Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı

03.06.2020
7.020
Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı

Genital bölge enfeksiyonları,kısırlığa kadar giden iç organ hastalıklarına yol açabilir.Peki biz bu enfeksiyondan kurtulmak yada yakalanmamak için neler yapmalıyız?

Genital bölge temizliği hem sağlık hemde kozmetik açılardan önemli bir konudur.Bu bölgenin yapısı gereği,yapılacak olan işlemler,hijyenli bir şekilde yapılmaz ise:koku,kaşınma,tahriş olma ve ve yanma gibi istenmeyen sorunlarıda beraberinde getirir.Konu hakkındaki güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Pamuklu İç Çamaşırı Tercih Edin

Terlemeleri engellemek için 100/100 pamuklu iç çamaşırı tercih edin.Pamuklu iç çamaşırı tercih ettiğiniz zaman,genital bölgeniz rahat bir şekilde hava alabilmektedir.Hava aldığı zaman ise herhangi bir koku yanma gibi problemler ile karşılaşmayacaksınız.Tercih ettiğiniz pamuklu iç çamaşırı gibi giyeceğiniz pantolon veya eşofman geniş olması önemli bir konudur.

İyice Kurulayın

Banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlardan sonra mutlaka kurulayın.Hatta deniz ve havuz gibi aktivitelerde kuru yada nemli kıyafetle uzun süre oturmanız enfeksiyon riskini arttıracaktır.

Tuvalet kullanımı Sonrası Mutlaka Kurulayın

Günlük yaşantımızda gün içinde defalarca tuvalet ihtiyacımızı gideririz.Bu tuvalet ihtiyacımızı giderdiğimiz zamanlardan sonra,genital bölge kuruluğuna mutlaka dikkat etmeliyiz.Tuvalette tahareti mutlaka bol su ile yapmalı ve güzelce kurutmalıyız.Buda koku ve kaşıntı gibi istenmeyen rahatsızları önleyecektir.

Adet Dönemi

Adet dönemleri her kadın için kolay geçtiği söylenemez.Bu adet dönemi boyunca kaşıntı,koku,kabarma gibi rahatsızları önlemek için,ped değişimi sık bir şekilde yapılmalıdır.Kullanılacak olan pedin kokusuz ve irrittan maddeler içermemesi önemli bir konudur. Genital bölgeniz için asla pudra,deodorant ve parfüm kullanmayınız.

genital bölge temizliği nasıl yapılmalıdır

Genital Bölge Bakımı

Bildiğimiz üzere genital bölgenin tıraşı,sir,ağda,tüy dökücü,jilet,lazer epilasyon gibi bir çok yöntemle yapılmaktadır. Genital bölge temizliği sık sık yapılmalıdır.Bildiğiniz gibi tüyler uzadıkça terleme ve koku yapmaktadır.Kokunun oluşmaması için tüylerin çok fazla uzamadan temizlenmesi gerekmektedir.

Cinsel İlişki Sonrası Temizliği

Cinsel ilişki sonrası genital bölgede oluşan meni ve ter genital bölgeden gelen vücut salgıları bakteriler için uygun bir ortam hazırlar.Bu yüzden her ilişki yada mastürbasyon sonrası genital bölge bol su ile yada genital bölge temizleyicileri ile yıkanmalıdır.Böle durumlarda genital bölge temizliğinden sonra mümkün ise bir fön makinesi ile bölge kurutulabilir.Fön makinesi ile yaptığınız kurulama sizi oluşacak bakteriyel ve mantar enfeksiyonundan sizi koruyacaktır.

Beslenmenin Genital Bölgedeki Etkileri

Direnci düşük olan kadınlarda vajinal enfeksiyonlar çok sık görülmektedir.Özellikle meyve,sebze ve vitamin bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi oldukça önemlidir.Yoğurt,süt,kefir gibi yiyecek ve içecekler vajinal flora dengesini sağlamaya  yardımcı olan besinlerdendir.Fazla yağlı ve kalorili beslenme önerilmez.Örneğin şeker hastaları ve diyabet hastalarında mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.