Gelinlik Nasıl Temizlenir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

25.02.2019
6.393
Gelinlik Nasıl Temizlenir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

En mutlu gününüzde giydiğiniz ve kirlenen gelinliğe zarar vermeden yıkamanız için evinizde yapmanız gerekenler ve püf noktaları hakkında genel bilgiler.

Gelinlik Yıkamanın Püf Noktaları

Gelinlik çok hassas bir kumaştan dikildiği gibi aynı zamanda da çok incedir. Yapacak olduğunuz en ufak bir yanlış ya da kalitesiz malzemeler kullanarak temizliğini gerçekleştirmeniz durumunda gelinlik deforme olacaktır. Bu nedenle de her zaman gelinliğin üzerinde bulunan lekeye uygun olarak temizliğinin gerçekleştirilmesi önemlidir. Aşağıda yazmış olduğumuz ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

 • Gelinliğin etek kısmının yıkanması için her zaman elde yıkayın. Makineye atmanız ile birlikte deforme olmasına neden olabilir;
 • Kirlenmiş etek kısmını çamaşır deterjanı ve ılık su ile yıkayın;
 • Temizliğine başlamadan önce bir fırça ile tozlarını almalısınız;
 • Hazırladığınız deterjanlı suya gelinliği batırmalı ve asla elde yıkarken zarar vermemelisiniz.

El ile yıkamak yerine her zaman için bez ya da sünger kullanmak çok etkili olur. Evde yıkarken gelinliği kaynamış su ile yıkanmamalıdır. Kaynamış su kumaşa zarar verecektir. Bezle silecek olanların mutlaka mikrofiber tarzında yumuşak bir bez kullanarak gerçekleştirmeleri önemlidir.

Deterjanla Yıkanması

 • 1 çay bardağı jel çamaşır deterjanı;
 • Büyük bir leğen;
 • Ilık su;
 • Fırça, mikro fiber bez ya da sünger.

Toz deterjan kullanılması asla önerilmemektedir. Kaliteli olan ve kumaşın türüne uygun olarak üretilmiş jel deterjanları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. İlk olarak giyilmiş bir gelinliğin üzerinde bulunan tozları almak için fırçalamalısınız. Diğer kıyafetlerde sert kılları olan fırçalar ile fırçalamanız öneriliyorken, gelinlik için bu önerilmemektedir. Yumuşak kıllara sahip olan fırça ile fırçalanmalıdır. Büyük bir leğen içerisine ılık su konulmalı ve içerisine jel deterjan konulup karıştırın. Fırçaladığınız ve tozunu aldığınız gelinliği içerisine batırın. 3 saat boyunca bekletmelisiniz. Çıkardıktan sonra düz bir zemine katlanmayacak şekilde koymalı ve sünger ya da yumuşak bir bez ile birlikte silmelisiniz. Silme işlemi sırasında çok yavaş hareketler yapın ve kumaşa zarar vermeyin en sonunda ise gelinliğin en üst kısmından başlayarak durulama işlemini bol çeşme suyu altında gerçekleştirmelisiniz.

Kurulama işlemi için bir askı yardımıyla yüksek bir yere asmalısınız. Oda sıcaklığında kendiliğinden kurumalıdır.

Ter Lekelerini Çıkarmak

 • 250 gram tuz;
 • 1 kova ılık su;
 • 1 çay bardağı jel çamaşır deterjanı;
 • Büyük leğen;
 • Fırça, yumuşak bez ya da sünger.

Düğün sırasında gelinin terlemesi nedeniyle sarı bir leke terleme sebebiyle beyaz gelinlik üzerinde görülmektedir. Genel temizliğini gerçekleştirirken ter lekeleri çıkmayacağı için hassas kumaşın zarar görmeden yıkanması için mutlaka yukarıda vermiş olduğumuz malzemeler ile birlikte ilk olarak ter lekesinin çıkarması için işlem uygulanmalı ve sonrasında genel temizliği elde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gelinliğin üzerinde bulunan tozların çıkması için yumuşak kıllara sahip olan bir fırça ile birlikte fırçalamalısınız. Ilık su ile doldurmuş olduğunuz büyük bir leğen içerisine ılık su konularak içerisine 250 gram miktarında tuz eklenmelidir. Karıştırılarak tuzun erimesi sağlanır ve gelinlik içerisine bastırılmalıdır. 3 saat boyunca bekletmelidir.

Çıkardıktan sonra ise düz bir zemine konulmalı ve nemli bir bezle silinmelidir. Ardından ise yukarı kısımda yazmış olduğumuz genel temizliği gerçekleştirilmelidir.

Gelinliği Kurutma ve Ütüleme

Gelinliğin zarar görmemesi için ilk olarak dikkatli ve hassas hareketler ile birlikte kurutulmalıdır. Sonrasında ise kuruması için öncelikle askı yardımıyla yüksek bir yere asılmalı ve üzerinde bulunan suyu kendiliğinden süzülmelidir. Gelinlik hassas bir kumaştan yapılması nedeniyle kesinlikle sıkarak suyun çıkması sağlanmamalıdır. Beyaz gelinliğin kurutma işlemi için asla herhangi bir ısıtıcı ya da güneş ışığından faydalanması halinde kumaşın sararmasına neden olur. Deforme olmaması için her daim sentetik kumaşın askı ile birlikte suyun fazlalığının akmasının ardından oda sıcaklığı içerisinde kurutulmasına dikkat edilmelidir.

Evde yıkamış olduğunuz gelinlik kuruduktan sonra ütülenmesi gerekmektedir. Kumaş kırışacak olduğundan düzleştirmek için mutlaka sizler yeni ya da temiz bir ütü kullanmanız gerekmektedir. Her zaman için gelinliğin üretilen kumaş türünü bilmelidir. Kullanım talimatı olmaması durumunda ise ütünün sıcaklığını düşük dereceye getirmelisiniz. Ütünün eski ve çok kullanılmış olması durumunda gelinlik üzerinde iz bırakmasına neden olacaktır. İlk olarak korse ve manşon kısımlarını yıkamanız gerekiyor. Etek kısmı sert olması ve kat kat kumaştan yapılması nedeniyle en son ütülenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.