Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

23.05.2018
6.038
Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mürekkep lekesi en zor çıkan lekelerden bir tanesi olmaktadır. Kıyafetler ya da eşyalara dökülen mürekkep lekelerini kolaylıkla çıkarmanız için püf noktaları.

Halıdan, giysiden ve koltuktan  mürekkep lekesi nasıl çıkar sizler için etkili yöntemleri vermeye çalışalım. Mürekkep lekesini çıkarmak zor olsa da  bazı doğal yöntemlerle sorunun üstesinden gelmek mümkün olabilmektedir.

Mürekkep Lekesi

Giysilere ya da eşyalara bulaşması sonucunda çıkması en zor lekelerden bir tanesi olmaktadır. Kalem akıntı yapması sonucunda ya da yanlışlıkla mürekkebin dökülmesi sonucunda lekelerin çıkarma işlemi oldukça zor olmaktadır. Özellikle de kurumuş olan mürekkep lekelerini çıkarmak daha zor olmaktadır. Mürekkep lekesi olması durumunda lekenin kurumasına izin vermeden hemen ıslatılması gerekmektedir.

Fakat mürekkep lekesini fark ettiğiniz zaman nerede olduğu fark etmeksizin mürekkep lekesini çıkarabilmek için sirkeden faydalanabilirsiniz. Sirkenin mürekkep lekesini hızlı bir şekilde çıkarması ile bilinen doğal bir mürekkep lekesi çıkarıcı olarak bilinmektedir. Mürekkep lekesini çıkarmak için bir bezin üzerine sirke dökmelisiniz. Lekenin üzerine sirkeli bezi bastırmalısınız. Bir süre beklemeli ve sonrasında deterjanlı su ile birlikte temizliğini yapmanız gerekmektedir. Sirkeye batırmış olduğunuz bezin her türlü giysi ve eşyaya uygulayabilirsiniz.

Eldeki ve ciltteki mürekkep lekesini çıkarmak için domates suyundan faydalanmalısınız. Domates suyu ile cilt üzerine bulaşmış olan bölge ovmanız sonucunda mürekkep lekesi çıkacaktır.

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu ve yünlü kumaşlarda mürekkep lekesi oluşması durumunda bunu çıkarmak için kumaşın hemen soğuk suyun altına tutulması gerekmektedir. Mürekkep lekesi kurumadan bu işlemi yapmanız lekenin daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Daha sonrasında beyaz sabun lekenin üzerine sürmeniz gerekmektedir. Sonrasında ılımış su ile sabunu yıkamanız gerekmektedir. Sonrasında işe şu karışımı uygulamanız gerekmektedir:

  • Taze süt;
  • Karbonat;
  • Limon tuzu.

Pamuklu ve yünlü giysilere bulaşmış mürekkep lekesini sabun ile yıkanmasının sonrasında büyük bir kısmı çıkmış olacaktır. Bu işlem sayesinde giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun da yanıtını almış olacaksınız. Sonrasında bir kabın içerisinde taze süt, limon tuzu ve karbonat karışımı yapmalısınız. Kalan mürekkep lekesinin ovulması gerekmektedir. Karışım lekenin üzerinde bekletilmesinin ardından soğuk suyla birlikte yıkanmalıdır.

Beyaz kumaşa bulaşmış olan mürekkep lekesinin iz bırakmadan çıkarabilmek için etkili bir yöntem bulunmaktadır. Kullanacak olduğunuz malzemeler şunlardır:

  • Saf alkol;
  • Limon suyu.

Gömlek ya da beyaz bir kıyafetin üzerine mürekkep lekesi bulaşması durumunda saf alkol ve limon suyu karıştırılarak mürekkep lekesinin üzerine dökülerek bekletilmelidir. Sonrasında sabun ile yıkanmalı ve soğuk suyla yıkamanız gerekmektedir.

Kot pantolon üzerine bulaşan mürekkep lekesi olması durumunda bunun çıkarmak için alternatif yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak mürekkep lekesini soğuk suyla yıkamalısınız. Sadece lekenin olduğu bölgeyi yıkamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise şu işlemi yapın:

  • Sirke;
  • Mısır nişastası.

Soğuk suyla yıkamış olduğunuz kot pantolonun üzerine bir miktar sirke dökmelisiniz. Onun üzerine de lekeyi kaplayacak şekilde mısır nişastası dökerek beklemeniz gerekmektedir. Mısır nişastasının lekeyi emmesini beklemelisiniz. Sonrasında kot pantolon normal şekilde yıkanmalıdır.

Sentetik olan renkli kumaşlara bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için süt kullanmanız gerekmektedir. Sentetik kumaşı süte batırıp bir süre bekletmelisiniz. Sütün ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

Kumaşın sütü çekmesi sonrasında ise sabun ya da deterjan ile yıkamalı ve limon suyu ile kalan lekelerini ovalamanız ve çıkarmanız gerekmektedir.

Eşyalardan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mürekkep lekesi hangi renk olursa olun çıkarmak için kullanmanız yeni yöntem bulunmaktadır. İlk olarak leke henüz yeni oluşması durumunda lekenin üzerine bir miktar taze süt ve mısır nişastası karıştırıp sürmeniz gerekmektedir. Halı üzerinde yapmış olduğunuz karışım kuruması beklenmelidir. Sonrasında mısır nişastası halı üzerinden alınır ve deterjanlı su ile silinmelidir.

Çantada unutulan kalemin akması durumunda oluşan mürekkep lekesini çantadan çıkarmak için pratik yol bulunmaktadır. Yapacağınız ilk işlem biraz pamuğun limon sirkesi ile ıslatılması gerekmektedir. Sonrasında çantanın üzerinde bulunan mürekkep lekesinin üzerine bastırılmalıdır. Bu işlemi birkaç defa yaptıktan sonra leke tamamen çantadan çıkacaktır.

Koltuktan mürekkep lekesini çıkarmak sanıldığı kadar zor değildir. Deri koltuk üzerine bulaşmış olan mürekkebi çıkarmak için eczaneden izopropil alkol satın alarak deri koltukta oluşan lekenin üzerine bir miktar dökülerek sonrasında nemli bir bezle silinmelidir.

Kumaş koltuğa bulaşmış olan mürekkep lekesini çıkarmak için bir bezi sirkeye batırın ve lekenin üzerine bastırmalısınız. Sonrasında lekenin çıkması için sabunlu su ile silmelisiniz.

Parkeye veya mobilyaya dökülmüş olan mürekkep lekesini çıkarmak için kolay yol bulunmaktadır. Bunun için bir miktar terebentin kullanmalısınız. Lekelerin mobilyadan çıkarmak için terebentin ile ovmanız sonucunda mürekkep lekesinden iz kalmadan çıkacaktır.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar diyenler için yukarıdaki verdiğimiz yöntemleri denemelerini öneririz. Bu yöntemler mürekkep lekesi için tavsiye niteliğindedir. Mürekkep lekesi nasıl çıkar tavsiyeleri lekelerin sorunsuz çıkarılacağı garantisi vermez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.