Gıda Boyası Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

06.07.2017
7.203
Gıda Boyası Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Renkli kurabiyeleri herkes çok sever. Ancak bunları yaparken kullandığımız gıda boyası elden bir hayli zor çıkar. Peki bu lekeleri çıkarmanın yolları nelerdir? İşte pratik yöntemleri ve kullanılacak malzemeler.

Gıda boyası lekesi

Son zamanlarda her eve giren gıda boyası renkli kurabiyeler ve pasta süslemelerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak bu renkli boyalar elimizde istenmeyen lekelere sebep olur. Bu lekeler özellikle ellerimizden oldukça zor çıkar. Ancak evdeki malzemelerle bu lekeler aslında kolayca ellerimizden çıkar. Doğru yöntemleri uygulayarak bu lekelerden kurtulmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Bu lekeleri önlemek için basit önlemler alabileceğinizi unutmayın.

Bu boya lekesi elden çıkarılması oldukça güç lekelerdendir. Ancak birkaç basit yöntem ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Asidik çözeltiler bu lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu çözeltilerin cildinize alerji yapabileceğini veya tahriş edebileceğini unutmayınız.

 

Bu lekeler nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Her evde bulunabilecek günlük hayatımızda kullandığımız malzemelerle bu lekelere veda edebilirsiniz. Öncelikle bu lekelere maruz kalmamak için mutlaka eldiven kullanınız. Çünkü bu boya maddeleri aynı zamanda cildinizde alerjiye de yol açabilir. Bu tip durumları önlemek için önlem almayı ihmal etmemelisiniz.

Diş macunu ile çıkarma

Gıda boyası lekeleri için en pratik ve etkili çözüm diş macunudur. Bu yöntem ile cildinize zarar vermeden bu lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu yöntem her evde bulunan jel olmayan diş macunlarıyla uygulanır. Yüksek miktarda florür içeren diş macunları bu lekelerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlar. Her cilt tipindeki kişi bu yöntemi rahatlıkla uygulayabilir.

Florür genellikle diş macunlarında bulunan ve dişlerimizi beyazlatmaya yarayan bir kimyasaldır. Aynı zamanda ciltteki boya lekeleri için de çok etkili bir maddedir. Bu madde ile cildinize zarar vermeden lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamadan önce su ve sabunla lekeyi çıkarabildiğiniz kadar çıkarın. Bu işlemi ılık su ve bol köpüren bir sabunla yaparsanız işiniz kolaylaşacaktır. Ayrıca antibakteriyel bir sabun kullanmanız da lekenin cildinizi kolay terk etmesini sağlayacaktır. Yıkama işlemi bittikten sonra diş macunu ile müdahaleye geçebiliriz. Boyanın kolay çıkabilmesi için dikkat edeceğiniz bir nokta da cildinizi kesinlikle kurutmayın ve nemli tutun. Jel olmayan beyaz hatta mümkünse içeriğinde karbonat bulunan veya karbonat etkili bir diş macunu satın alın. Diş macununu elinize sıkın ve uvuşturarak iyice yedirin. Ardından durulayabilirsiniz.

Alkol ile çıkarma

Hassas cilt tipleri için pek tavsiye etmesek de alkol bu boyaları ciltten uzaklaştırmada en etkili yöntemdir. Saf alkolü cildinize pamuk yardımıyla uygulamanız bu izlerden kurtulmanızda etkili olacaktır. Ancak bu yöntemi kesinlikle küçük çocuklar için veya hassas ciltli kişiler için tavsiye etmiyoruz. Alerji veya tahriş ihtimali olan bir yöntemdir. Ancak en etkili yöntemlerden de biridir.

 

Sirke ve Fırın Soda ile çıkarma

Bu iki etkin madde oldukça güçlü bir leke çıkarıcıdır. Bir adet temiz havluya beyaz sirkeyi dökün. Tamamen ıslandığından emin olun. Öncelikle beyaz sirke ile ıslatılmış havlu ile elinizi iyice ovun. Ardından küçük bir kase içerisinde pişirme soda ve su ile bir macun elde edin. Bu macunu elinize uygulayın ve ardından su ve sabun ile yıkayın. Lekelere bu şekilde veda edebilirsiniz.

 

Tuz ve sirke ile çıkarma

Tuz ve sirke ile bir macun elde edin. Bu macunu ovma yöntemiyle elinize uygulayın. Ancak bu işlemi birkaç ez tekrarlamayın. Cildinizi tahriş etme riski vardır. Bu çözeltinin size alerji yapıp yapmadığını test etmek için önce cildinizin küçük bir yerinde test edin. Sorun yoksa uygulamaya geçebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.