Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözümler

14.07.2022
2.842
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözümler

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer? Alt göz kapaklarının altında ve halka şeklinde ortaya çıkan ve göz altı morlukları olarak adlandırılan cilt rahatsızlığı kadınlara ve erkeklerde oldukça sık bir şekilde görülen bir durumdur. Özellikle yorgunluk ve ağır işlerde çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan göz altı morlukları bazen çeşitli rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Göz altı morluklarının geçmesi için düzenli uyku, bol sıvı tüketmek ve aşırı güneşte kalmaktan korunmak gibi faktörler başta olmak üzere birçok faktör bulunmaktadır. Ancak bu ve evde uygulanabilecek yöntemlerin denenmesinden sonra göz altı morluklarının geçmemesi halinde bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Göz altı morluk tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılan uygulama çay poşeti uygulamasıdır. Çay poşeti yöntemini uygulamak için öncelikle çay poşetini sıcak su içerisinde 5 dakika kadar bekletin. Ardından buzdolabı içerisinde 20 dakika kadar soğuması için bırakın. Soğuduktan sonra göz altı morluklarınıza uygulayarak 15 dakika kadar bekletin. Ardından gözlerini soğuk su ile yıkayın.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morarmalarına ne iyi gelir? Göz altı morlukları için herhangi bir tedavi uygulamadan önce morlukların ne kadar şiddetli olması ve ortaya çıkmasındaki nedene bağlı olarak tedavi yöntemi farklılık göstermektedir. Ancak göz altı morlukların çok büyük nedeni aşırı yorgunluk gibi nedenlere bağlı olmaktadır. Göz altı morluklara iyi gelen durumlar aşağıdaki gibidir.

 •  Uyku süresini arttırmak. Göz altı morluğa neden olan en büyük etkenlerden biri de yetersiz uykudur. Uykunuzu yeterli almadığınız durumlarda göz altı morluğu gibi olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir.
 •  Uyku süresi gibi yatış şekli de göz altı morluklara neden olan durumlardan biridir. Uyurken başınızı hafif yükseltmeniz göz altı morluğun tedavi olmasında yardımcı olabilir.

Göz Altı Morarmalarına Doğal Yöntemler

Göz altı morluklarının tedavi edilmesi için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında düzenli uyku ve sağlıklı beslenme gelmektedir. Uyku düzeninin sağlanması ve sağlıksız besinler yerine sağlıklı besinler tüketmek göz altı morarmalarına karşı oldukça etkilidir. Göz altı morarmalarına iyi gelen diğer doğal yöntemler ise aşağıdaki şekildedir.

 •  Göz altı morarmalarına iyi gelen doğal yöntemlerin başında patates gelmektedir. Patates içerisindeki nişasta, vitamin ve mineraller göz altı morarmalarına karşı oldukça etkilidir.
 •  Göz altı morarması derken akla gelen bir diğer besin ise salatalıktır. Salatalık cildin yumuşamasını sağlar ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Bu sayede göz altı morarmalarına iyi gelmektedir.
 •  Evde de yetişebilme özelliği bulunan aloe vera bitkisi cilt sağlığı üzerindeki etkileri ile bilinmektedir. Aloe veranın bir diğer etkisi ise göz altı morarmaları üzerindeki etkisidir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları alt göz kapağının yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan gevşeyen dokuların arka kısmında bulunan yağ dokusunun ön tarafa doğru ilerlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumun meydana gelmesi göz altındaki morlukların ve şişliklerin oluşmasına neden olur. Göz altı morlukların oluşmasında birkaç faktör yer almaktadır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir;

 •  Göz altı morlukların ortaya gelmesine etki eden durumlardan biri yaş ilerlemesidir. Yaşın ilerlemesi ile göz altındaki yağ dokularının öne gelmesine neden olur. Bu durum göz altı morlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 •  Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanmak göz altı morlukların ortaya çıkmasına neden olur.
 •  Düzensiz uyku da aynı şekilde göz altı morluklara neden olan durumlar arasında yer alır.

Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözüm

Sağlık açısından ciddi bir zararı olmayan göz altı morlukları özellikle estetik açıdan kötü görünüm nedeniyle şikâyet edilmektedir. Göz altı morluklarına iyi gelen bitkisel çözümleri deneyerek morluklardan kurtulabilirsiniz. Göz altı morluklarına iyi gelen bitkisel çözümler aşağıdaki gibidir;

 •  Göz altı şişkinliğinin yanı sıra göz altı morluklarına iyi gelen maydanozu bir blender yardımı ile parçaladıktan sonra yoğurt ile karıştırdıktan sonra göz altı morluklarının üzerine uygulayabilirsiniz.
 •  Bir diğer bitkisel çözüm ise yeşil çaydır. Yeşil çay paketini ıslattıktan sonra dolapta 10 dakika kadar soğutun. Ardından 15 dakika kadar gözlerde bekletin.
 •  Su le seyreltilen elma sirkesini bir pamuk yardımı ile günde 2 kez göz altlarına uygulayın ve göz altı morluklarının oluştuğu bölgeye uygulayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.