Gres Yağı Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

04.12.2018
5.171
Gres Yağı Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

Gres Yağı Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

Gres yağı lekesini çıkarmak için ne tür işlemler yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı ve işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken bilgileri bulabilirsiniz.

Gres Yağı Lekesi Neden Oluşur?

Özellikle sanayi bölgesinde çalışan ve evine ekmek götüren kişilerin elbiselerinde sıklıkla yağ lekesi oluşmaktadır. Bu gres yağı diğer yağlara nazaran daha katı ve çıkarılması zor olan yağlardan bir tanesidir. Motor ustaları o nedenle işe geldikleri anda yeni kıyafetlerini çıkarmakta ve iş için kullanacakları kıyafetleri kullanmayı tercih etmektedir. Ancak gene de yolda aniden arızalanan bir motora müdahale ederken kıyafet çok fazla akla gelmemektedir. Bu da çıkarılması gereken gres yağı lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu lekelerin çıkarılması için farklı materyaller ve yöntemler kullanılmaktadır.

 

Gres Yağını Çıkarma Konusunda Yardımcı Olan Bilgiler

Gres yağının leke oluşturduğu kıyafetlere göre farklı temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Yoğun kumaşa sahip kıyafetler ile kot pantolonları için aynı malzeme kullanılmamalıdır. Ayrıca bu tür yağların oluşumunun hemen ardından müdahale edilmelidir. İşlem ne kadar geç yapılırsa lekenin o kadar derine işlemesine izin verilmelidir. Bazen bu tür lekeleri çıkarabilmek için bir kesini ya da bıçak yardımı ile lekenin üst kısmının kazınması gerekmektedir. Bu konuda ev hanımlarının ve temizlik sektöründe çalışan kişilerin bazen yaratıcı olması gerekmektedir. Direk çamaşır makinasında yıkamak genelde size sonuç vermeyecektir. Bu işlemi mutlaka yapmalısınız ancak ondan önce temizlik maddelerini de kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Gres Yağını Çıkarmak İçin Kullanılacak Malzemeler

Gres yağı lekesini çıkarmak için 10 farklı malzeme kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin hepsinin kendisine göre o lekenin çıkmasına yardımcı olan özelliği bulunmaktadır. Tabi her birini tek bir leke için kullanmamalısınız. Leke çıktıktan sonra diğer malzemeleri çıkarmanıza gerek yoktur.

  • Çamaşır suyu ya da sabununu bir suyun içerisine dökmeli, ardından ise lekeli kıyafeti bu suyun içerisinde ovduktan sonra 4 saate yakın bekletmelisiniz. Son olarak da bir fırça yardımı ile leke çıkana kadar ovalamalısınız.
  • Bulaşık deterjanları da yapı itibariyle bu yağı çıkarmak için kullanılabilir. Suyun içine batırılan kıyafetin içine bu deterjan dökülmeli ve birkaç saat bekletilmelidir.
  • Diş macunu çok farklı temizlik noktalarında kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de gres yağı temizliğidir. Bir diş macunu ile leke temizlendikten sonra ılık suyla yıkamalısınız.
  • Bu maddeler ile birlikte çamaşır tozu, amonyak, ütü, leke çıkarıcı, benzin, özel sprey ve terebentin maddelerinde temizlik için kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır.

 

Bu maddelerin hepsi farklı özellikleri bulunan materyallerdir. Örneğin benzini bir miktar sıvı sabun ile karıştırarak lekesin üzerine uygulayarak gres yağının yok olmasını sağlayabilirsiniz. Temizlemek içinse bir miktar soda ve kabartma tozu kullanmalısınız. Bunu kullanacak kişilerin temizlik işlerinde uzman olması gerekmektedir.

Gres Yağını Çıkarmada Yardımcı Olacak Yöntemler

Bu tür yağların çıkarılması için kullanılan malzemeleri ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bununla birlikte bazı özel yöntemlerde kullanılarak temizlik yapılabilir. Bunlardan birisi ütü kullanılmasıdır. Ütüyü ısıttıktan sonra kumaşta kirlenen bölgenin hem önüne hem de arkasına bir peçete koyarak uygulamalısınız. Bu işlem sayesinde ısı ile yağ elbiseden çıkacak ve peçeteye önemli ölçüde geçiş sağlayacaktır. Tabi bunun ardından gene iz kalacaktır ve mutlaka yıkanması gerekecektir.

Vahish kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Çamaşır makinasında yıkamadan önce bu deterjanın içinden bir miktar alarak lekenin üzerinde gezdirmelisiniz. Kıyafet renkliyse yıkamadan önce 1 saat, beyazsa 6 saat bu şekilde bekletmelisiniz. Bir kapak bu işlem için yeterli olacaktır. 40 derece sıcaklıkta normal bir şekilde yıkadığınızda leke ortadan kaybolacaktır.

 

Kot Pantolondan Gres Yağı Temizlemek

Gres yağı bir şekilde günlük giydiğiniz kot pantolon üzerine damladıysa yapacağınız işlem biraz zorlu olacaktır. Ancak tam anlamı ile gene de temizlenme ihtimali çok düşüktür. Az da olsa bir iz kalacaktır.  İlk olarak lekenin olduğu noktaya biraz tiner y a da benzin dökebilirsiniz. Kötü, kullanmadığınız bir diş fırçası yardımı ile o bölgeyi dikkatlice ovalamalısınız. Bunun ardından 15 dakika beklemelisiniz. Ardından pantolonu çamaşır makinasına atmayın ve elde yıkayın.

Gres Yağını Ayakkabılardan Çıkarma

Ayakkabılar o anda en son dikkat çekilen unsurlardan birisidir. Ancak en çok zarar görenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Temizliği için öncelikle iç tabanını ve bağcıklarını tamamen çözmelisiniz. Kot pantolon için uygulan yöntemler bu işlem içinde geçerlidir. Fırçanız bu sefer narin olmalı özellikle süet fırça tercih edilebilir. İşlem sonrasında temizleme işlemi başarı ile yapılmış olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.