yayılmasına neden olur. Bu nedenle de dolap içerisine ıslak olan herhangi bir giysinizi koymamanız önerilmektedir. Ayrıca koku gelmesi ile birlikte giysilerinizden geldiğini anlamanız durumunda hemen giysilerinizi çıkarmalısınız. Giysilerinizi çıkardıktan sonra ise dolap kapılarını açık bırakıp bir süreliğine havalandırmanız önemli olacaktır. Küf kokusu algılamanız sonucunda, bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Bu daha çok nemli bir giysinin dolap içerisinde unutulması ile gerçekleşecektir.

Bu sebeple de koku giysilerinize sinmesi halinde asla o kıyafetleri giyinmemeli ve yıkamalı, dolabın temizliği yapılarak kokunun tamamen çıktığına emin olursanız giyinmelisiniz.

Dolaptaki Kokunun Giderilmesi

Kötü kokunun oluşmasında birçok neden sıraladık. Kirli giysilerinizi asla dolaba koymamalısınız her zaman temiz giysileriniz olmalıdır. Dolap kapılarını kapattığınız için havasız kalacak olması sebebiyle kirli giysileriniz koku yapacak, bakteri üretmesine neden olacaktır. Kokuların giderilmesi için evinizde şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Limon kabuğu;
 • Ağzı açık boş parfüm şişeleri;
 • Sabunlar;
 • Çay poşetleri;
 • Kahve çekirdekleri.

Dolap kapaklarını açarak havalandırmak, dolap içerisinde giyilmiş çorap, atlet ya da sutyen unutulmaması ve en önemlisi nemli giysilerinizi koymamanız gerekmektedir. Yeni alınmış bir dolap her zaman için koku yapar. Bu sebeple de halk arasında sıklıkla dolaptaki kokuların emilmesi için kullanılacak yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Aşağıda yazmış olduğumuz yöntemler ile birlikte yeni alınan dolaplarda oluşan kimyasal kokunun yayılarak sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz.

Kömür

Hoş olmayan ve insanları rahatsız edecek olan kokunun giderilmesinde kömür son derece etkili olması ile bilinmektedir. Bu sebeple bir bez torba içerisine bir miktar kömür koymalı ve kokunun dolaptan çıkması amacıyla dolap içerisine konulması gerekmektedir. Şayet bez torba içerisine koymuş olduğunuz kömürün ezerek koymanız durumunda ve keten bir bez torba olması halinde daha hızla etki edecektir.

Ayrıca gardırop içerisinde bulunan her rafa küçük bir keten torba içerisinde ezilmiş kömürleri koymanız durumunda daha etkili olacaktır.

Sirke Çözeltisi

 • 1 litre su;
 • 1 çay bardağı sirke;

Dolap içerisine sinmiş olan kötü kokuyu çıkarabilmek için yapacağınız işlem ilk öncelikle neden kaynaklandığını bulmak olacaktır. Fakat bulsanız bile bu kötü kokunun sinmesi sebebi ile uzun bir süre dolap içerisinde kalacaktır. Bu sebeple de dolaptan kötü kokuyu çıkarmak için yapacak olduğunuz ilk işlem bütün giysilerinizi dolaptan tek tek çıkarmak olacaktır. Daha sonradan ise dolabın en uç köşelerine kadar hazırlayacak olduğunuz sirkeli su ile silmek olacaktır. Her zaman beyaz ve maya içermeyen bir sirke ile çözeltiyi hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için 1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı sirke ekleyin. Karıştırdıktan sonra yumuşak bir bezle ıslatın fazlalığını sıkın ve dolabın her köşesini silmelisiniz.

Durulama işlemi gerçekleştirilmemeli ve her iki saatte bir bu çözelti ile birlikte silmeniz sonucunda kısa sürede kötü kokudan kurtulmuş olacaksınız.

Tuzlu Çözelti

 • 3 yemek kaşığı sofra tuzu;
 • 500 gram kaynar su.

Tuzlu çözelti de kokunun emilmesinde etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Şayet kokunun nedeni giysilerinizden gelmiyorsa ve dolabın kendisinden geliyorsa sinmiş kokuyu emmesi için ilk olarak yapacağınız işlemler arasında olmaktadır. Soğuk suyun içerisinde tuz erimeyecek olması nedeniyle mutlaka kaynar suya tuz atmalı ve karıştırıp eritmelisiniz. Suyun soğuması beklenmeli ve yünden yapılmış bir havlunun bu çözelti içerisine batırılması sonrasında fazla su tamamen sıkılmalıdır. Havluyu kaldırdığınız zaman su damlamaması önemlidir. Çözeltiye batırmış olduğunuz havluyu dolabınızın içerisine atın ve kapaklarını asla kapatmayın. Havlu her kuruduğu zaman ortalama 3 saatte bir tekrardan çözelti içerisine batırıp asmanız gerekmektedir. Böylelikle kısa süre içerisinde kötü koku ortadan kalkacaktır.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu kötü kokunun emilmesi için dolap içerisine koyacağınız ve etkili olacak yöntem olmaktadır. Kabartma tozu cam kase içerisine konularak üzerine ılık su ekleyip karıştırın ve çözelti hazırlayın. Dolabınız içerisinde boş olan ve dökülmeyecek bir yere koyun. Her gün değiştirmenizde fayda olacaktır. Aynı işlemi çamaşır sodası ile de yapabilir ve kokunun emilmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.