Gömlekte Meydana Gelen Tükenmez Kalem ve Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

20.04.2023
7.126
Gömlekte Meydana Gelen Tükenmez Kalem ve Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömlekte bulunan tükenmez kalem ve mürekkep lekesini çıkartmak için kullanılacak olan tüm yöntemler her detayına uygun şekilde yapılır. Aksi takdirde leke kesinlikle çıkmaz.

Gömlekten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Süt

 

Beyaz gömlekten mürekkep lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan süt oldukça başarılı sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Beyaz gömlekte olan tükenmez kalem ve mürekkep lekesi için kıyafet bir gece süt içinde bekletilir. Ertesi gün beyaz gömlek her zaman yıkandığı gibi yıkanır.

Tuz

Islak olan tükenmez kalem ve mürekkep lekesi üzerine hemen tuz dökün. Islak olan bir kağıt havlu nazikçe yırtın ve tuzu beyaz gömlek üzerinden çıkartarak fırçalayın. Tükenmez kalem ve mürekkep lekesi gömlekten nasıl çıkar kapsamında leke çıkıncaya kadar fırçalatın ve durulayın.

 

Diş Macunu

 

Beyaz gömlekte var olan tükenmez kalen ve kurumuş mürekkep lekesi için 2 çorba kaşığı diş macunu ve 2 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu macun yardımı ile lekenin üzerini 4 saat boyunca örtün. Sonrasında macunu fırçalayın ve gömleği her zamanki gibi yıkatın. Bu sayede leke çıkar. Diş macunu ruj lekelerinin çıkması adına da kullanılan bir yöntemdir.

Saç Spreyi

 

Saç spreyi sayesinde gömlek üzerinde bulunan leke kolay şekilde çıkar. Bunun için gömleğin gözükmeyen bir bölgesinde de deneme yapabilirsiniz. Tükenmez kalem ve mürekkep lekesi için uzaktan spreyi sıkın ve kulak çubuğu ile lekeyi temizleyerek her zamanki gibi yıkayın.

Oje Çıkarıcı

 

Tükenmez kalem ve mürekkep lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan doğal oje çıkarıcı ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Top şeklinde bir pamuk alın ve oje çıkarıcının içine bandırın. Lekenin olduğu bölgeyi bu pamuk yardımı ile silin, leke çıkar. Lekenin çıkmasından sonra kıyafeti sabunlu su yardımı ile yıkayın. Oje çıkarıcı olan doğal ürünler ciltteki lekeleri ve çamaşır makinesindeki mürekkep lekelerini de kolay bir şekilde çıkartır.

Kullanılacak Olan Diğer Yöntemler

Alkol Kullanımı

 

En sevdiğiniz elbiseniz ya da gömleğiniz mürekkep ya da kalem lekesi olduysa alkol kullanımı tercih etmelisiniz. Sevdiğiniz kıyafetin lekeli bölgesinde bulunan sorunu ortadan kaldırmak için birkaç dakika boyunca alkol sürün. Bu şekilde kıyafetin üzerindeki sorunun ortadan kalktığını gözlemleyebilirsiniz. Alkolün içinde farklı bir içeriğin olmaması çok önemlidir. Alkol sadece mürekkep lekesini değil kıyafetlerdeki birçok lekeninde ortadan kalkması adına kullanılan bir üründür.

Sirke

 

Leke olan gömleğin sorun olan bölgesi sirke ile ıslanır ve temiz bir bez yardımı ile hafif hafif silinir. Sonrasında 3 kaşık mısır nişastası 3 kaşık sirke ile karıştırılır. Bu karışım macun şekline getirilir. Lekenin üzerine sürülür ve kuruması beklenir. Kuruyan macun el ile temizlendikten sonra her zaman olduğu gibi yıkanır ve kurutulur.

Zımpara

 

Zımpara kullanımı dikkatli şekilde yapıldığı sürece kullanılır. İnce kum gibi olan zımpara özellikle kalın dokulu olan ürünlerde kullanılır. Yalnız zımpara kullanımı dikkatli yapılmazsa çizik ve yırtık meydana gelebilir. Bunun için dikkatli olmak gerekir. Çizik oluşmaması adına zımpara yapıldıktan sonra diş fırçası ile sorun olan bölgeyi fırçalamak gerekir. İşlem bittikten sonra kıyafet her zamanki gibi yıkanır.

İspirto Kullanımı

 

Gömleklerde ve kumaşlarda var olan mürekkep ve tükenmez kalem lekelerinden kurtulmak için kullanılacak olan ürünler içinde ispirto da yer alır. Leke üzeri ispirto ile silinir ya da ürün ispirtoya yatırılır. Sonrasında bu kıyafet sabunlu su yardımı ile yıkanır. Ardında en iyi şekilde durulanması gerekmektedir. Durulma bu uygulamada çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.