Güneş Lekesi Nasıl Çıkar?

20.06.2019
5.677
Güneş Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz ayların da tatil yaptığımız zaman genellikle deniz olan bölgeleri tercih ederiz. Denize girmek güzel olsa da, bazı sıkıntılar da olabilmektedir.

Denize girerken yanlış güneşlenmek, denize girdiğimiz saatin uygun olmaması da bu sıkıntıların, güneş lekelerinin etkenidir.  Güneş ışınlarının altında uzun süre kalmak cildimizi kötü gösteren bizleri de psikolojik yönden olumsuz etkileyen güneş lekelerini oluşturmaktadır. Yaz ayların da Bizlere rahatsızlık veren bu güneş lekelerini nasıl yok ederiz gibi sorular sürekli sorulmaktadır. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz, güneş lekesini yok eden doğal maskeleri yazımızda bulabileceksiniz.

Güneş Lekesi Neden Olur?

 • Çoğunlukla açık tenli bireyler de meydana gelen güneş lekeleri yaşamınızın ilerleyen yıllarında ciddi problemlere yol açabilir.
 • Güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği saatlerde özellikle de öğle saatlerinde dışarıda uzun süre kalmamanızı tavsiye ederiz.
 • Cildimiz gereğinden fazla güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarının direk cildimize temas etmesi ile cildimizdeki melanin pigmentinin üretimi vücudumuz tarafından arttırılır.
 • Melanin düzeyinin artması da cilt de koyu lekelerin oluşmasına sebep olur.
 • Güneş lekeleri vücudumuzun belli bir bölümün de olmaz cildimizin her yerinde görülebilen istenmeyen bir durumdur.
 • Fakat cildimizin diğer bölgelere göre daha gergin olduğu yerlerde sık rastlandığını söyleyebiliriz.
 • Vücudumuzda, örneğin alın, burun üstü, omuz gibi cildimizin diğer bölgelerine göre daha gergin olan kısımların bu gerginlikten dolayı güneş lekesinin çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Güneş Lekesi Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

 • Güneşi ışınlarının dünyamıza dik olarak geldiği öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarıya çıkmamanızı tekrar etmek de fayda görüyoruz.
 • Yaşınız 30 yaş ve üstüyse cildiniz güneş lekeleri konusunda daha fazla tehlike altında olduğu için çok dikkat etmenizi öneririz.
 • Yaklaşık 2-3 saate bir güneş kremini cildinize uygulayın
 • Güneş ciltte ki nemi azaltır, bunun için de nemlendirici kremler kullanın.

Son zamanlar da bazı tıbbi operasyonlar sayesinde güneş lekelerinden kurtulabilmenin birçok farklı yolu bulunsa da maalesef hepimizin bu tıbbi operasyonlara verebilecek yeterli bütçesi yoktur. Oluşan güneş lekelerine karşı evde, işte kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bazı pratik tarifler sayesinde güneş lekelerinden kurtulabilir ya da azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında leke oluşturacak cilde epilasyon ve soydurma işlemlerini de yaptırmamanızı tavsiye ederiz.

Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 1 adet yumurta akı
 • 3 damla limon suyu

Bu tarif nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?

İlk olarak yumurta akını bir kaba ayırınız daha sonra ayırdığınız bu yumurta akını köpürene kadar karıştırın bu işlemin ardından yoğurt ilave edip tekrar karıştırmaya devam edin son olarak da 3 damla limon suyunu da koyup karıştırarak karışımınızı hazır hale getireceksiniz.

 • Hazırlamış olduğunuz bu karışımı güneş lekesi olan ve güneş lekelerine meyilli olan bölgelere sürün, sürmüş olduğunuz karışım kuruduktan sonra ılık bir su yardımı ile iyice temizleyin.

El Üzerindeki Güneş Lekesine Uygulayacağınız Tarif

 • 20 gram yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

İlk olarak maya ve limonu bir kase de karıştırın ve hazırladığınız bu karışımı ellerinize sürün yarım saat kadar bekledikten sonra ellerinizi yıkayın.

Güneş Lekesine Bitkisel Çözümler

Güneş vücudumuz için gerekli olan vitaminlerden biri olan D vitaminini almak için çok önemli bir kaynaktır. Güneş D vitaminini almamızda en önemli kaynak da olsa şapka, güneş gözlüğü, yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri olmadan güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildimiz için çok zararlıdır. Biz de sizlere Güneş lekelerine karşı etkili olan bitkisel çözümleri sizler için derledik. Hadi hep birlikte evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümlere bir göz atalım.

Limon

Limon Sadece güneş lekeleri için değil ergenlik dönemi ve sonrasında artış gösteren sivilce ve ilerleyen yaşlarda yaşlılık lekeleri olarak isimlendirilen bu çeşitli lekeler içinde kullanılan doğal bir ağartıcıdır. Bu işlemleri uygularken limon suyu mutlaka limonun kendisinden taze olarak sıkılmalı ve direk oluşan leke üzerine sürülmelidir. Bu yöntem hemen etkisini göstermediği için yaklaşık 5-6 hafta boyunca her gün kullanarak güzel sonuçlar elde edebileceğiniz bir yöntemdir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de limon suyu gibi güneş lekelerine anında etki etmez. Yine limon suyunda olduğu gibi güneş lekelerine direk olarak uygulanabilir. Organik bir elma sirkesi kullanırsanız güneş lekelerinizin daha kısa sürede azaldığına şahit olabilirsiniz.

E Vitamini

Yaşlılık ya da güneş lekeleri için E vitamini içeren kremler bu konuda etkili bir çözümdür. E vitamininden aynı zaman da çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. Ancak çinko kullanımı, demir alımında bir azalma gösterdiği için mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yaban Mersini

İyi bir antioksidan olan yaban mersini güneş ışınlarının cilt de oluşturduğu zararlı etkileri yavaşlatır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

Aloe Vera

Aloe Vera, güneş lekelerini de gidermede son derece etkili bir yöntemdir. Aloe vera jeli, cildi yeniler ve 1 – 2 gün içerisinde ciltteki güneş lekesini gidermeye yardımcı olur.

Hint Yağı

Yanık ya da güneş lekesi gibi cilt problemlerini tedavi etmek için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir. Hint yağı yüz yıllardır çeşitli cilt problemleri için kullanılır. Hint yağını küçük bir parça pamuğa sürün ve vücudunuzdaki güneş lekesi olan bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulayın.

Patates

Patates, çeşitli cilt problemlerini tedavi etmede kullanılan i etkili bir çözüm yoludur. Bir adet patates dilimini güneş lekesi üzerinde gezdirin 2-3 dakika o bölgeye masaj yapın ve nazikçe ovuşturun. Patatesin lekeye tamamen etki etmesi için 15 dakika bekletin bu işlemin ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.