Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

24.03.2023
2.041
Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta, güzelliği, parlaklığı ve değeri ile her zaman kadınların en sevdiği mücevherler arasında yer alır. Bu nedenle pırlantaları kombinlemek, doğru şekilde yapılması durumunda oldukça etkileyici bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir. Bir pırlanta kombini oluştururken, bazı temel kuralların takip edilmesi önemlidir. Klasik bir pırlanta kolye veya küpe, şık bir elbise ile çok iyi uyum sağlayabilir. Pırlantaların kendileri çok dikkat çekici olduğundan, aşırı abartılı veya çok sayıda pırlanta takıları kullanmak yerine daha sade ve tek başına bir kullanım oldukça şık bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Pırlanta takı diğer renkli takılar ile kullanılacaksa uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Altın, gümüş veya elmas takılarınız ile renk uyumu yakalandığında zarif ve estetik bir görünüm sunar. Pırlantalar farklı kesimlerde bulunur ve bu kesimler birçok farklı tarz yaratmak için kullanılabilir. Örneğin yuvarlak kesimli bir pırlanta klasik ve zarif bir görünüm sağlarken prenses kesim adı verilen tasarım daha modern ve cesur bir tarz yaratır. Pırlanta takılarınızı kullanacağınız ortam da seçim yapmanız da belirleyici bir durumdur. Büyük veya daha dikkat çekici takılar özellikle özel geceler için uygundur. Daha küçük veya daha zarif pırlanta takıları ise günlük kullanım için daha idealdir.

Gerçek Pırlantayı Anlamanın Yolları

Gerçek bir pırlanta, yapısı ve özellikleri itibariyle sahtelerinden ayırt edilebilir. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar göz önünde bulundurulduğunda güvenle gerçek bir pırlanta takı satın alabilir ve keyifle kullanabilirsiniz.

Öncelikle gerçek bir pırlanta ışığı yansıtır ve bu yansıma çok parlak olmalıdır. Yansıtılan ışıkta renkli ışınlar oluşur ve pırlanta rengârenk parlar. Bu oldukça ayırt edici bir özelliktir. Ayrıca gerçek pırlantalar genellikle renksizdir veya çok hafif bir rengi vardır. Bu renk, pırlantanın “renk derecesi” olarak adlandırılır ve D (en iyi) ile Z (en kötü) arasında bir skalada ölçülür. D, en saf ve renksiz pırlanta derecesidir. Derecelendirme pırlanta seçiminde oldukça büyük önem taşır. Renk derecesinin yanı sıra berraklık derecesi de pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Gerçek bir pırlanta yüzeyindeki çizikler veya diğer kusurlar nedeniyle içinden geçen ışığı engellemez. Bu berraklık “berraklık derecesi” olarak adlandırılır ve FL (en iyi) ile I3 (en kötü) arasında bir skalada ölçülür. FL, en berrak pırlanta derecesidir. Pırlantalar doğal bir elmas formu olduğu için son derece serttirler. Bu nedenle, gerçek bir pırlantayı çizemezsiniz veya kolayca çatlatamazsınız.
Pırlantanın doğruluğu, güvenilir bir üçüncü taraf laboratuvarı tarafından verilen bir sertifika ile doğrulanabilir. Bu sertifika, pırlantanın özelliklerini doğrular ve onun gerçek bir pırlanta olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Pırlanta Fiyatları

Pırlanta takıları herhangi bir stil veya durum için mükemmeldir ve her zaman şık ve zarif bir görünüm sunarlar bu yüzden hemen her kadın tarafından beğenilerek kullanılırlar. Pırlanta dünya genelinde en değerli taşlar arasında yer alır ve nadir bulunması, zor işlenmesi ve yüksek talep nedeniyle oldukça değerli bir mücevherdir. Pırlanta fiyatları taşın özelliklerine (karakteristikleri), ağırlığına (karat), kesimine, berraklığına ve rengine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, pırlantanın aldığı sertifika da fiyatını etkileyebilir. GIA gibi saygın sertifikasyon kuruluşları tarafından verilen sertifikalar, pırlanta için doğru bir değerlendirme yapılmasına yardımcı olur ve fiyat farklılıklarına sebep olabilir. Pırlanta alırken taşın niteliklerine ve fiyatına dikkat etmek önemlidir. Pırlanta fiyatları geniş bir aralıkta değişebilir ve bu nedenle her bütçeye uygun pırlanta takıları bulunabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.