Guaj Boya Lekesini Yüzeylerden Çıkarmak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

04.07.2017
5.927
Guaj Boya Lekesini Yüzeylerden Çıkarmak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Guaj boya lekesinin hangi yüzeyde meydana geldiği çok önemlidir. Bu yüzeye göre leke çıkarıcı deterjanların kullanılması ile sorun ortadan kaldırılır. Ayrıca silinme işleminden sonra mutlaka durulama yapılmalıdır.

Guaj Boya Lekesi Nasıl Temizlenir ve Çıkar?

 

Guaj boya kullanımları sırasında dikkatsiz şekilde yapılacak olan kullanımlar etrafa sıçramasına ve leke meydana getirmesine sebep olur. Bu tarz lekelerin etrafa yayılmaması adına mutlaka hızlı şekilde hareket edilmesi ve hemen lekeye müdahale edilmesi gerekmektedir. Zaten silme esnasında da önemli olan lekenin yayılmasının önüne geçmektir. Bunun içinde lekelerin az olduğu bölgelerden çok olduğu bölgeler doğru işlem yapmak gerekir. Guaj boya lekesi nasıl çıkar ve temizlenir kapsamında kullanılacak olan metot için lekenin oluşturduğu ortam çok önemlidir. Lekenin bulunduğu ortama göre kullanılacak olan madde değişebilir. Guaj boya lekesi nasıl çıkar için aşağıda ayrıntılı şekilde açıklamalar bulunur. Kıyafete, zemine ya da farklı bir bölgeye zarar vermeden uygulama yapmak istiyorsanız aşağıdaki uygulamaları tercih etmelisiniz.

Bebek Pudrası Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Bebek pudrası
 • Pamuklu temiz bez
 • Ilık su

Bebekler için kullanılan pudralar birçok lekede fayda sağlar. guaj boya lekesi de bu pudranın kullanımı ile çıkar. Boya lekesi üzerine oldukça bol düzeyde bebek pudrası dökülür. Sonrasında boya lekesi olan bölge pamuklu bez ve ılık su yardımı ile iyice silinir ve lekeler çıkar. Boya lekesi çıkmadıysa aynı işlem tekrardan leke çıkıncaya kadar uygulanır. Bebek pudrası leke üzerine döküldükten sonra kesinlikle yayılmamalıdır. Ayrıca olabildiğince kalın bir tabaka şeklinde dökülür. Aksi durumda lekelerin etrafa yayılması sebep olunur.

Leke Çıkarıcı Ürünlerin Kullanımı İle Nasıl Çıkar?

Boya lekesi nasıl çıkar kapsamında piyasada birbirinden farklı birçok leke çıkarıcı ürün bulunur.  Kendiniz için en uygun olan leke çıkarıcı ürünü seçerek guaj boya lekesi çıkarabilirsiniz. Bu aşamada kullanılacak olan leke çıkarıcının lekenin bulaştığı kıyafete ya da zemine kesinlikle zarar vermediğinden emin olmak gerekir. Bundan dolayı öncelikli olarak leke çıkarıcı ürünü gözükmeyecek bir alanda denemek gerekir. Bu sayede oluşabilecek olan her türlü zararın ve daha büyük sorunlarında önüne geçilmiş olur.

Guaj Boya Lekesi Çıkarmada Diğer Uygulamalar

Doğal Sabunların Kullanımı

 

Özellikle kıyafet üstüne bulaşan lekelerin temizlenmesi için uygulanacak bir yöntemdir. Sabun ile elde yıkama yapmak oldukça uygun olacaktır.  Çamaşır makinasında yıkama işlemlerinde sabun kullanımı yapacaksanız sabunu rendeleyerek makinada kullanabilirsiniz. Yoğun guaj boyası lekesi olan kıyafetlerde öncelikli olarak lekenin bulunduğu bölge ılık sabunlu su içerisinde bekletilir. Sonrasında yıkama koşullarına en uygun şekilde elde yıkanarak soğuk su ile durulanır.

Sirkeli Su Kullanımı

 

Guaj boya bulaşmış olan kıyafetler sirkeli suyun içinde 1 saat boyunca bekletilir. Hazırlanmış olan sirkeli su boyanın hızlı bir şekilde akmasına olanak sağlar. Halı, koltuk gibi alanlara bulaşan guaj boyanın çıkması için bir kovanın içine ılık su doldurulur. Ardından bu suyun içine birkaç damla sirke damlatılır ve sorun olan alanlar güzel bir şekilde silinir. Lekenin büyüklüğüne göre su yeniden hazırlanıp uygulama birkaç kez tekrarlanır. Leke tamamen çıktıktan sonra soğuk su ile durulama yapılır.

YORUMLAR

 1. ??? dedi ki:

  Gerçekten işe yaradı teşekkürler…
  ?????????????

 2. ? dedi ki:

  Kıyafette miydi ve hangisini denediniz ?

  1. ?? dedi ki:

   Elden çıkarmak için miydi ? Benim elime geldi

 3. sueda nur dedi ki:

  ihiç bir şey anlammadım