Göyüs Sarkması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

03.09.2022
2.395
Göyüs Sarkması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Göyüs Sarkması Neden Olur? Nasıl Engellenir? Göğüs sarkması oldukça yaygın bir sorundur. Özellikle ilerleyen yaşlarda otaya çıkan bir durum olan göğüs sarkması, kadınlara emzirme ve kilo alma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Göğüs sarkması nedir? Neden olur? Gibi merak edilen konuları yazımızda anlatıyoruz.

Göğüs Sarkması Nedir?

Göğüs sarkması yaşın ilerlemesi, aşırı kilolu olmak, hızlı bir şekilde kilo vermek gibi nedenler başta olmak üzere birçok nedenden dolayı ortaya çıkan bir problemdir. Göğüs sarkması özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Ayrıca göğüs büyüklüğü arttıkça göğüs sarkmasının da ortaya çıkma olasılığı o kadar çoktur.

Göğüs sarkması, meme bezi, memeyi göğüs kasına tutan doku bağları ve yağ dokularının gevşeyerek uzaması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Göğüs sarkmasının önlenmesi için evde uygulanabilecek birçok doğal yöntem vardır. Bu yöntemler başında spor ve egzersiz gelir. Egzersiz yaparak göğüs sarkmasının önüne geçebileceğiniz gibi göğüslerin dikleşmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ameliyat olarak da göğüs sarkmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle aşırı ilerlemiş olan göğüs sarkması için ameliyat önerilmektedir.

Göğüs Sarkması Neden Olur?

Göğüs sarkmasının temel nedeni tam olarak bilinmese de kadınlarda ve erkeklere göğüs sarkmasına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başına genetiksel gelmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak göğüs sarkması ortaya çıkabilmektedir.

Göğüs sarkmasına neden olan diğer nedenler aşağıdaki gibidir;

 •  Genetik faktörlerin yanı sıra kilo da oldukça etkilidir. Fazla kilolu olma ya da hızlı bir şekilde kilo verme gibi durumlarda göğüs sarkması meydana gelebilir.
 •  Sigara ve alkol gibi zararlı ürünleri tüketmek cildin elastikiyetini bozar ve göğüs sarkması ortaya çıkabilir.
 •  Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak vücutta birçok sağlık problemine neden olabilir. Cilt kanseri gibi sağlık problemlerinin yanı sıra göğüs sarkması gibi problemlerde görülebilir.

Göğüs Dikleştirmek İçin Ne Yapılmalı?

Göğüs sarkmasını engellemek ve göğüs dikleştirmek için çeşitli egzersizler uygulanabilir. Özellikle düzenli bir şekilde şınav çekmek göğüs kaslarının kuvvetlenmesini ve özellikle kadınlarda göğüslerin dikleşmesine yardımcı olur. Göğüs dikleştirmek için yapılabilecek yöntemler aşağıdaki gibidir;

 •  Sütyen takmak hem göğüs sarkmasının önüne geçer hem de göğüslerin dikleşmesine yardımcı olur. Bunun için göğüs boyutuna uygun sütyen takılmalıdır.
 •  Uzman bir doktordan yardım alarak cerrahi işlemler ile göğüs dikleştirme yapabilirsiniz.
 •  Düzenli olarak spor yapmak, zararlı ürünlerden uzak durmak gibi yöntemlerde göğüslerin dikleşmesinde etkilidir.

Sarkan Göğüs’ü Toparlama Hareketleri Kadın

Sarkmış olan göğüslerin eski haline gelmesi, toparlanması için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler arasında en etkili olanı ameliyat olmaktır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı tarafından yapılan “Mastopeksi” yani göğüs toparlama, dikleştirme ameliyatı ile sarkan göğüsler toparlanır.

Ameliyat olmadan önce muayene sırasında meme sarkmasının ne kadar ilerlediğine bakılır. Sonuca göre cerrahi yöntem seçilir. Ardından uzman doktor tarafından ameliyat yapılır. Ameliyat sonrasında göğüs çevresinde olan izler genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında yok olur.

Göğüs sarkması için ameliyat yönteminin yanı sıra evde doğal yöntemler de uygulayarak bu problemden kurtulmanız mümkündür. Ancak göğüs sarkmasının derecesine bağlı olarak bu yöntemlerin işlevselliği değişir. Aşırı ilerlemiş göğüs sarkmasının tek çözümünün ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çok fazla ilerlememiş göğüs sarkması için çeşitli egzersiz programları, ideal kiloya ulaşmak ve göğüs toparlama maskesi gibi yöntemler etkili olabilir.

göyüs sarkması nasıl engellenir

Memede Pörsüme

Memede pörsüme yani memede çöküntü, genellikle emzirmelerin ardından meme dokusunda boşalma, hacim kaybı ve pörsüme olarak kendini belli eden bir durumdur. Memede pörsüme, göğüs sarkması ve memede şekil bozukluğuna neden olabilir.

Memede pörsümenin önüne geçmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kozmetik mağaza içerisinde bulabileceğiniz kimyasal ürünler ile memede pörsümenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca doğal yöntemler ile de bu problemin önüne geçmek mümkündür.

Memede pörsümenin önüne geçmek için uygulanabilecek doğal yöntemlerin başında gelen ürün aloe vera jelidir. Aloe vera jelini göğüs kısmınıza sürerek 10 dakika boyunca masa yapın. Ardından jeli 10 dakika boyunca bekletin. Bekledikten sonra göğüslerinizi ılık su ile iyice durulayın. Bu işlemi haftada 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

Göğüs Toparlama Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

Göğüs toparlamada oldukça etkili tariflerden biri de salatalık ve yumurta maskesidir. Salatalık içerisinde bulunan etken maddeler, cilt renginin açılmasını ve göğüslerin dikleşmesine yardımcı olur. Yumurta sarısı ise göğüsleriniz sarmasını tedavisi edecek vitaminleri ve mineralleri içerir.

Göğüs toparlama maskesi için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir;

 •  Yumurta (1 adet)
 •  Salatalık (1 adet)
 •  Elma sirkesi (2 tatlı kaşığı)

Göğüs Toparlama Maskesi Yapılışı

Sadece 3 malzeme ile hazırlayabileceğiniz göğüs toparlama maskesinin yapılışı aşağıdaki gibidir;

 •  1 adet salatalığı rendeledikten sonra uygun bir kap içerisine aktarın.
 •  Üzerine yumurta sarısını ilave edin ve iyice karıştırın.
 •  Son olarak sirkeyi de ilave ederek 5 dakika kadar bekletin.

Göğüs Maskesi Nasıl Uygulanır?

Göğüs maskesini hazırlamak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak göğüs maskesi uygulamasını yanlış ya da eksik bir şekilde uygulamak maskesinin etkisini tamamen yitirmesine neden olabilir. Bu nedenle maske uygulamasını doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Göğüs maskesi uygulanışı şu şekildedir;

 •  Hazırlamış olduğunuz maskeyi 5 dakika kadar beklettikten sonra bir pamuk yardımı ile göğüs bölgenize iyice yedirin.
 •  Uygulama sırasında çok fazla ya da çok nazik bir şekilde uygulamak yerine masaj yapar şekilde uygulamanız maskenin daha iyi sürülmesini sağlar.
 •  Maskeyi uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile göğüs bölgenizi iyice durulayın.

Sarkan Göğüsler İçin Diğer Yöntemler

Genetik faktörler başta olmak üzere birçok faktör göğüs sarkmasına neden olabilir. Ancak çeşitli yöntemler göğüs sarkmasına neden olan faktörlerin önüne geçerek göğüs sarkmasını engelleyebilir. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir;

 •  İdeal Kiloya Ulaşmak: Kesinlikle hayatımıza yer alması gereken durumlardan biri de kilo kontrolüdür. Kilo kontrolünü sağlayamamak, aşırı kilo alma ya da zayıf olma durumlarında vücudumuzda çeşitli sağlık problemleri görülebilir. Bu problemlerden biri de göğüs sarkmasıdır. Göğüs sarkmasının önüne geçmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ideal kilo aralığınızda olmalısınız.
 •  Düzenli Egzersiz Yapmak: Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak hem vücudumuz daha sağlıklı olmasını hem de kendimizi daha dinç ve enerjik hissetmemizi sağlar. Tüm bunların yanı sıra düzenli egzersiz yapmak, göğüs sarkması gibi problemlere karşı da oldukça etkilidir. Uygun bir egzersiz listesi oluşturabilir ve listenize eşliğinde düzenli egzersiz yapabilirsiniz.
 •  Zararlı Ürünlerden Uzak Durmak: Sigara ve alkol gibi zararlı ürünler sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu gibi zararlı ürünlerden uzak durmak vücudun kendisini savunmasını, daha sağlıklı olmasını ve daha genç göstermesine yardımcı olur. Bu sayede göğüs sarkması gibi problemlerin oluşmamasında da etkilidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.