Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

08.01.2019
5.855
Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Tozlanma ya da parmak izi gibi nedenlerden dolayı gözlük camlarında lekelenmeler olması durumunda hassas olan camların çizilmesini engelleyerek temizleme yöntemleri.

Gözlük Camı Yıkama

  • 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı;
  • Kulak çöpü;
  • Mikrofiber bez;
  • Bol su.

Gözlük camlarını çizmeden silmenin en etkili yolları arasında deterjanla temizliği bulunmaktadır. Bunun için evinizde bulunan yukarıdaki malzemelerle yapabilirsiniz. Haftanın iki günü gözlüklerinizi bu malzemeleri kullanarak temizlemeniz önerildiği gibi aynı zamanda da çizilmeden temizlemek amacıyla yapacağınız bu yöntemi kullanmaktır.

İlk olarak ellerinizi yıkamak olacaktır. Kirli ellerle yıkanması durumunda temizliği gerçekleşmeyecektir. Camlarınızı bol su kullanarak ıslatın. Üzerine çok az miktarda bulaşık deterjanı sürün ve parmaklarınızla birlikte ovmaya başlamalısınız. Birkaç dakika boyunca ıslak camların üzerine sürdüğünüz deterjan köpürene kadar temizliğini sağlayın.

Parmaklarınızla temizliğini gerçekleştirirken unutmayın ki gözlük camlarının kenar kısımlarını parmaklarınızın yetişmesi imkansız olacağı için temizliği mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de kulak çöpü kullanarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Kulak çöpü ile birlikte kenar kısımlarını da deterjan ile temizledikten sonra bol suyla durulamalısınız. Camların hem iç kısmını hem de dış kısmını çok iyi temizlediğinize emin olmalısınız.

Duruladıktan sonra yumuşak bir mikrofiber özelliğine sahip olan bez kullanılarak kurutma işlemi yapmalısınız. Su damlalarının kurumasıyla birlikte lekeler oluşmasına sebep olacağından mutlaka camların kurutulmasına hassas davranılmalıdır. Bez ile birlikte camın kenar kısımları da temizliği gerçekleştirilmelidir. Camlarınızın temizlendiğini ve lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Bu yöntemi kullanarak gerçekleştirmeniz durumunda unutulmamalıdır ki çizmeyi de engellemiş olacağınız gibi, camlarda bulunan koruyucu tabakanın ve filtrenin de zarar görmesini engellersiniz.

Çizik Gözlük Camlarının Temizlenmesi

  • 1 yemek kaşığı karbonat;
  • 1 yemek kaşığı su.

Bir kabın içerisine karbonatla çeşme suyu konularak karıştırmalısınız. Hafif akışkan macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hafif çizilmiş camların tamiri için ve temizliğinde son derece etkili bir yöntem olacaktır. Musluk suyuyla ıslatmış olduğunuz camların iç kısmına ve dış kısmına öncelikle bu karışımı sürmelisiniz. Sonrasında ise 10 dakika bekleyip bol suyla durulamalısınız. Temizleme yöntemleri arasında yazdığımız ilk yöntemi uygulamaya başlamalısınız. Temiz ellerinizle birlikte parmak uçlarınıza koyduğunuz deterjanın yuvarlak hareketler yaparak temizlemeli ve durulamalısınız.

Bu yöntem camların hafif çizikler oluşması durumunda çiziklerin yok olmasını sağlayacak bir yöntem olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlük camlarını temizlerken çok hassas olunmalıdır. Çizilmesini önlemek amacıyla gözlükleri silmek için dikkatli davranmak gerekiyor. İnsanların yaptığı en büyük hatalar arasında camlarda oluşan lekeler sonucunda rahatsız olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalınmaması için temizlemesine dikkat ediniz. Bazı insanların gömlek kolu ya da tişörtleri ile camları temizlemeye çalışmaktadır. Bu yöntemle temizlik camlara zarar verir.

  • Tişört gibi kıyafetler camların çizilmesine neden olur;
  • Gazete kağıdı gibi sert kağıtlarla temizlenmeye çalışması filtresinde zarar oluşturur;
  • Kirli bir gözlük camı amonyak gibi temizleyicilerle silinmemelidir;
  • Nazik hareketlerle yuvarlak daireler yapılarak silinmelidir.

Temizlik malzemeleri arasında kurulamak için her daim mikrofiber özelliği olan bir bez kullanmanız önemli olacaktır. Cam temizliği konusunda diğer bezler gibi çizme oluşmamasını sağlar. Lekeleri ya da yağların hızla çıkmasında etkili olur. Temizleme konusunda sprey kullanmanız her daim etkili bir yöntem olur. Lekeyi çıkarabilmek için yapacağınız en etkili yöntemler arasında özel gözlük camı silmek için üretilen mendillerden de faydalanabilirsiniz. Son yıllarda üretilmiş olan ultrasonik gözlük temizliği cihazından da yardım alabilirsiniz.

Gözlüklerinizi satın alırken sizlere verilen silme bezini kaybetmemelisiniz. Bu bez özel yapım olması nedeniyle en iyi silme konusunda yardımcı olacaktır.

Gözlüğünüzü uyandığınız zaman üzerine biriken tozlardan arındırmak için temizleyerek kullanmaya başlamalısınız. Bunu alışkanlık haline getirmeniz önerilmektedir. Kullanmakta olduğunuz mikrofiber özelliğine sahip olan, sildiğiniz bezi 15 günde bir yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Çok yıpranmış bezlerle birlikte temizliğini yapmamalısınız. Bu gözlüğünüzü yeteri kadar temizlemeyeceği gibi aynı zamanda da çizilmesine neden olur.

Kuru camların kağıt havluyla silinmemesine ya da mikrofiber özelliği olmayan bir kumaş parçasıyla silmeniz çizilmesine sebep olacağından bu duruma dikkat etmelisiniz. Ayrıca sıcak su ile birlikte durulama işlemi gerçekleştirilmemelidir. Bu durum her zaman için gözlüğünüzün camlarında çizilmelere ve yıpranmasına sebep olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.