Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

03.09.2023
3.399
Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? 2024. Düşüklük genellikle sinir ve kas hastalıkları nedeniyle kaynaklanıyor olabilir. Doğuştan göz kapağının kaldırılmasını sağlayan kasın yeteri kadar güçlü olmamasından dolayı göz kapağı düşüklüğü görülebiliyor. Göz kapağı düşüklüğü nedir? Neden olur? Gibi merak edilen konuları bu yazımızda anlatıyoruz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Pitozis olarak da bilinen göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının gözün bir bölgesini kapatacak bir şekilde gerekenden daha fazla aşağıda ve daha sarkık olması problemidir. Göz kapağı düşüklüğünün altta yatan sorunları, kasların durumuna bağlı olarak hafif göz kasılması şeklinde görülebileceği gibi göz bebeğini kapatacak boyutlara da ulaşabiliyor. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğünün olması durumunda mutlaka bir uzman doktora muayene olmak gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü bazı kişilerde doğuştan gelen bir durum olarak görülebiliyor. Bu durum genellikle göz kapağını tutan kasın anne karnı içerisinde yeteri kadar güçlenememesinden kaynaklanır. Genellikle bebek gözlerini açmaya çalıştığı esnada bir gözü diğer gözünden daha kısık ise göz kapağı düşüklüğü problemi olabilir.

Sonradan ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünde ise genellikle göz kapağını tutan kasların zayıflaması ya da hasar görmesinden kaynaklanır. Gözün darbe alması, gözün yararlanması ya a göz tümörlerinin varlığı gibi nedenler de bu duruma sebep olabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne iyi gelir?

Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kimi zamanda doğuştan ya da göz yapısına bağlı olarak da ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü hem sağlık açısından olumsuz bir durumdur. Hem de estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir durumdur. Görmeyi engelleyebilecek kadar ilerleyebilen göz kapağı düşüklüğüne iyi gelen ürünleri kullanarak göz kapağı düşüklüğü probleminden kurtulabilirsiniz.

Göz kapağı düşüklüğüne iyi gelen ürünler yalnızca başlangıç seviyesinde olan düşüklüğe iyi gelmektedir. Bu nedenle ilerlemiş olan göz kapağı düşüklüğü için mutlaka bir uzman doktordan yardım almanız gerekir.

Göz kapağı düşüklüğüne iyi gelen ürünler şu şekildedir;

 •  Salatalık
 •  Yumurta akı
 •  Yeşil çay
 •  Aloe vera
 •  Hindistan cevizi yağı
 •  Papatya çayı
 •  Buz küpleri

Göz Kapağı Düşüklüğüne Doğal Çözüm

Göz kapağı düşüklüğünün ilk aşamalarında uygulanabilecek doğal yöntemler ile bu problemden kurtulabilmek mümkündür. Birçok bitkisel ürün ile hazırlanan çeşitli doğal çözümler, göz kapağı düşüklüğüne iyi gelmektedir.

Göz kapağı düşüklüğüne iyi gelen 4 doğal çözüm aşağıdaki gibidir;

1- Yeşil Çay

 • Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidan etken maddeler ile göz kapağı düşüklüğü konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca yeşil çayda bulunan etken maddeler cildin esnekliğinin artması ve sarkmaların önlenmesini de sağlar.
 •  Demlenmiş yeşil çayı ılımaya bıraktıktan sonra bir pamuğa hafif bir şekilde dökün. Ardından pamuğu gözlerinize yerleştirerek 15 dakika kadar bekletin. Haftada birkaç uygulayabilirsiniz.

2- Buz Küpleri

 • Buz, ciltteki kan akışının hızlanmasını ve derinin normalden daha gergin ve sıkı görünmesine yardımcı olur.
 •  Bir parça buz küpünün biraz erimesini bekleyin. Ardından göz çevrenizde birkaç dakika boyunca gezdirin. Bu yöntemi geceleri uyumadan önce uygulayabilirsiniz.

3- Papatya Çayı

 •  Papatya çayı antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde cildin sıkılaşmasını sağlar ve göz kapağı düşüklüğüne karşı tedavi edici özellik gösterir.
 •  Papatya çayını demledikten sonra soğuyuncaya kadar dolap içerisine bekletin. Ardından bir parça pamuğa çayı dökün ve pamuğu göz kapağının üzerine yerleştirerek 15-20 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi haftada en fazla 3 defa olmak üzere uygulayabilirsiniz.

4- Hindistan Cevizi Yağı

 •  Cilt bakım ürünleri arasına vazgeçilmez bitkisel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Göz çevresini nemlendirme özelliğine sahip olan Hindistan cevizi yağının bir diğer özelliği de göz kapağı düşüklüğüne iyi gelmesidir.
 •  Bir miktar Hindistan cevizi yağını göz çevrenize sürün ve yavaş bir şekilde masaj yapar şekilde uygulayın. Bu yöntemi hafta 2 veya 3 defa uygulayabilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi birkaç farklı yol ile gerçekleştirilmektedir. Küçük yaşta görülen göz kapağı düşüklüğü, küçük yaştaki hastalarda hastanın yaşı, rahatsızlığın her iki gözü de etkileyip etkilemediği, göz kapağı kasın gücü ve göz hareketindeki kısıtlılıklar gibi çeşitli faktörler göz önüne alınarak tedavi yöntemi uzman doktor tarafından belirlenir. Uzman doktorlar görüşün etkilenme durumuna bağlı olarak hastaya herhangi bir müdahale etmeden zamanla geçmesini de beklemeyi önerebilir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde cerrahi işlemde uygulanabilir. Cerrahi işlemde levator kasının kuvvetlendirilmesi ile başlanarak göz kapağının kaldırılması amaçlanır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kapak düşüklüğünün ağırlığına ve tipine göre yapılmaktadır. Kapak düşüklüğünün ilerleme durumuna bağlı olarak ameliyat da yapılabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Göz kapağı düşüklüğünün en güçlü belirtisi, üst göz kapaklarından bir tanesinin ya da iki göz kapağının da sarkık olması durumudur. Bu sarkıklık dikkatli bir şekilde bakıldığında fark edilebilirken, çok belirgin bir şekilde de görülebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğünün diğer belirtileri ise aşağıdaki gibidir;,

 •  Kişinin daha iyi ve net görebilmesi için başını geriye eğme, kaşlarını kaldırma veya göz kapaklarını yukarıya doğru çekmeye çalışmak
 •  Yüzde yorgun ya da donuk bir ifade oluşması
 •  Gözde kuruluk ya da aşırı bir yaşarma olması gibi belirtiler göz kapağı düşüklüğünün habercisi olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.