Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

24.06.2019
6.559
Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde milyonlarca kadın ve erkek göz problemi sıkıntısı yaşamakta ve göz ağrısı çekmektedir. Göz problemleri sonucu insanlar daha rahat görebilmek için çeşitli araçlar kullanmaktadır.

Bu araçların başında da gözlük gelmektedir. Gözlük kullanan insanlarında en çok yaşadığı problemlerin başında gözlük camlarının kirlenmesi ya da çizilmesi gelmektedir. Gözlüklerinizi günlük olarak düzenli bir şekilde temizlemek onların harika görünmelerini ve sizin daha net görmenizi sağlar.  Gözlüklere ait cam (mercek) çizikleri ile diğer gözlük problemlerinin önlemenin en iyi yolu da bu uygulamadır. Ancak gözlüklerin nasıl temizleneceği konusunda hem doğru hem de doğru bilinen yanlış yollar mevcuttur.

Gözlüğün merceklerini silerken dikkatli bir şekilde ve mercekleri çizmeyecek ya da herhangi bir zarar vermeyecek şekilde gözlük merceklerinizi temizlemek için burada sizin için yazdığımız ipuçlarından yardım alabilirsiniz. Buradaki ipuçları güneş gözlüğü, güvenlik gözlükleri,  spor gözlükleri için de rahatlıkla kullanılabilir yöntemlerdir.

Sabun ve Suda Durulama ile Gözlük Temizliği

 • İlk olarak ellerinizi güzel bir şekilde yıkayıp bir havlu yardımı ile iyice kurulayın. Bu sayede gözlüklerinizi temizlemeden önce, ellerinizin kir, toz, herhangi tür sıvı, merceklere aktarılabilecek başka yabancı maddeler içermediğinden emin olursunuz. Ellerinizi temizlemek için losyonuz sabun kullanılabileceği gibi, bulaşık yıkama sıvısı (deterjanı) da kullanabilirsiniz. Ardından ellerinizde tüy bırakmayan bir havlu yardımı ile ellerinizi kurulamayı unutmayın.
 • Ellerinizi temiz bir şekilde yıkadıktan sonra gözlüğünüzü ılık su yardımı ile dikkatli bir şekilde yıkayın. Bu işlem sayesinde, gözlüklerdeki cama yapışan toz ya da diğer pisliklerden kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Bu şekilde lenslerinizin temizliğini yaparken çizilmeleri de engellenmiş olursunuz.  Temizleme işlemi sırasında yüksek sıcaklığa sahip su kullanırsanız, bazı gözlüklerin mercek kaplamasına zarar verebilirsiniz. Bu yüzden temizleme işlemi sırasında çok yüksek sıcaklıkta su kullanımından kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Gözlük merceklerinizin tümüne losyonuz bulaşık yıkama sıvısını küçük bir damla şeklinde dairesel hareketlerle uygulayın. Birçok bulaşık yıkama sıvısı (asıl adıyla deterjanı) oldukça yoğun bir fazdadır.   Bu nedenle uygulama sırasında çok az miktarda bulaşık sıvısı kullanarak parmak ucunuza 1 ya da 2 damla yaparak uygulayabilirsiniz. Bu işlem sırasında yalnızca, losyon ya da el nemlendirici içermeyen markaları kullanmaya dikkat edin.
 • Gözlüğünüzün merceklerinin her iki yanını ve çerçevenin tüm parçalarını bir süre hafif bir şekilde ovun. Çerçevenin sadece burun petlerini değil, kulaklarınızın arka kısmında kalan sap uçlarını da dahil olmak üzere çerçevenizin her parçasını güzel bir şekilde temizleyin. Toz, kir ya da cilt yağlarının birikebileceği mercek yani lens ve cam kısmı, çerçeve kenarlarıyla birlikte gözlük köprüsünün yeterince temizlendiğinden emin oluncaya kadar bu işleme devam edin. Bu işlemler sırasında gözlük çerçevesine ve mercek kısmına zarar vermeden hafif bir şekilde temizleme işleminizi sürdürün.
 • Gözlüğün mercekleri ile birlikte çerçevesinin her iki yanını güzel bir şekilde yıkayın. Bu işlem sırasında gözlüğünüzdeki sabun izlerini tamamen temizlemezseniz, mercek kuruduğunda sabun lekelerinin kalmasına neden olursunuz. Bu lekeleri önlemenin yolu, tüm sabun izleri çıkıncaya kadar yıkamak ve lekeleri mercek camlarından uzaklaştırmaktır.
 • Temizleme sırasında sudan kaynaklı lekeleri yok etmek için gözlüğü hafifçe sallayın. Bu işlemi yaparak, gözlüğünüzün üzerinde biriken fazla suyun dışarı akmasını sağlayabilirsiniz. Ardından ise merceklerin temiz olduklarından emin olmalısınız. Gözlüğünüzü takarak lekenin kalıp kalamadığının kontrolünü yapabileceğiniz gibi, gözlüğü elinizde dikkatli bir şekilde inceleyerek de merceklerinizin tamamen lekesiz kaldığını kontrol edebilirsiniz.
 • Mercekleri ve çerçeveyi dikkatlice havlu üstünde tüy gibi küçük parçalar bırakmayacak bir havlu yardımı ile kurulayın. İnce cam eşyalarını temizlemekte kullandığınız pamuk havlu bu konuda, iyi bir seçim olacaktır. Kurulama işlemini yapacağınız havlunun tamamen temiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdir de havlu liflerine sıkışmış kir ya da pislikler lenslerinizi (camı yani mercekleri) çizebilir. Aynı zaman da havluda geçmiş kullanımlardan kalan cilt yağları ya da losyonlar merceklerinizi lekeleyecektir.
 • Bu işlemlerin ardından mercekleri tekrar dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer mercekler de çizgiler ya da herhangi bir leke kalırsa, temiz mikro fiber bir bez yardımıyla tekrar çıkarmayı deneyin. Mikro fiber ismi ile adlandırılan bu tüysüz bezleri çoğu optik mağazada ya da fotoğraf mağazalarında kolaylıkla bulabilirsiniz.  Hatta bu malzemeleri hemen hemen tüm farklı markaların marketlerinden de temin edebilirsiniz.

Bulaşık Sabununa Daldırmak

 • Lavaboyu (tercihiniz kova, küçük leğen kullanımı olabilir ) ılık suyla doldurun. Ardından suya yumuşak bir bulaşık sabunu ekleyin.
 • Gözlüklerinizi hazırladığınız bu köpüklü suyun içine sokun. Gözlüklerin çevresini ve merceklerini dikkatli bir şekilde gözlüğünüze zarar vermeden ovalayın.
 • Gözlük merceklerini musluğun altında gözlüğün üzerinde köpük kalmamasına özen göstererek temiz musluk suyundan faydalanarak durulayın. Gözlüğü hafifçe sallandırarak mercek ve gözlük çerçevesinde biriken suların bu sayede dökülmesini sağlayın.
 • Merceklerden birinin üzerine nemli bir bez yerleştirin. Bezi tek seferde merceğin ön ve arka tarafında da olacak şekilde katlayın. Başparmağınızı, merceğin iç kısmında bulunan bezin merkezine, orta parmağınızı ise dış taraftaki merceğin yarısına gelecek şekilde yerleştirin. Parmaklarınızı sağa sola hareket ettirerek, mercek üzerinde bezin hareketini sağlayın. Yavaş hareketlerle birlikte parmaklarınızı hafifçe hareket ettirmeye devam edin. Aynı hareketi gözlüğünüzün diğer merceğinde yazmış olduğumuz gibi tekrarlayın.
 • Bu yapmış olduğunuz işlemlerin ardından temiz su ile gözlükleri musluğun altında tekrar durulayın.
 • Gözlükleri tekrar hafifçe sallayarak gözlüğün üzerinde kalan fazla suyu atın. Gözlüğü kurutma sırasında bezin kuru tarafını kullanmadan önce, merceklerin ilk nemli tarafının temizlendiğinden emin olun. Ancak şimdi parmaklarınızın yanlamasına yerine dairesel hareketlerle bu işlemi yapın. Pamuklu çubuk kullanarak elinizin ulaşması zor noktaları da bu şekilde kurutun.
 • Gözlüklerinizi takarak, daha inatçı leke ya da arta kalan sıvı kalıntılarını olup olmadığına dikkatli bir şekilde bakın. Geride kalan leke ve benzeri kalıntılar varsa, temizlik işlemini tekrarlayarak bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Bez Kullanın

 • İlk olarak elinize temiz bir bez alın. Nemli bir bez kullanıyorsanız, sürekli aynı havluyu kullanarak gözlüklerinizi kurutmayın. Gömlek atlet gibi daha ince türde bir bez kullanarak oluşan lekeleri önleyebilirsiniz.
 • Aynı bezin yardımıyla gözlüğün camlarını(mercekleri)  güzel bir şekilde temizleyin.

Gözlük Camı Temizleme Spreyi Kullanın

 • Gözlüklerinizi temizlemenin bir başka yöntemi de temizleme spreyi kullanımıdır. Temizlik solüsyonları özel yöntemlerle birlikte formüle edilmiş bileşimiyle organik kaplamalı camlara yapışmış ağır metal içeren tozlar dahil, yağ ve kiri mükemmel bir şekilde temizlemeye yardımcı olur. Bu temizleme spreyi sayesinde gözlüğünüzün kirlenmesi de gecikecektir.
 • Gözlük camı temizleme spreyini gözlükçünüzden temin edebilirsiniz. Temizlik spreyi bazı gözlükçüler tarafından hediye olarak da verilen bir solüsyondür. Düzenli olarak kontrole gittiğiniz gözlükçünüze uğrayarak gözlük camı temizleme sprey solüsyonunu temin etmeye çalışın.
 • Gözlüğün camını bir bez yardımıyla güzelce temizleyin. Temizleme işlemini gerçekleştireceğiniz bezin kuru ve temiz, hatta mümkünse mikro fiber bir bez olmasına dikkat edin.
 • Temizleme solüsyonunu temizleyeceğiniz gözlük camına yeterli miktarda sıkın.
 • Temizleme solüsyonunu sıktıktan sonra gözlüğünüzü hafifçe ve dairesel hareketlerle bir bez yardımıyla solüsyonu gözlüğünüzün bütün cam yüzeyine uygulayın.
 • Gözlüğünüzün camının kısa bir süre kurumasını bekleyip gözlüğünüzü temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Gözlüğünüzü uzun süre kaliteli kullanmak istiyorsanız, gözlüğünüzün camlarını sık sık temizlemenizi tavsiye ederiz.

Gözlük Camı Temizleme Mendili Kullanın

 • Yukarıdaki saydığımız saf malzemeleriniz yoksa gözlüklerinizin düzenli temizliği için, paketlenmiş, önceden nemlendirilmiş tek kullanımlık lens temizlik mendilleri bulunmaktadır. Gerektiği zamanlar da bu bezleri de kullanabilirsiniz.  Bu bezler, özellikle gözlüklere ait merceklerde kullanılmak üzere üretilmiştir. Burada önerilenler dışında benzer etkiye sahip olabilecek rastgele bir ürün kullanmamanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer bu işlemi uygulamadan önce gözlük camlarınız çok kirliyse önce su yardımıyla gözlüklerinizi yıkayın.
 •   Almış olduğunuz temizlik mendilini paketinden yeterli miktarda çıkarın. Sonrasında temizlik bezi ile mercek lensinizi iyice temizleyin.
 • Gözlüğünüzün mercek camlarını temizledikten sonra camları ovarak kurulamaya çalışmayın. Mercek üzerindeki nem kısa bir süre de buharlaşacaktır.

İpuçları

 • Mikro fiber temizlik bezleri,  gözlük camlarını temizleme konusunda sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Mikro fiber bezler merceklere zarar vermeden, çok etkili bir şekilde kurutur.  Mikro fiber bezler etkili kurutma özelliği yanında leke yapabilecek yağları da iyi tutabilmektedir. Aksi halde lens temizliğine göre tasarlanmış kaliteli bir bez kullanmanızda fayda var.
 • Gözlük temizleme işleminde sprey sizin için iyi bir alternatiftir. Temizleme spreylerini göz doktorlarından, yerel eczanelerden ya da gözlük mağazalarından kolaylıkla temin edebilirsiniz. Seyahat ediyorsanız, bulaşık yıkama sabunu, temiz musluk suyu bulmakta doğal olarak zorlanabilirsiniz. Böyle zamanların olduğu sıkıntılı durumlarda gözlük temizleme spreyi size epey faydalı olabilir.
 • Gözlük camlarında lekelerin çıkmadığı bölgelerde, ultrasonik gözlük temizleme cihazı size daha iyi bir sonuç sağlayabilir. İsterseniz ufak bir masraf karşılığında gözlüğünüzdeki sararmış burun petlerini yenileriyle değiştirebilirsiniz.
 • Tüm gözlük mercekleri, normal kullanıma ve çevre şartlarına bağlı olarak zamanla çizik oluşturabilir. Kullandığınız gözlük lensleri çizilmeye karşı dayanıklıdır, fakat maalesef lenslerin çizilmeme gibi bir özelliği yoktur.
 • Gece yatmadan önce gözlüğünüzü kabına bırakın. Sabah uyandığınızda kullanmaya başlamadan önce gözlüğünüzün camlarını mutlaka düzenli olarak temizleyin.
 • Gözlüğünüzle birlikte verilen bezi kaybetmeyin ve gün içerisinde leke ya da herhangi bir toz parçasının mereklerinize bulaşması durumunda, bu bez yardımıyla kolayca silebilirsiniz.
 • Gözlüklerinizi gün içerisinde herkesin kullanacağı bir masada bırakmamaya özen gösterin. Siz uyurken onları atabilir ya da kirletebilirler.
 • Gözlüklerinizi düzenli temizlik periyodu haftada en az 2 ya da 3 kez yıkamayla olmalıdır. Gözlüklerinizi İdeal temizlik periyoduna göre temizlemeye özen gösterin.
 • Yukarıdaki ipuçlarını uygulamak, gözlüklerinizi mümkün olduğunca uzun süre temiz ve çiziksiz bir şekilde kullanabilmenizde size oldukça fayda sağlayacaktır.

Uyarılar 

 • Gözlük merceklerinizde yansımayı engelleyen  (AR) kaplama varsa, seçtiğiniz herhangi bir gözlük temizleyicisinin yansıma önleyici kaplamalarda kullanılabileceğinden emin olmanızda fayda var.
 • Tek tek paketlenmiş, önceden nemlendirilmiş olan tek kullanımlık lens temizleme mendillerini kullanmadan önce mercekleri toz ya da artıklardan arındırmış olmaya dikkat edin.  Gözlüklerinizin camlarının çizilmesini önlemek için, lensleri silmeden önce, herhangi bir çizilmeye neden olabilecek parçacıkları elinizden geldiğince yok etmeye çalışın. Düşük ayarda basınçlı hava püskürtmek işinize yarayabilir.
 • Bulunduğunuz ortamda durulama suyu mevcut değilse mercekleri temizlemeden önce, toz ya da diğer pislikleri temizlemek için bolca gözlük temizleme spreyini kullanın. Aksi halde gözlük camlarınız çizilebilir.
 • Gözlüklerinizin mercekleri genel olarak iyi durumda, ancak burun petleriniz çerçevenin diğer bileşenlerini temiz tutmak da imkânsız hale gelirse, yakın zaman da göz doktorunuza danışın. Muhtemelen cildiniz gereğinden fazla yağ atmaktadır ve bu durum için krem kullanmanız gerekebilir.
 • Gözlüklerinizi sürekli, gözlük saklama kabında muhafaza etmeye özen gösterin.  Gözlüklerinizi asla mercekleri aşağı bakacak şekilde yani masa ya da tezgâhın üzerine dik bir konumda koymayın. Buna benzer kullanımlar gözlüğün çok sık kirlenmesine ve merceklerin çizilmesine neden olacaktır. Buda gözlüklerinizin kalitesi ve sizi maddi açıdan olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Gözlüğünüzü yıkarken çok fazla su basıncı kullanmamaya dikkat edin. Aksi halde yüksek basınçlı su camlara zarar verebilir.
 • Gözlüğünüzü kurutmaya çalışırken sert malzemeler kullanarak kurutmaya çalışmaktan kaçının. Aksi halde camların çizilmelerine hatta kırılmalarına bile neden olabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.